Veselam
Netradicionāli

Trīs veidi, kā gardi uzņemt vērtīgās nezāles. Ilzes Lipskas ģimenes pieredze0

Dīgstu un dārzeņu audzētājas, četru bērnu mammas Ilzes Lipskas no Krimuldas novada ģimene par labākajiem atzinusi trīs vērtīgo nezāļu pagatavošanas veidus: nezāles ēst svaigas salātos; sablendēt un baudīt kā kokteili; iecept omletē, sacepumā vai pievienot sautējumam.

“Esmu daudz ko nogaršojusi, bet par lielisko savvaļas piecnieku atzīstu balandu, gārsu, nātri, pieneni un virzu. Balanda ir tik brīnišķīga, ka pat mēģināju ievākt sēklas, lai audzētu pati, tomēr īsti neizdevās, pārāk sīkas sēkliņas. Pētīju ārzemju katalogus, lai iegādātos, taču izrādījās nesamērīgi dārgas. Balanda patiks, ja garšo lapu salāti.

Nātre ir īsts spēka avots. Visi zina, ka tā der zupai, bet tikpat labi garšo pesto vai kokteilis. Kādu dienu aprīļa sākumā domīgi ierunājos – nez vai nātres jau izaugušas… Dēls toreiz aši pavēstīja: ir, bet vēl mazas! Izrādās, viņš katru dienu iet skatīties, jo ļoti kārojoties.

Gārsa ir garšīga tikmēr, kamēr lapas vēl tūtiņās. Ja regulāri pļauj dārzu, jauno gārsu var ēst visu vasaru. Daudziem pret šo augu ir aizspriedumi, jo visu mūžu nīdējuši kā nešķīstu nezāli. Taču vajag pagaršot. Ja nepamēģināsi, neuzzināsi! Un vēl nevajag nobīties, ja, nogaršojot kādu nezāli, tā nepatīk. Der mēģināt vēlreiz.”

Zupa vai kokteilis ar gārsu

* krietna sauja gārsas
* tikpat daudz spinātu
* 2 nelieli gurķi
* avokado
* puse paliela ābola
* pusglāze ūdens

Visas sastāvdaļas sablendē. Ja vēlas, to var saukt par auksto zupu un ieliet šķīvī, izrotāt ar zaļumiem. Var arī dēvēt par kokteili un dzert no glāzes. Starp biezzupu un kokteili taču nav lielas atšķirības.

Dzēriens, kas nekož
* krietna sauja mazo nātrīšu
* ābols
* ūdens pēc patikas

Sagriež ābolu gabaliņos un blendē kopā ar nātrītēm, pamazām pievienojot ūdeni, kamēr iegūst sev tīkamo konsistenci. Nevajag baidīties – jaunās nātres vēl ir tik maigas, ka sablendētas nemaz nekož mēlē. Var eksperimentēt arī ar citiem augļiem, piemēram, mango, vai likt saldētas ogas.

Balandas pie ugunskura

* jaunās balandas
* redīsi
* gurķis
* riekstu eļļa
* mazliet citrusu, mango vai cita laba etiķa, var izmantot balzametiķi

Saplucina balandas, sagriež redīsus un gurķi, var pievienot tīkamos zaļumus vai salātus. Uzpilina eļļu un etiķi (parastais gan nederēs!). Šādi salāti lieliski garšo kopā ar ugunskurā ceptiem kartupeļiem.

 

Vairāk par augiem var lasīt žurnāla “36,6°C” pielikumā “Dabas Dziedniecības Ceļvedis”

 

LA.lv