Veselam
Ārstēšana

Gandrīz neticams gadījums: atveseļojas ar HIV inficēts bērns 0

Foto – Shutterstock

Kāda dienvidāfrikāņu meitenīte, kas bijusi inficējusies ar HIV, ir izveseļojusies. Šis ir trešais zināmais gadījums pasaulē, kad bērna veselība uzlabojusies par spīti infekcijai un tam, ka vīrusa izraisīto slimību – AIDS – joprojām uzskata par neārstējamu.

Meitenīte, kura patlaban ir deviņus gadus veca, jau piedzima inficēta ar HIV. Viņas veselības stāvokli zinātnieki raksturo kā atrašanos remisijas stadijā, vēsta britu medijs “The Independent”. Jau vairāk nekā astoņus gadus bērnam ir vesela imūnsistēma; mazā paciente saņēmusi tikai pavisam īsu ārstēšanas kursu drīz pēc piedzimšanas.

Zinātnieki uzskata, ka ļoti agresīva ārstēšana drīz pēc inficēšanās varētu izraisīt ilgstošu atveseļošanos – tas varētu būt veids, kā nāvējošo vīrusu uzveikt.

Pašlaik HIV inficētajiem diendienā visa mūža garumā jālieto antiretrovirālie medikamenti, lai kavētu slimības attīstīšanos. Šovasar zinātniskā konferencē Parīzē tika prezentēti klīniskie pētījumi, kas pārsteidza ekspertus, jo parādīja, ka meitenīte zāles nav saņēmusi – un pēc tām arī nav bijis vajadzības. Gadījuma izpēti bija sponsorējis ASV Nacionālais Alerģiju un infekcijas slimību institūts, kas jau iepriekš bija konstatējis: agrīni sākta ārstēšana ļauj HIV inficētiem zīdaiņiem izdzīvot. Neatklājot datus par konkrēto bērnu, zinātnieki informēja, ka sākuši meitenītei dot zāles divu mēnešu vecumā un to pārtraukuši pēc desmit mēnešiem. Deviņarpus gadu vecumā veiktās analīzes atklāja, ka imūnsistēmas šūnās joprojām atrodams neliels daudzums vīrusa, taču tas nespēj izplatīties. Bērna gēnos nav konstatētas mutācijas, kas veidotu dabisku spēju pretoties HIV, tāpēc šķiet, ka atveseļošanās notikusi, pateicoties agrīni uzsāktajai terapijai.

Vienlaikus eksperti pasvītro, ka tas ir ārkārtīgi rets gadījums, un nesteidzas ieteikt šādu ārstēšanas shēmu kā universālu līdzekli pret AIDS, kas ik gadu pasaulē prasa miljoniem cilvēku dzīvību.
Starptautiskās AIDS sabiedrības (IAS) prezidente Linda Geila Bekere atzinusi: atklājums raisījis apjausmu, ka, iespējams, zāles nebūtu jālieto visu mūžu, tomēr esot skaidrs, ka šis ir unikāls gadījums, fenomens, kas izraisa vairāk jautājumu, nevis sniedz atbildes, viņa paudusi ziņu aģentūrai “Reuters”.
Līdz šim bija zināms par diviem līdzīgiem bērnu izveseļošanās gadījumiem – viens atklāts ASV, otrs – Francijā. Franču meitene, kura piedzima ar HIV infekciju, pašlaik ir aptuveni 20 gadus veca. Viņas organismā vīruss vairs neizplatās, kaut gan viņa nelieto zāles jau kopš sešu gadu vecuma. Infekciju izdevās nomākt arī kādai meitenei, kura 2010.gadā piedzima Misisipi štatā ASV un tāpēc pasaulē zināma kā Misisipi mazulis (Mississippi baby). Viņu sāka ārstēt, taču, kad bērnam bija pusotrs gads, māte ar visu mazuli pazuda no ārstu redzesloka. Kad māte ar bērnu pēc gada atkal uzradās, analīzes bērna organismā HIV vīrusu vairs neuzrādīja, kaut gan pa šo laiku zāles nebija lietotas. Ārstiem radās cerība, ka slimība uzveikta, tomēr četru gadu vecumā meitenītei atkal konstatēja HIV. Atsākot lietot zāles, vīrusa izplatību izdevās apturēt.

Ap 18 miljoniem cilvēku pasaulē (tā ir aptuveni puse no visiem HIV inficētajiem) ikdienā lieto antiretrovirālos medikamentus, kas izraisa smagas blaknes. Pašlaik izstrādes stadijā ir jaunākās paaudzes zāles, kuras vajadzēs injicēt vien sešas reizes gadā un kas nodrošinās pakāpenisku preparātu izdalīšanos asinīs, tādējādi ļaujot atteikties no līdzšinējās ārstēšanas shēmas.

Līdz šim aptuveni 12 pieaugušajiem izdevies panākt gadiem ilgu remisijas periodu pēc antiretrovirālās terapijas pārtraukšanas. Norit pētījumi arī ar HIV inficētiem jaundzimušajiem, lai noskaidrotu, vai pirmajās divās dzīves dienās saņemtā ārstēšana ļauj kontrolēt vīrusa izplatību, vēlāk medikamentu lietošanu pārtraucot. Šis pētījums notiek kopš 2014.gada; to īsteno vairākās valstīs vienlaikus. Plānots, ka bērniem, kas tajā tika iesaistīti vispirms, terapiju eksperimentāli pārtrauks šogad.

Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem, plašāka zāļu pieejamība krietni samazinājusi HIV pacientu mirstību: 2015. gadā šādu nāves gadījumu bijis par 45% mazāk nekā 2005.gadā.

Terensa Higinsa fonda (tā ir organizācija, kas par vienu no saviem mērķiem noteikusi HIV infekcijas izplatības apturēšanu Lielbritānijā – red.) medicīniskais direktors Maikls Breidijs gadījuma izpēti novērtējis kā ļoti interesantu un aicinājis turpināt pētīt šo fenomenu. Viņš paudis, ka arī līdz šim novērots – agrīni uzsākta terapija spēj palīdzēt mazināt kaitējumu, ko imūnsistēmai nodara HIV vīruss pirmajās nedēļās pēc inficēšanās; gan pieaugušajiem, gan bērniem. “Ja spēsim labāk saprast šo mehānismu, cerams, tas ļaus radīt jaunas ārstēšanas stratēģijas un, iespējams, kādudien – arī iespēju izārstēties,” viņš teicis, akcentējot, ka pētījumi jāturpina, tomēr gadījums ar dienvidāfrikāņu meitenīti vairo cerības, ka reiz terapiju mūža garumā varēs aizstāt ar īslaicīgu un intensīvu agrīnu ārstēšanu. Pagaidām gan agrīna diagnostika un zāles ikdienā ir labākais veids, kā cīnīties pret AIDS epidēmiju, viņš paudis.

 

Avots: independent.co.uk

Citi avoti par šo gadījumu:

The Guardian: theguardian.com

CNN: edition.cnn.com

Le Point: lepoint.fr

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 1
2 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
59 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
36 minūtes