Veselam
Ārstēšana

FOTO: Austrumu slimnīcā veic maksimāli saudzīgu operāciju paraugdemonstrējumus0

RAKUS publicitātes foto

31. maijā un 1. jūnijā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisinājās starptautiska konference par akūtu un hronisku vēdera dobuma artēriju sašaurinājumu un slēgumu minimāli invazīvu ārstēšanu. Konferences gaitā Latvijas vadošie invazīvās radioloģijas speciālisti veica īpaši saudzīgu operāciju paraugdemonstrējumus, ar jaunākajām tehnoloģijām novēršot nieru artēriju slēgumus un zarnu artēriju sašaurinājumus, informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Divu dienu laikā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas invazīvie radiologi veica četras sarežģītas, mazinvazīvas operācijas. Visas operācijas noritēja veiksmīgi. Līdztekus operāciju paraugdemonstrējumiem notika Latvijas un ārzemju speciālistu lekcijas, kā arī diskusijas par jaunākajām vadlīnijām un moderno tehnoloģiju izmantošanu sarežģīto patoloģiju ārstēšanā.

Modernās invazīvās radioloģijas tehnoloģijas sniedz iespēju veikt vēdera dobuma artēriju sašaurinājumu un pilnīgu slēgumu ārstēšanu caur nelielu dūrienu cirkšņa artērijā, kura diametrs ir vien 2 milimetri. Caur to invazīvais radiologs ievada sašaurinājuma novēršanai nepieciešamās ierīces un materiālus, ar speciālām stīgām tos pa asinsvadiem aizvirzot līdz vajadzīgajai vietai. Pateicoties minimāli invazīvajām tehnoloģijām, pacientiem ar artēriju sašaurinājumiem un slēgumiem vairs nav nepieciešams ķirurģiski „atvērt” vēdera dobumu, veicot lielu griezienu. Pēc minimāli invazīvām operācijām sarežģījumi veidojas ievērojami retāk un atlabšanas periods ir krietni īsāks.

Starptautiskajā konferencē par vēdera dobuma artēriju sašaurinājumu minimāli invazīvu ārstēšanu piedalījās augsta līmeņa invazīvās radioloģijas un asinsvadu ķirurģijas speciālisti no Vācijas, Somijas, Ungārijas, Krievijas, Lietuvas, Igaunijas, kā arī citām valstīm.

„Hronisks nieru artērijas sašaurinājums var būt iemesls ar medikamentiem grūti kontrolējamam paaugstinātam arteriālajam spiedienam, tāpēc pacientiem ar grūti koriģējamu arteriālo hipertensiju jāveic izmeklējumi, lai apstiprinātu vai izslēgtu šo patoloģiju,” skaidroja Austrumu slimnīcas invazīvā radioloģe Aina Kratovska.

„Hroniskus zarnu artēriju sašaurinājumus visbiežāk izraisa ateroskleroze jeb holesterīna izgulsnēšanās artēriju sieniņās. Zarnu artēriju sašaurinājumi izraisa neasas, hroniskas sāpes vēderā, kas pastiprinās pēc ēšanas,” stāstīja Austrumu slimnīcas invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Sanita Ponomarjova.

Austrumu slimnīcas invazīvās radioloģijas speciālisti regulāri papildina savas zināšanas un smeļas pieredzi, piedaloties starptautiskās konferencēs un apmācībās ārzemēs. Pēdējo desmit gadu gaitā Austrumu slimnīcas invazīvie radiologi ir uzkrājuši ievērojamu pieredzi minimāli invazīvu operāciju veikšanā, tāpēc daudzu citu valstu invazīvie radiologi brauc smelties pieredzi Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

LA.lv