Veselam
Ārstēšana

Gada laikā zāļu drošuma pārbaudes sistēma Latvijā nav konstatējusi viltotus medikamentus0

Foto: Ieva Makare/LETA

Latvijā ir starp Eiropas Savienības valstīm trešais mazākais zāļu verifikācijas sistēmas potenciāli viltoto medikamentu konstatēšanas daudzums, otrdienas preses konferencē paziņoja Veselības inspekcijas (VI) Farmācijas departamenta vadītājs Rihards Burmistris.

Zāļu verifikācijas sistēma, kas funkcionē kopš pagājušā gada 9.februāra, ir zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēma, kuras mērķis ir novērst risku, ka pacientiem tiek pārdotas vai viņu ārstēšanā izlietotas viltotas zāles.

Vien 0,1% no visām sistēmā iekļautajām zālēm konstatētas nepilnības, tomēr nevienā gadījumā Latvijā nav konstatēti viltoti medikamenti, uzsvēra Burmistris.

Latvijā par zāļu verifikācijas ieviešanu atbild biedrība “Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija” (LZVO), kuras valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane klāstīja, ka aptuveni viena no tūkstoš transakcijām ir izsaukusi trauksmi.

Burmistris skaidroja, ka ir brīdinājuma signāli, par kā iemeslu kalpo ražotāja kļūdas saistībā ar norādīto informāciju. Šādos gadījumos aptiekas sazinās ar ražotājiem vai lieltirgotājiem, lai apzinātu iespējamās kļūdas, norādīja VI pārstāvis.

Zāļu verifikācijas sistēmā ietilpst tikai recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols, tāpēc arī pati sistēma neattiecas uz pilnīgi visiem gadījumiem, kad tiek izsniegti medikamenti. Erdmane skaidroja, ka gadījumos, kad zobārstniecības neizmanto recepšu medikamentus vai tos iepērk tieši no aptiekas, iegādātās zāles pārbauda attiecīgais izplatītājs.

Eiropā – 16 gadījumi

Burmistris norādīja, ka, lai gan Latvijā patlaban nav ziņots par viltotiem medikamentiem, no Eiropas Savienības ir saņemta informācija par 16 viltotām zālēm.

LZVO dati liecina, ka patlaban sistēmai ir pievienotas visas 829 aptiekas, 47 slimnīcas, 212 no 214 ārstniecības iestādes un 59 no kopumā 60 lieltirgotavām. Mazāka aktivitāte novērojama zobārstniecības praksēs, kur no visām 80 reģistrētajām pievienojušās ir 62.

Erdmane klāstīja, ka kopš verifikācijas sistēmas parādīšanās ražotājiem ir jāaprīko medikamenti ar drošuma pazīmēm un jāaugšupielādē tie repozitoriju sistēmā. Ārstniecības iestādes un aptiekas pēc tam verificē konkrēto medikamentu. Konstatējot neverificētas zāles, tās tiek ievietotas karantīnā un izņemtas no apgrozījuma.

LZVO informācija liecina, ka kopš sistēmas darbības uzsākšanas gala lietotāji, proti, ārstniecības iestādes un aptiekas ir pārbaudījušas jau 22 miljonus zāļu iepakojumu, kas pēc verifikācijas tiek dzēsti no sistēmas.

LZVO valdes priekšsēdētāja norādīja, ka kopš sistēmas ieviešanas ir veikti 15 informatīvie semināri septiņos reģionus, un tos kopumā apmeklēja vairāk nekā 600 dalībnieku.

Jau ziņots, ka zāļu verifikācijas sistēma spēj atpazīt katru zāļu iepakojumu un kopējā ES sistēmā pārliecināties, ka šī konkrētā zāļu paciņa ir oriģināla, pārbaudīta un droša.

Saistītie raksti

LZVO ir dibināta 2016.gada decembrī ar mērķi izveidot, uzturēt un pārvaldīt Latvijas zāļu verifikācijas sistēmu atbilstoši Eiropas zāļu verifikācijas sistēmas, Viltoto zāļu direktīvas un Deleģētās Regulas prasībām farmācijas nozares pārstāvjiem.

Biedrības dibinātāji ir zāļu ražotāju, lieltirgotāju, aptieku un citu zāļu apritē iesaistīto nozaru profesionālās asociācijas. LZVO sadarbojas ar visām zāļu ražošanā un izplatīšanā iesaistītajām personām, nozaru pārstāvniecībām un institūcijām Latvijā un Eiropā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
6 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 10 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
8 stundas