Veselam
Ārstēšana

Dzimumzīmes un karma. Saule – novecošanas vaininieks? Neparasti jautājumi dermatologam0

Foto – Fotolia/Scott Griessel

Nebaidies jautāt! Arī citi uzdod šos jautājumus dermatologam. TOP 5

Konsultē RAIMONDS KARLS, “Veselības centra 4” Dermatoloģijas klīnikas dermatovenerologs; Latvijas Dermoskopijas biedrības un biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs, daudzu grāmatu autors un līdzautors.

1. Vai dzimumzīmīte kādā konkrētā vietā norāda uz kādu īpašu cilvēka karmu vai ko citu?

Pastāv dažādi uzskati par šo parādību. Bet medicīnā nav nekādu pierādījumu sakarībai starp dzimumzīmes atrašanos uz viena vai cita vaiga un, piemēram, laimīgu laulību.

2. Bieži ādu sauc par organisma iekšējās vides spoguli. Vai tiešām pumpas kādā vietā uz sejas var vēstīt par problēmām, piemēram, aknu vai nieru slimību?

Patiess ir fakts, ka uz ādas tiešām var izpausties iekšējo orgānu slimības. Bet, ja pumpas ir uz vaigiem, zoda un pieres (drīzāk gados jaunam cilvēkam), tās liecinās par ādas slimību, bet ne par iekšējo orgānu problēmu.

3. Vai iespējama iedzimta nagu sēnīte? Manam vectētiņam un tēvam bija.

Nagu sēnīšu slimība ir lipīga, un ar to inficēties var ļoti agri. Ir pierādīti arī gēni, kuri nosaka imunitāti (aizsardzību) pret infekcijas izplatīšanos. Bet, ja visiem ģimenes locekļiem ir bojāti nagi, ļoti ieteicams konsultēties ar dermatologu.

4. Vai taisnība, ka āda ir lielākais cilvēka orgāns?

Aptuveni 70 kg smagam cilvēkam ādas laukums ir divi kvadrātmetri. Tas ir lielākais cilvēka orgāns.

5. Vai tiešām galvenais ādas novecošanās iemesls ir pakļautība saulei?

Jā, cilvēki, kuri dzīves laikā pakļauj ādu saules stariem, noveco agrāk nekā tie, kas no saules izvairās. Gaišādainiem cilvēkiem novecošanās pazīmes ādā izpaužas daudz ātrāk nekā, piemēram, tumšādainiem. Divi vienāda vecuma cilvēki (dvīņi) var pamatīgi atšķirties savā
izskatā atkarībā no dzīves laikā “sakrātās” saulītes.

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādītāja Ilze Apine

LA.lv