Veselam
Dzīvesveids

Efektīvi atveseļošanās paņēmieni pirtī saaukstēšanās laikā no pirtniekiem Batņām0


Juris Batņa
Juris Batņa
Foto – Marta Purmale

Ja skārusi saaukstēšanās, pirts var palīdzēt. Taču tikai pirmajās dienās, tikko sākušies saaukstēšanās simptomi un slimība nav ieilgusi. Pirtnieki Batņas iesaka noderīgas procedūras.

•Kāju vanniņa

Rituālu labi sākt ar kāju izsildīšanu vanniņā. Ūdenim pievieno pelašķu, kumelīšu, avenāju un upenāju uzlējumu vai izšķīdina ēdamkaroti sinepju pulvera.

•Bagātināts gaiss

Svīšanu veicinošus augus – pelašķi, kumelīti, avenāju, upenāju – sagriež un aplej ar verdošu ūdeni. Var izmantot dažus no tiem vai tikai vienu. Trauku novieto siltumā, lai uzlējums ievelkas, tad papildina ar ver došu ūdeni, līdz tas pilns. Izsildoties ik pa brīdim uz akmeņiem uzlej šo vērtīgo ūdeni –tā gaisskļūst dziedinošs

•Inhalācija

Augu uzlējuma un slotiņu aromāta iedarbību var pastiprināt ar tējas koka, eikalipta, lavandas, priedes, dižegles, kadiķa, egles vai cipreses dabisko ēterisko eļļu izgarojumu ieelpošanu. Izvēlas sev tīkamo, sešus pilienus iepilina karotē ar medu vai pienu (ūdens neder, tajā eļļa nešķīst), pievieno spainim karsta ūdens. Gan karsēšanās laikā, gan vēlāk peroties, ik pa brīdim šajā ūdenī mērc slotiņu un aprasina ar to lāvas telpu. Nekādā gadījumā nelej uz akmeņiem!

Karsēšanās laikā var elpot caur pirtsslotiņām; tas veicina svī-šanu. Biežāk izmantojamie augi – upene, ozols, kumelīte, skujeņi.

•Īpaša tēja

Sildīšanās starplaikos vēlams malkot nevis remdenu, bet īsti karstu sviedrējošu augu tēju ar medus piedevu. Lai nāk laukā viss, kas lieks.

•Pēršanās nianses

Peramajam uz un zem galvas liek kumelīšu, upeņu vai cita dziednieciska auga pušķīti.

Slotiņas vēlams vēl pamērcēt spainī ar ēterisko eļļu kombinācijas ūdeni, lai caur ādu uzņemtu pēc iespējas vairāk augu informācijas atveseļošanās procesam. Atdzesēšanās – mērena, no auksta ūdens jāatsakās.

• Procedūra pret vīrusiem

Bagātīgi noziežas ar sezama eļļu; kad tā uzsūkusies, veic masāžu ar karstiem akme-ņiem. Šim nolūkam noder melnie un plakanie oļi, ko var salasīt jūrmalā. Trauku ar olīšiem sasilda uz pirts krāsns – tā, lai nededzina. Akmentiņus brīdi patur uz čakrām, izbrauka ar tiem muguru, rokas, kājas, pēdas, ieliek plaukstās. Masāžu turpina ar rokām – izspaida pēdas augšējās daļas velvi, katru kājas pirkstu cītīgi izmasē, izbrauka pirkstu starpas, izglauda pēdas virspusi virzienā uz pirkstiem. Pēc tam norīvējas ar saspaidītu ķiploku un medus putriņu. Minūtes desmit siltumā paguļ, tad noskalojas dušā. Ja āda nav jutīga, var norīvēties ar sinepju pulvera biezeni, izmantot medu ar sarīvētiem mārrutkiem vai ingveru.

• Eža kažociņš vīrusu piebeigšanai

Peramais guļ uz vēdera. Ķermeni noziež ar medu (ja pret to nav alerģijas), īpaši rūpīgi klājot uz plaukstām un pēdām. Peramo blīvi apkrauj ar priežu zariem, zem galvas paliek aromātisku slotiņu (piemēram, kumelīšu). Ūdeni lej uz akmeņiem, kamēr panāk pietiekamu karstumu, tad ar ļoti spēcīgām apļveida kustībām dzen sasi-lušo gaisu caur skujām uz ķermeni.

• Skrubis – svīšanai un imunitātes stiprināšanaiSālim pievieno sasmalcinātus, pulverizētus augus: priedes skujas, kadiķa jaunos dzinumus vai ogas, priedes pumpurus, pelašķus. Ja skrubējas pats, procedūru sāk no pēdām un virzās uz augšu.

 

Raksts no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”

LA.lv