Veselam
Psiholoģija

15 lieliskas filmas, kas dziļi izpēta ļaunuma dabu cilvēkā 0

Cilvēka patiesā daba

Ļaunumu ataino visos mākslas veidos. Tēma ir diezgan nepatīkama, bet cilvēkus vienmēr ir valdzinājuši un aizrāvuši mēģinājumi izskaidrot ļaunumu cilvēka dabā. To analizējuši caur reliģiskās pārliecības prizmu, sociālajām normām un dažādiem psiholoģiskiem stāvokļiem. Bet šķiet, ka ļaunums ir tik daudzpusīgs un neviennozīmīgs, ka mulsina un vienmēr izraisa cilvēkos neizpratni.

Literatūrā, kino un citās mākslas formās var iepazīties ar dažādiem priekšstatiem par ļaunumu cilvēkā. Un šīs kolekcijas filmās mēs redzam “ļauno” daudzos dažādos veidos un personāžos. Interesanti, ka dažiem no tiem skatītāji nereti jūt līdzi.

Galerijas nosaukums


Lasītājs

The Reader, 2008

“Lasītājs” ir spēcīga drāma, kas uzņemta pēc tāda paša nosaukuma bestselleru rakstnieka Bernharda Šlinka darba.

Vācijas pilsētā 15 gadus vecais Mihaels mājupceļā no skolas pēkšņi saslimst ar skarlatīnu un viņam nāk palīgā 36 gadus vecā Hanna, kura pavada zēnu līdz mājām. Trīs mēnešus vēlāk viņš ar ziediem rokās apmeklē viņu, lai pateiktos. Hanna pavedina viņu un sākas abu mīlas romāns. Attiecības balstās uz seksu un skaļu grāmatu lasīšanu. Mihaels lasa un Hanna klausās. Bet vienu dienu viņa pazūd bez jebkādiem paskaidrojumiem. Tālāk darbība risinās laikā, kad Mihaels jau studē par juristu. Viņš satiek Hannu neparastos apstākļos un atklāj satriecošu patiesību. Hannu tiesā par nacistu noziegumiem.

Galvenā varone – neizglītota sieviete, kurai bija maza loma lielā noziegumā. Tomēr nevar noliegt, ka viņa zināja, kas notiek, un pildīja pavēles. Tāda ir ļaunuma banalitāte. Masu noziegumus neveica viens ļauns cilvēks vai neliela grupa slikto puišu. Cilvēki apvaino Hitleru holokaustā, bet viens pats viņš nekad to nevarētu paveikt. Par Hannas lomu Keita Vinsleta saņēma “Oskara” balvu.


Mis Vardarbība

Miss Violence, 2013

Filma sākas ar meitenes 11 gadu svinībām. Meitene savā dzimšanas dienā izdara pašnāvību, nolecot no balkona. Skatītājs ne tikai vienkārši vēro sižetu, bet sāk spēlēt detektīvu, kuram būs jāuzzina par cienījamās ģimenes noslēpumiem.

Ģimenes locekļi uzstāj, ka tas bija nelaimes gadījums, nevis pašnāvība, bet iestādes izmeklē meitenes nāvi. Finālā – šokējošs atrisinājums, kas nomaina draudošā noslēpuma sajūtu ar smacējošu šausmu izjūtu.

Atstāj viņu debesīm

Leave Her to Heaven, 1945

Ričards un Ellena satikās vilcienā. Viņa saskatīja vīrietī līdzību ar mirušo tēvu, kuram bija pieķērusies ar īstu apsēstību. Viņa iemīlējās. Viņi drīz apprecējās, bet atklājās, ka Ellena ir patoloģiski greizsirdīga. Viņa nevēlas, lai laulātais tērētu laiku jebkam citam, izņemot viņu.

Ellena izmisīgi meklē mīlestību un uzmanību no citiem. Viņas mīlestība pret Ričardu kļūst tik kaitinoša un uzmācīga, ka viņa uzskata jebkuru cilvēku par ienaidnieku abu attiecībām. Varoni nekas neapturēs turēt visus tālāk no viņas vīra, un pat grūtniecība tiek pārtraukta, zinot, ka bērni novērstu vīra uzmanību.

Posts

Misery, 1990

Filma ir balstīta uz Stīvena Kinga tāda paša nosaukuma romānu. Tā stāsta par kādu rakstnieku vārdā Pols Šeldons, kurš iekļūst sniegputenī un cieš auto negadījumā. Viņu izglābj Ennija Vilksa, bijusī medmāsa un fanātiska Šeldona grāmatu sērijas pielūdzēja. Sākumā viņa ir laimīga par iespēju pirmajai izlasīt jauno Šeldona romānu, bet, uzzinot, ka viņas mīļākā varone iet bojā, Ennija saniknojas un pieprasa pārrakstīt romānu. Viņa tur Polu ar salauztām kājām savā mājā kalnos, un neviens nezina, kur rakstnieks ir pazudis.

Stiprā filmas puse noteikti ir Ketijas Beitsas izcilā aktierspēle. Aktrise par lomu ir saņēmusi “Oskaru” un “Zelta globusu”. Lieliska šausmu filma un viena no labākajām filmām pēc Stīvena Kinga romānu motīviem.


Amerikāņu psihopāts

American Psycho, 2000

Patriks Beitmens ir jauns vīrietis, kurš strādā Volstrītā. Viņš cenšas gūt panākumus darbā, valkā elegantus apģērbus, bauda luksusa dzīvi. Katru dienu Patriks pievērš uzmanību savam izskatam, rūpējas par savu ādu, seju un ķermeni. Un viņš nogalina cilvēkus. Gandrīz katru dienu.

Interesanta filmas īpatnība ir kontrasts. Filma ir piepildīta ar ideālām fasādēm, skaistumu un simetriju. Šie vēsie tēli veido asu kontrastu ar vardarbības uzliesmojumiem un asiņainām slepkavībām. To pašu var teikt par galveno varoni, kura miers mijas ar galēju nežēlību.


Vilnis

Die Welle, 2008

Filmas pamatā ir grāmata, kas apraksta reālu eksperimentu “Trešais vilnis”, kuru veica vēstures skolotājs 1967. gadā Kalifornijas pilsētā Palo Alto.

Filmas darbība notiek vācu ģimnāzijā, kuras skolotājs nolemj parādīt skolēniem, cik viegli ir manipulēt ar masām. Viņš ievieš stingrākus noteikumus un palielina disciplīnu klasē, rosina skolēnus valkāt formu un logotipu. Nedēļas laikā klasesbiedri izspiego viens otru un mēģina uzspiest noteikumus tiem, kuri nevēlas tos ievērot. Tomēr skolotāja eksperiments izraisa negaidītas sekas.

Eksperiments “Vilnis” un pēc tā uzņemtā filma parāda, cik viegli fašisms varētu atkārtoties ne tikai Vācijā, bet, iespējams, jebkurā citā vietā.


Dzimuši slepkavas

Natural Born Killers, 1994

Mikijs un Melorija ir sērijveida slepkavas. Viņi ceļo pa maršrutu “666” un bez jebkāda iemesla nogalina cilvēkus, tikai prieka pēc. Mediji stāsta par viņiem sensacionālā veidā un pārvērš pāri par īstu leģendu.

Negantā tempā parādīta vardarbība tiek izmantota kā visaizraujošākais elements filmā. Ainas ir piepildītas ar asinīm un slepkavībām uz pāra kvēlās mīlestības fona. Galvenais “ļaunums”, šeit, šķiet, ir tas, ka varoņiem nerūp neviens cits, tikai viņi paši. Un vēl šī filma ir satīra par masu informācijas līdzekļiem, kas plaši izmanto vardarbību, lai palielinātu reitingu.


Badlands, 1973

Stāsts par 15 gadus veco meiteni Holliju un viņas puisi Kitu. Viņš ir desmit gadus vecāks par meiteni un nogalina viņas tēvu, kad viņš aizliedz abiem tikties. Pēc slepkavības pāris metas bēgt. Viņi dodas uz Kanādas robežu, bet pa ceļam izdara virkni noziegumu.

Neskatoties uz slepkavībām un vardarbību, filmā ir skaistas dabas ainavas un lieliska mūzika. Brīnišķīga Terensa Malika debijas filma.


Dīvainās spēles

Funny Games, 1997

Filma neapšaubāmi iespaidos šausmu cienītājus ar vardarbību un amoralitāti. Filmas režisors Mihaels Haneke pēc 10 gadiem pat uzņēma savas filmas rimeiku amerikāņu auditorijai.

Ģimene, kas atbraukusi uz savu māju pie ezera ar nolūku atpūsties, kļūst par psiholoģiskas un fiziskas spīdzināšanas upuri divu jaunu sadistu rokās. Aiz jauniešu civilizētā izskata slēpjas sadistiski nodomi un pilnīgs līdzjūtības trūkums.


Svešā seja

Tanin no kao,1966

Okujama kungs apdedzinājis seju neveiksmīgā ķīmiskā eksperimentā un piekrīt sava psihiatra uzaicinājumam valkāt reālistisku masku. Pakāpeniski Okujama kļūst par citu cilvēku, mainās viņa uzvedība un personība.

Sākumā varonis jūtas briesmīgi nedroši. Viņš saprot, ka cilvēki vienmēr un galvenokārt reaģēs uz viņa izkropļoto seju. Bet, saņemot masku, viņš mainās. Okujama saprot, ka ar jauno personību viņš nevar būt atbildīgs par savu rīcību, jo patiesībā ir “nekas”. Tas rada galveno jautājumu, kas izvirzīts filmā: vai cilvēks ir labs vai slikts, ja atdalīts no viņa paša personības?

Filma ir īsts šedevrs, viens no labākajiem un ilustratīvākajiem japāņu filmu “jaunā viļņa” pārstāvjiem.


Lūriķis

Peeping Tom, 1960

Šai britu filmai bija milzīga ietekme uz trilleru un šausmu filmu žanra attīstību. Tiesa, pēc iznākšanas uz ekrāniem pār filmu gāzās kritikas vilnis, Apvienotajā Karalistē filmu aizliedza, bet ar laiku “Lūriķis” tika slavēts par psiholoģisko sarežģītību, jo īpaši attiecībās starp varoni, viņa tēvu un upuriem.

Galvenais personāžs neizskatās kā klasisks maniaks. Viņš ir ļoti kluss, nedrošs, nobijies un seksuāli nomākts jauns vīrietis, kurš strādā par kinooperatora asistentu. Bērnībā tēvs veica ar viņu neparastus psiholoģiskos eksperimentus, pētot baiļu dabu. Tagad viņš sāk nogalināt sievietes un fiksēt viņu izbiedētās sejas ar kameras palīdzību.


Plūdīs asinis

There Will Be Blood, 2007

Cilvēknīdējs, mantkārīgs, egoistisks un pilnīgi nespējīgs mīlēt kādu vai kaut ko, izņemot naftu un panākumus. Tāds ir Daniels, veiksmīgs uzņēmējs, amerikāņu sapņa iemiesojums, naftas magnāts, kurš sācis ceļu kā parasts šahtas strādnieks.

Filma parasti tiek raksturota kā amerikāņu drāma, bet tā līdzinās arī šausmu filmai. Mēs vērojam, kā varonis pamazām zaudē prātu līdzīgi kā Džeks Nikolsons filmā “Mirdzums”.


Dogvila

Dogville, 2003

Nesaudzīga filma par cilvēku samaitātību, brutalitāti un cietsirdību. Režisors Larss fon Trīrs neatstāj nekādu cerību par pārmaiņām uz labo pusi. Šis ir stāsts par mazpilsētas Dogvilas respektablajiem iedzīvotājiem, kuri palīdz bēglei Greisai paslēpties no gangsteriem, un tad pamazām padara viņu par verdzeni. Tomēr galu galā viņi uzzina, kas ir šī meitene.


Baltā lente

Das weiße Band, 2009

1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara vācu ciematiņā notiek virkne noslēpumainu incidentu. Filma raisa daudzus jautājumus, bet gandrīz nesniedz atbildes. Notikumi, kuros iesaistīti daudzi pieaugušie un bērni, šķiet, dīvaini saistīti. Tos izprast mēģina vietējais skolotājs.

Šī melnbaltā filma ir par ļaunuma dabu un to bērnu audzināšanu, kuriem bija lemts kļūt par nacistu paaudzi.


Mehāniskais apelsīns

Clockwork Orange,1971

Režisora Stenlija Kubrika filma – Entonija Bērdžesa slavenā romāna adaptācija. Šī kriminālā drāma ir pelnījusi ievērību kā daudzpusīgs un padziļināts morāles jautājumu, agresīvas uzvedības un valsts rehabilitācijas metožu pētījums.

“Mehāniskais apelsīns” – viena no populārākajām filmām kino vēsturē, kuru uzņēmis viens no populārākajiem režisoriem. Tā stāsta par jaunu puisi, kurš kopā ar savu bandu plosās pilsētā, un pēc sievietes slepkavības nonāk cietumā. Filma rāda ne tikai valdību un sodu sistēmu, bet arī sabiedrību kopumā. Debates par rehabilitāciju un audzināšanas politikas efektivitāti nerimstas līdz pat šai dienai, ieskaitot debates par nāvessodu. Bet, ja sabiedrība “apstrādā” noziedzniekus, lai atbrīvotu viņus ne tikai no amorālas uzvedības, bet arī savas morāles, apzinātas izvēles, kas faktiski padara mūs par cilvēkiem – vai tā nav antiutopija?

 

Avots: cameralabs.org

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
3 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
1 stunda