Veselam
Ārstēšana

FOTO: Siguldā atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs ar modernu tehnoloģiju0

Foto – LETA

24. novembrī tika atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda” (SRC “Sigulda”), kur pacientiem pieejama Baltijas valstīs modernākā CyberKnife tehnoloģija labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai.

CyberKnife ir neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija, kas ir īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai.

Dr.pharm. Māris Skromanis, SRC “Sigulda” vadītājs, atklājot centru: “Šis ir nozīmīgs projekts ne tikai Siguldai un Latvijai, bet arī Baltijās valstīm. SRC “Sigulda” ir pirmais radioķirurģijas un CyberKnife tehnoloģijas centrs Baltijā. Šī ir pirmā publiskās un privātās partnerības klīnika ar specializāciju onkoloģijā Latvijā. Tā ir uzdrīkstēšanās – atvērt šādu ļoti specializētu centru ārpus universitātes slimnīcām. Metode nav atraujama no pacienta izmeklēšanas un ārstēšanās kopumā, kur iesaistīti daudzi speciālisti un citas ārstniecības iestādes. Mēs esam viens no mehānismiem šajā sistēmā, kas vērsta uz pacientiem, padarot pakalpojumus pieejamākus un ērtākus. Lielāko gandarījumu un novērtējumu sniegs brīdis, kad būsim palīdzējuši reāliem pacientiem.”

Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma norāda: “Man ir patiess prieks būt klāt tik nozīmīgā brīdī Latvijas medicīnas nozarē. Robotizētā stereotaktiskā radioķirurģija CyberKnife ir ražota speciāli tikai radioķirurģijai. Tehnoloģija nodrošina ārstēšanu pacientiem gan ar onkoloģiskajām, gan neonkoloģiskajām saslimšanām. CyberKnife terapijas laikā pacients saņem lielas (ablatīvas) jonizējošā starojuma devas, maksimāli pasargājot veselos apkārtesošos audus, panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai, izārstējot un/vai pagarinot pacienta dzīvildzi. Viens no terapijas mērķiem ir arī mazināt sāpes, ilgstoši jeb hroniski traucējošus simptomus, piemēram, parkinsonisma, epilepsijas, trijzaru nerva neiralģijas, asinsvadu patoloģiju gadījumā. Šī metode ir tehniski vieglāka un ērtāka pacientam, nav nepieciešami fiksācijas rāmji, anestēzija. Pacienta pozicionēšanai un ārstēšanas precizitātes nodrošināšanai tiek izmantotas ķermeņa anatomiskās struktūras un marķieri, kas novietoti audzēja tuvumā.”

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs dr.Egils Valeinis uzskaita diagnozes un gadījumus, kad pacientiem var palīdzēt ar CyberKnife tehnoloģiju: “Pirmkārt, tie ir audzēji un metastāzes galvas smadzenēs, piemēram, galvaskausa pamatnes (kavernozā sinusa) meningiomas, vestibulārās švannomas (dzirdes nerva neirinomas), hipofīzes adenomas, kraniofaringiomas, pineālā rajona audzēji, otrkārt, tās ir asinsvadu patoloģijas jeb arteriovenozās malformācijas, kas ir mazākas par 3 cm, dziļi lokalizētas un kompaktas, treškārt, funkcionālā neiroķirurģija – pacientiem ar trijzaru nerva neiralģijām, kad novēro ļoti mokošas sāpes sejā, ceturtkārt, metastāzes mugurkaula skriemeļos. Atsevišķos gadījumos radioķirurģijas terapiju varam piedāvāt pacientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ atsakās no ķirurģiskas ārstēšanas.”

Radioķirurģija ar CyberKnife ir kā alternatīva vai papildinājums invazīvai ķirurģijai un konvencionālajai staru terapijai. Dr.E.Valeinis papildina: “Ir gadījumi, kad atsevišķi ne ķirurģija, ne radioķirurģija nevar palīdzēt, toties, abas metodes kombinējot, iegūstam pacientam labus rezultātus. Piemēram, pacientam ir sešas metastāzes galvas smadzenēs – divas no tām liela izmēra iespējams izoperēt ķirurģiski, bet atlikušās četras var starot ar CyberKnife.”

Latvijas ārsti uzsver, ka galvenie ieguvēji būs pacienti, kuriem no šī brīža tepat Latvijā būs pieejama modernākā tehnoloģija pasaulē šajā nozarē. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs Dr.med. Kārlis Kupčs norāda: “Šī tehnoloģija bija pēdējais posms, kas Latvijas pacientiem līdz šim vēl nebija pieejams.”

Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics: “Man ir gandarījums, redzot, ka Siguldā dzīvo aizrautīgi cilvēki, kas īsteno ambiciozus plānus. Pēdējā gada laikā šī centra izveide ir lielākā investīcija Siguldas novadā, kas veikta vienā projektā. Šis ir piemērs, kā mazas pilsētas slimnīca, kas iepriekš saskārusies ar slēgšanas risku, bet, pateicoties pašvaldības atbalstam ir spējusi attīstīties un piedāvāt jaunus, kvalitatīvus pakalpojumus, šobrīd piedāvā eksportspējīgu tehnoloģiju. Dubults prieks, ka, īstenojot šo projektu, tiks uzlabota cilvēku dzīves kvalitāte un – kas vēl svarīgāk – tiks sniegta iespēja dzīvot.”

Siguldas slimnīcas vadītājs Valdis Siļķe: “Siguldas slimnīca ir gandarīta par tik grandiozu publiskās un privātās partnerības projektu, kas tapis īsā laikā un bez aizķeršanās. Zināms, ka Stradiņa slimnīcā jau agrāk bija iecere ieviest šo tehnoloģiju, taču tā netika īstenota. Esmu priecīgs, ka investori šoreiz uzrunāja Siguldas slimnīcu. Celtniecības laikā darbības traucējumus nejutām, lai gan tika būvētas 1,85m platas dzelzbetona sienas bunkuram, kurā atrodas lineārais paātrinātājs. Varu novēlēt, lai radioķirurģijas centra turpmākā darbība ir tikpat raita kā celtniecība!”

Par CyberKnife tehnoloģiju

Stereotaktiskās radioķirurģijas CyberKnife tehnoloģijas pamatā ir lineārais paātrinātājs ar sešu megavoltu enerģiju un robotizētu iekārtas kustīgo daļu, kas ļauj pievadīt augstu jonizējošā starojuma devu precīzi definētajā un lokalizētājā mērķa apjomā ar preciziāti no 0,5-0,95mm. Terapijas laikā, sekojot līdzi ķermeņa un apstarojamā apjoma vissīkākajām kustībām un staru kūli nepārtraukti pielāgojot apstarojamam apjomam, nodrošina precīzu jonizējošā starojuma mērķa devu, vienlaikus samazinot starojuma devu apkārt esošajiem audiem.

CyberKnife tehnoloģijas galvenās priekšrocības ir spēja piekļūt ķirurģiski nesasniedzamiem veidojumiem, ārstēšanas procedūra notiek 1-5 seansos, ambulatori un pacientam nav jāuzturas slimnīcā. Ārstējot ar šo metodi, rodas ievērojami mazāk komplikāciju un pacients saglabā augstākus dzīves kvalitātes rādītājus, nekā pēc ķirurģiskas iejaukšanās.

Terapijas laikā audzēja audiem tiek piegādātas lielas starojuma devas no vairāk nekā 1200 leņķiem ar milimetra precizitāti. Precizitāti nodrošina augsti profesionālas speciālistu komandas darbs, rūpīga iepriekšēja starošanas plāna izveide un CyberKnife iekārtas tehnoloģiskās iespējas robotizētas stereotakstiskās radioķiruģijas jomā. Būtiski, ka CyberKnife sistēmā tiek ievadīti iepriekš veiktas magnētiskās rezonanses (MR) un datortomogrāfijas (CT) izmeklēšanas dati, bieži tiek izmantoti arī pozitronu emisijas tomogrāfa – datortomogrāfa (PET-CT) un angiogrāfijas dati, pēc kuriem profesionāli speciālisti un iekārta spēj atšķirt veselos audus un orgānus no apstarojamajiem, kā arī automātiski sekot līdz pacienta un orgānu kustībām. Tādējādi mazinot nepieciešamību izmantot īpaši stingras fiksācijas rāmjus, ko lieto citu radioķirurģijas metožu gadījumā, vai anestēziju ķirurģijas gadījumā un pacienta fizisku ierobežošanu terapijas laikā. Pacients pēc 30-45 minūšu terapijas seansa uzreiz var atgriezties ikdienas gaitās.

Speciālistu darbs neaprobežojas vien saskarē ar pacientu seansu laikā. Visvairāk laika aizņem radioķiruģijas plāna sagatavošana, ko veic vairāki speciālisti – medicīnas fiziķi un radiologi terapeiti – kopā, izvēloties precīzu staru terapijas dozu un nosakot apstarošanas laukumus jeb zonas, kuras jāapstaro un kuras jāsargā no starojuma.

Jaunā CyberKnife tehnoloģija pacientiem sniedz alternatīvu modernas, saudzīgas un efektīvas terapijas iespējas. Ieguvumi ir arī medicīnas personālam – strādāt un sniegt kvalitatīvus staru terapijas pakalpojumus, izmantojot pasaulē modernākās tehnoloģijas, kā arī tā ir iespēja medicīnas fiziķiem, inženieriem, dozimetristiem iegūt pieredzi un strādāt ar vēl Latvijā nebijušu aparatūru, apgūt jaunu staru terapijas plānošanas sistēmu.

Kā pacients nonāk līdz terapijai ar CyberKnife tehnoloģiju?

Dr.Dace Saukuma skaidro: “Jebkurš pacients (Latvijas vai citu valstu), kas vēlas saņemt terapiju privātajā veselības aprūpes sektorā, piesakās uz konsultāciju, atsūta esošo medicīnisko informāciju un izmeklējumus. Terapija tiek veikta tikai saskaņā ar indikācijām un pēc ārstu konsīlija lēmuma gadījumos, kuros CyberKnife tehnoloģijai ir priekšrocības un tā var sniegt būtisku uzlabojumu pacienta veselības stāvoklim.”

Jāpiebilst gan, ka CyberKnife nav viennozīmīga alternatīva visiem audzēju gadījumiem. Šī metode galvenokārt paredzēta tādu audzēju ārstēšanai, kuru izmēri nepārsniedz 3 cm diametrā (ļoti retos gadījumos līdz 5 cm), līdz ar to pirms šīs terapijas nozīmēšanas katru gadījumu rūpīgi izvērtē, vai CyberKnife spēs panākt pacientam vislabākos rezultātus.

Atklājot ļaundabīgu vai labdabīgu veidojumu, atkarībā no tā atrašanās vietas, tiek izvērtētas ārstēšanas metodes, kas nodrošinātu pacientam vislabāko iespējamo rezultātu. Kopumā ir pieejamas dažādas metodes. Tā var būt ķirurģiska operācija, daļēji vai pilnīgi likvidējot audzēja šūnas, ķīmijterapija, kas ar medikamentu palīdzību iedarbojas uz audzēja šūnām, kā arī staru terapija, audzēju mērķtiecīgi apstarojot. Bieži vien šos ārstēšanas veidus kombinē.

Lai speciālists varētu izvērtēt, vai modernā staru terapija būs iespējama konkrētajā gadījumā, ir nepieciešams ārsta slēdziens (audzēju gadījumā – onkologu konsīlija slēdziens) un vizuālie izmeklējumu rezultāti (datortomogrāfija, magnētiskās rezonanses izmeklējums).

Pirmie pacienti SRC “Sigulda” ieradīsies jau nākamnedēļ. Sākotnēji tiks ārstēti pacienti ar dažādas lokalizācijas audzēju metastāzēm un primāriem labdabīgiem audzējiem galvas un muguras smadzenēs. No 2017.gada tiks ieviesta ar pacienta elpošanu sinhronizēta ārstēšana, kas ļaus sasniegt audzējus plaušās, aknās. Plānotā pacientu plūsma paredz 125 pacientu ārstēšanu 2016.gadā, sasniedzot 500 pacientus 2021.gadā no tuvākā reģiona – Baltijas, Austrumeiropas un Ziemeļvalstīm. Pilnas terapijas izmaksas, iekļaujot datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumus, kas nepieciešami radioķirurģijas plānošanai, sastāda 7500 eiro.

Ārvalstu pieredzes ienākšana Latvijā

SRC “Sigulda” speciālisti rūpīgi gatavojās darbam ar moderno iekārtu. Komanda mācījusies pasaules līmeņa radioķiruģijas mācību centros ASV un staru terapijas klīnikās Vācijā un Itālijā. Viena no ciešākajām sadarbībām izveidojusies ar Hamburgas CyberKnife centru Vācijā. Centra vadošais speciālists prof. Zēgenšmits (prof. M.H. Seegenschmiedt) dalās pieredzē par pacientu ārstēšanu: “Kopš CyberKnife jaunākās paaudzes tehnoloģijas uzstādīšanas, Hamburgas CyberKnife centrā veikti vairāk nekā 800 radioķirurgijas seansi, atkarībā no pacientu individuālā plāna, starošana vienam pacientam notiek 1-5 reizes.”

Izvērtējot Hamburgas CyberKnife centra statistikas datus par to, ar kādām diagnozēm visbiežāk vērsušies pacienti, jāmin, ka 60% gadījumu tas ir bijis galvas smadzeņu audzējs (no tiem 50% ļaundabīgu audzēju metastāzes galvas smadzenēs, atlikušie 50% labdabīgi veidojumi – meningiomas, dzirdes nerva neirinomas), 40% audzējs citos orgānos – 10% plaušās, 10% aknās, 10% muguras smadzenēs, 10% prostatā.

Pieredzes bagātie Hamburgas kolēģi uzsver: “Radioķirurģijas ārstēšanas metodes viena no galvenajām priekšrocībām ir audzēja lokāla kontrole, proti, terapijas ietekmē tas pārstāj attīstīties vai pat samazinās. Tikai 5% pacientu novēro blakusefektus. Salīdzinot ar ķirurģisku iejaukšanos, jāmin, ka, piemēram, galvas smadzeņu audzēju gadījumā ķirurģiska operācija vienmēr saistīta ar risku, tā paredz anestēziju, galvaskausa trepanāciju, sāpju sajūtas, atrašanos stacionārā un ilgstošu rehabilitāciju. Radioķirurģijas laikā pacients nejūt sāpes, procedūra notiek ambulatori neilgu laiku un pacients uzreiz var atgriezties ierastajās aktivitātēs.”

Visā pasaulē līdz šim ar CyberKnife sistēmu sekmīgi ārstēti vairāk nekā 100 000 pacientu. SRC “Sigulda” būs modernākais šāda veida medicīnas centrs ne vien Latvijā, bet arī Baltijas reģionā kopumā, jo tuvākās vietas, kur pieejamas šāda veida tehnoloģijas ir Somijā, Polijā, Vācijā, Krievijā un Ukrainā.

Projekta īstenošana – uzdrīkstēšanās no finansētāju puses

Saistītie raksti

Stereotaktiskās radioķirurģijas centra “Sigulda” iekārtas iegādei un centra būvniecībai kopumā tika ieguldīti 5,6 miljoni eiro, no kuriem 3,8 miljoni eiro ir bankas “Citadele” piešķirtais aizdevums, bet 1,8 miljoni eiro – privātais kapitāls. Projekts tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas 4. kārta ietvaros un finansēts no ERAF piešķirtajiem līdzekļiem. LIAA grants 2,13 miljonu eiro tiks piešķirts tikai pēc projekta veiksmīgas īstenošanas un tiks izmantots “Citadeles” aizdevuma dzēšanai.

Bankas Citadele valdes locekle Santa Purgaile atzīst, ka „uzņēmumu kreditēšana ir viena no bankas prioritātēm, un šī gada 3 ceturkšņos Citadele finansējusi Latvijas uzņēmumus vairāk nekā 87 miljonu eiro apmērā. Ekonomiskās izaugsmes veicināšanai īpaši svarīgi atbalstīt uzņēmumus, kas ražo vai sniedz pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību, turklāt ir eksportspējīgi. Centra „Sigulda” projekts ir viens no retajiem privāto investīciju projektiem medicīnas jomā un pierāda, ka ar bankas līdzekļiem iespējams attīstīt jaunus un sabiedrībai nozīmīgus uzņēmējdarbības virzienus.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
5 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
1 stunda