Veselam
Ārstēšana

Elektromagnētiskais starojums – vai tas ir drauds?0

Ilustrācija: Elenabsl/SHUTTERSTOCK

“Ģimenē ir mazs bērniņš. Jaunie vecāki televizoru novietojuši tieši pie gultiņas, jo ir maza dzīvojamā platība. Vai tā drīkst darīt? Kādā attālumā no gultiņas drīkst būt TV, lai nekaitētu bērnam?” jautā rīdziniece Marita.

“Mobilo telefonu nēsāju kreisajā krūšu kabatiņā, bet uz labās plaukstas locītavas magnētisko rokassprādzi. Kad iesāpas mugura (krusti), uzlieku magnētisko jostu. Vai veselībai nav kaitīgi vienlaikus nēsāt tik daudzas magnētiskās ierīces?” jautā Alberts no Valmieras.

Kas ir elektromagnētiskais starojums

“Elektromagnētiskā lauka avots ir spriegums vai strāva, kas mainās laikā ar noteiktu ātrumu vai biežumu.

Biežumu vērtē ar darba frekvenci, kas ir svārstību skaits sekundē.

Jo augstāks svārstību skaits, jo šis spriegums vai strāva efektīvāk veido elektromagnētisko lauku,” skaidro Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes profesors Guntars Balodis.

“Kā rāda pats nosaukums, elektromagnētiskais lauks satur elektriskā lauka un magnētiskā lauka komponenti. Elektrisko lauku var labi uztvert ar taisnu vadu, bet magnētisko lauku – ar noslēgtu vijumu.”

Visbiežāk sastopamā mainīgā strāva ir maiņstrāvas tīkla rozetē – 50 hercu (Hz). Latvijā darbojas radio FM diapazonā no 88 MHz līdz 108 MHz (ap 100 miljonu svārstību sekundē). To mēs varam uztvert ar sadzīves radiouztvērēju visā Latvijā. Tas arī nozīmē, ka visā Latvijā ir šādas frekvences starojums.

Foto-Shutterstock

Tā intensitāte (stiprums) ir stiprāka pie raidītāja, piemēram, Rīgā, Zaķusalas tuvumā, bet elektromagnētiskais lauks samazinās, attālinoties no raidītāja.

Arī ētera televīzija izstaro elektromagnētisko lauku diapazonā no 450 līdz 700 MHz.

Vēl elektromagnētisko lauku izstaro mobilo sakaru operatoru bāzes stacijas un lietotāju mobilie telefoni. Šis starojums ir frekvenču diapazonā no 880 līdz 2500 MHz (ap 2 miljardi svārstību sekundē).

Turklāt starojumu veido visādu dienestu fiksētās un mobilās radiostacijas, piemēram, policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, militārais dienests, muita, robežsardze, sporta pasākumi.

Kur vajadzētu novietot sadzīves tehnikas priekšmetus

“Lielāks starojums ir ierīcēm, kurām lielāks jaudas patēriņš un augstāka darba frekvence. Ja ierīce arī silst (elektriskā plīts, mikroviļņu krāsns, matu žāvētājs, dažādi sildītāji, ledusskapis), tā arī rada infrasarkano starojumu. Tos parasti novieto fiksēti,” stāsta profesors Guntars Balodis.

Viņš piebilst, ka

lielākais elektriskais lauks ir gludeklim un ledusskapim, bet magnētiskais lauks – matu žāvētājam, elektriskajam skuveklim un putekļsūcējam.

“Mobilajam telefonam izstarojums ir niecīgs, salīdzinot ar ierobežojošo normatīvu. Normatīvs paredz 24 stundu iedarbību. Tomēr – jo telefons tālāk no acīm un galvas smadzenēm, jo labāk,” vērtīgu padomu dod speciālists.

Kurš starojums cilvēkam visbīstamākais

“Tāda visbīstamākā starojuma nav,” uzsver profesors. “Pēc esošā priekšstata, elektromagnētiskā lauka iedarbība atkarīga no jaudas plūsmas (“stipruma”) un iedarbības ilguma. Iedarbības efektivitāte summējas no atsevišķu elektromagnētisko lauku avotiem. Jo vairāk avotu, jo summa lielāka.”

Foto: Shutterstock

Lai precīzāk novērtētu elektromagnētiskā lauka iedarbību, katru lauka sastāvdaļu – elektrisko lauku, magnētisko lauku, elektromagnētisko lauku – mēra atsevišķi, sasummē atsevišķi un tad šīs summas saliek kopā. “Summai jābūt mazākai par Eiropas Padomes noteiktajiem maksimālajiem skaitļiem. Dažādām frekvencēm skaitļi ir atšķirīgi. Ikdienā sastopamie avoti nepārsniedz 15–25% no maksimālo skaitļu vērtībām,” norāda speciālists.

Elektromagnētiskā lauka iedarbības pazīmes (bezmiegs, nogurums, galvassāpes) nav piederīgas tikai elektromagnētiskiem laukiem, tāpēc tos nav viegli identificēt. Galvenā atšķirība ir tā, ja elektromagnētisko lauku izslēdz, raksturīgā parādība beidzas. Šīs pazīmes var būt arī trokšņa, ķīmisko vielu, medikamentu, psiholoģisko ietekmju iedarbības rezultāts.

Kā pasargāties no elektromagnētiskā lauka

Ilgstoši nerunāt pa mobilo telefonu, lai uz smadzenēm nebūtu nepārtrauktas radioviļņu iedarbības? Īsāku laiku darbināt matu žāvētāju? Ieturēt pauzi, gludinot veļu?

Gultai, kurā guļam, nebūtu jāatrodas tuvu elektrības rozetēm un elektroierīcēm?

Ar portatīvo datoru vajadzētu strādāt pie galda, nevis to turēt uz augšstilbiem?

“Elektromagnētiskā lauka iedarbības efekts ir atkarīgs no intensitātes un laika intervāla, un, šos parametrus samazinot, var samazināt elektromagnētiskā lauka iespaidu.

Saistītie raksti

Tāpēc vajadzētu samazināt runāšanas ilgumu pa mobilo telefonu, samazināt ierīču darbināšanas ilgumu vai, tos lietojot, ievērot pārtraukumu,” iesaka profesors Guntars Balodis.

“Portatīvajam datoram ir samērā mazs izstarojums, tas vairāk nāk no tīkla barošanas adaptera.”

Savukārt lasītājai, kura satraukusies, ka mazuļa gultiņa ir pārāk tuvu televizoram, vajadzētu ņemt vērā, ka mazulim kaitīga ir televizora ekrāna ņirboņa, tāpēc bērna gultiņu ieteicams novietot tā, lai mazulis nevar redzēt TV, vislabāk – otrā istabā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VE
Veselam.lv
Veselam
Dzīve sākas pēc 50! Padomi senioriem labsajūtas un veselības saglabāšanai
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Kampaņā “Cilvēks, nevis diagnoze!”aicina saskatīt vērtības, kas vieno sabiedrību
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Kāds būtu tavs kūrorta romāns?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 8 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
12 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
18 stundas