Veselam
Bērni

E-sistēma tomēr ļaujot izrakstīt kontracepcijas līdzekļus nepilngadīgajiem0

Foto – Shutterstock

Saeimas deputāts Renārs Putniņš (V) izplatījis informāciju, ka e-veselības sistēmā regulāri lietojamos kontracepcijas līdzekļus mediķi nepilngadīgajiem drīkst izrakstīt tikai ar viņu vecāku piekrišanu, tomēr ne Veselības ministrija (VM), ne Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija šādam apgalvojumam nepiekrīt.

Putniņš aģentūrai LETA norādīja, ka, e-veselībā rakstot personas kodu, sistēma neļauj izrakstīt kontracepcijas līdzekļus cilvēkam, kurš jaunāks par 18 gadiem, jo nepieciešams norādīt pilngadīgu pilnvaroto personu. “Jaunā e-veselības sistēma paredz, ka meitenēm līdz 18 gadu vecumam regulāri lietojamos kontracepcijas līdzekļus mediķi drīkstēs izrakstīt tikai un vienīgi ar viņu vecāku piekrišanu,” paudis deputāts.

Viņš aģentūrai LETA sacīja, ka šādu informāciju ieguvis pēc sarunām ar vairākiem ginekologiem, tomēr Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule norādīja, ka Pacientu tiesību likums paredz, ka pacients par savu ārstēšanu pieņem lēmumu no 14 gadu vecuma, turklāt arī sarunā ar pusaudžu ginekoloģi Lāsmu Līdaku asociācijas prezidente noskaidrojusi, ka e-veselības sistēmā neesot nekādu problēmu izrakstīt kontracepcijas līdzekļus.

Matule gan piebilda, ka kādreiz iekšējā sistēmā mēdz būt problēmas, kad manuāli jāmaina lietošanas ilgums vai medikamenta kods, bet neesot problēmu izrakstīt medikamentu kopumā. Līdaka viņai apstiprinājusi, ka katru dienu izraksta jauniešiem kontracepcijas līdzekļus, bet ar deputāta norādītajām problēmām nav saskārusies. Reizēm gan mēdzot būt problēmas, ka sistēma neatpazīst spirāli vai plāksterus, bet šajos gadījumos iespējams izrakstīt papīra recepti.

Vienlaikus VM pārstāvis Oskars Šneiders norāda, ka receptes obligāti e-veselībā jāizraksta tikai medikamentiem, kuri atrodas valsts kompensējamo medikamentu sistēmā, bet kontracepcijas līdzekļi tādi nav, līdz ar to tos var arī rakstīt papīra formātā. Tāpat kontracepcijas līdzekļu izrakstīšanā neesot veiktas arī nekādas izmaiņas, tāpēc VM nav skaidrs ko deputāts īsti domājis.

Arī VM pārstāvis atsaucās uz Pacientu tiesību likumu, kurš paredz, ka no 14 gadu vecuma jaunietis var pats pieņemt lēmumus par savu ārstēšanu, un e-veselības sistēma darbojas tajā kārtībā, kāda valstī noteikta.

Kā ziņots, no 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana. Pagaidām ieviesta elektroniska darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite, tomēr līdz šī gada beigām iecerēts ieviest papildu funkcionalitāti e-veselības sistēmā – elektronisku nosūtījumu pie ārsta jeb e-nosūtījumu.

LA.lv