Veselam
Ārstēšana

Iekaisīgu zarnu slimību dēļ var iestāties pat invaliditāte. Uzzini vairāk un atbalsti!0

Foto – Shutterstock

Lai veidotu sabiedrības izpratni par iekaisīgām zarnu slimībām un pievērstu uzmanību šo slimību pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai, svētdien, 19. maijā, plkst. 21.00 violetā krāsā tiks izgaismota Latvijas Universitātes galvenā ēka Raiņa bulvārī 19, informē pasākuma rīkotāji.

19. maijā pasaulē atzīmē Iekaisīgu zarnu slimību dienu ( IBD day ). Jau vairākus gadus šajā dienā Eiropas Krona un čūlainā kolīta biedrību asociācija kopā ar Eiropas valstu biedrībām katra valstī violetā krāsā izgaismo kādu sabiedriski nozīmīgu objektu.

Šīs akcijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību un vairot izpratni par iekaisīgām zarnu slimībām, kā arī skaidrot nepieciešamību uzlabot šo slimību pacientu dzīves kvalitāti. Akcijas vadmotīvs ir “Padari neredzamo redzamu!” www.worldibdday.org .

“Iekaisīgas zarnu slimības, no kurām izplatītākās ir Krona slimība un čūlainais kolīts, ir autoimūnas slimības. Tas nozīmē, ka cilvēks saslimst, jo viņa imūnsistēma kļūdaini vēršas pati pret savu organismu, tā audiem un šūnām, un izraisa iekaisumu, kas progresē. Bieži vien ārēji šo slimību izpausmes nav redzamas. Iekaisīgu zarnu slimību pacientu dzīves kvalitāte būtiski pasliktinās, ja netiek saņemta savlaicīga un efektīva ārstēšana, tiek zaudētas darbaspējas, iestājas invaliditāte. Saslimšana ar autoimūnajām slimībām pieaug gan Latvijā, gan visā pasaulē, tāpēc ir ļoti svarīgi sabiedrībai skaidrot šo slimību graujošo ietekmi uz pacientu veselību un dzīves kvalitāti, kā arī veidot izpratni par savlaicīgas ārstēšanas nepieciešamību,” uzsver Latvijas Krona un kolīta slimnieku biedrības valdes loceklis Zigurds Prūsis.

Sabiedriski nozīmīga ēka iekaisīgu zarnu slimību pacientu atbalstam Latvijā tiks izgaismota pirmo reizi.

“Vēlamies pateikties Latvijas Universitātei par iesaistīšanos šajā globālajā akcijā un izrādīto atbalstu. Šis ir simbolisks solis, tomēr jāuzsver, ka Latvijas Universitāte sniedz arī praktisku ieguldījumu, gan gatavojot jaunos speciālistus Medicīnas fakultātē, gan veicot pētniecības darbu,” norāda Zigurds Prūsis.

Saistītie raksti

Viņš skaidro, ka pēdējos gados, pateicoties pacientu neatlaidībai un Veselības ministrijas izpratnei, ir panākti uzlabojumi iekaisīgu zarnu slimību pacientu ārstēšanā, palielinājusies mūsdienīgu un efektīvu medikamentu pieejamība.

Tas ļauj pacientiem ne vien uzlabot veselības stāvokli, bet arī atgriezties pilnvērtīgā ģimenes un darba dzīvē. Ārstēšanas kvalitātes uzlabošana tomēr ir jāturpina, piemēram, aizvien būtiska problēma ir rindas uz izmeklējumiem, ilgais gaidīšanas laiks.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VE
Veselam.lv
Veselam
Dzīve sākas pēc 50! Padomi senioriem labsajūtas un veselības saglabāšanai
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Kampaņā “Cilvēks, nevis diagnoze!”aicina saskatīt vērtības, kas vieno sabiedrību
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Kāds būtu tavs kūrorta romāns?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Sestdien gaidāms pavasarīgs laiks
7 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 18 bojāgājušie, 553 ievainoti
37 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Aprūpes centrā “Kalkūni” atklāj seksuālu uzmākšanos nepilngadīgai klientei
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Muzeja lielākais izaicinājums ir mainīt cilvēkus”. INTERVIJA ar Solvitu Vību
Intervija 9 stundas
LE
LETA
Veselam
Francijā apstiprināti Eiropā pirmie saslimšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu
9 stundas