Veselam
Ārstēšana

Gājiena “Ejam kopā, lai dzīvotu” laikā vēža pacientu ārstēšanai saziedoti vairāk nekā 1200 eiro0

Foto – Shutterstock.com

Š.g. 3.jūnijā kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” ietvaros tika aizvadīts solidaritātes gājiens vēža pacientu atbalstam “Ejam kopā, lai dzīvotu” un Rozā lentītes basketbola spēle starp Latvijas un Baltkrievijas sieviešu basketbola valstsvienības izlasēm. Pasākuma laikā norisinājās ziedojumu vākšana vēža pacientu atbalstam, kā rezultātā tika saziedoti vairāk nekā 1247,48 EUR, kas tiks novirzīti cilvēkiem, kuri vērsušies pie “Ziedot.lv”, lai saņemtu jaunākās paaudzes medikamentus cīņai pret vēzi, jo citas ārstēšanas iespējas viņiem nav.

Labdarības organizācijas „Ziedot.lv“ vadītāja Rūta Dimanta norāda, ka kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu“ ziedojumu Ziedot.lv izlietos medikamentu apmaksai onkoloģiskiem pacientiem. Pašlaik līdzcilvēku palīdzību labdarības organizācijā Ziedot.lv gaida 17 cilvēki, kuriem vēža ārstniecībai nepieciešami dārgi, valsts neapmaksāti medikamenti. Jaunās paaudzes medikamenti ir cerība, lai dzīvotu. Palīdzēt var ziedojot projektam „Palīdzēsim izglābt dzīvības!“ 

Daļai vēža pacientu iespēja dzīvot ir pateicoties līdzcilvēku ziedojumiem, jo Latvijā jaunākās paaudzes medikamenti, kas īpaši var palīdzēt pacientiem ar metastāzēm, nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, bet atļauties tos nopirkt var tikai retais vēža pacients.

Kā liecina krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības VITA veiktā aptauja, katrs otrais respondents kādreiz ir ziedojis naudu vēža ārstēšanai, visbiežāk atvēlot naudas summu līdz 50 EUR.
Vairāk, kā 90% aptaujāto uzskata, ka vēzis var būt ārstējama slimība un valstij būtu pilnībā jāsedz tā ārstēšana, savukārt 6% aptaujāto atzīst, ka valstij vajadzētu daļēji apmaksāt vēža ārstēšanu. Lielākais vairums aptaujāto sagaida valsts atbalstu arī tiem pacientiem, kuriem vēzis atklāts metastātiskā jeb progresējošā stadijā. Turklāt par valsts apmaksātu ārstēšanu metastātiska vēža gadījumā iestājas 89% respondentu, savukārt 10% nav īsti pārliecināti, kādai vajadzētu būt valsts nostājai šajā situācijā. Tikai 1% aptaujāto pauž nostāju, ka valstij nav jātērē līdzekļi pacientiem ar ļoti smagām slimības formām.

Savukārt, ja vēzis piemeklētu pašus respondentus, 98% aptaujāto vēlētos saņemt efektīvāko iespējamo ārstēšanu neatkarīgi no vēža slimības smaguma. Tātad aptaujātie, kuri šaubās par valsts pienākumu palīdzēt smagi slimajiem vēža pacientiem, tomēr vēlētos saņemt valsts atbalstu, ja paši nonāktu līdzīgā situācijā.

76% aptaujāto vēlētos, lai daļa no simtgadei paredzētajiem naudas līdzekļiem tiktu novirzīta vēža pacientu ārstēšanai, savukārt 15% procenti šai domai drīzāk piekrīt, nekā nepiekrīt. Tātad kopumā 91% aptaujāto uzskata, ka gatavojoties Latvijas valsts simtgades svinībām vajadzētu padomāt arī par tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem šajos svētkos klājas visgrūtāk, jo jācīnās par pašu svarīgāko – dzīvību.

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju domas par valsts iesaisti vēža ārstēšanā, aptauju veica krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība VITA. Aptaujā piedalījās 614 respondenti.

LA.lv