Veselam
Sekss

Cik ilgi darbojas kontracepcijas implants?0

Foto – Shutterstock

Vai man būtu piemērots kontracepcijas implants, ja esmu tikai 20 gadu veca un vēl nav bērnu? INITA U. Jelgavā

Dzimumattiecības nav nošķiramas no visa ķermeņa veselības, tāpēc svarīgi piemeklēt atbilstīgu kontracepcijas metodi. Līdztekus tabletēm, plāksterim, riņķītim un spirālēm tagad pieejama arī zemādas kontracepcija – implanti.

Ginekoloģe Ieva Erciņa uzskata, ka ikvienai sievietei, izvēloties kontracepcijas metodi, ļoti svarīga ir tās efektivitāte, piemērotība ikdienas ritmam, lai nepārkāptu lietošanas režīmu. Kontraceptīvās tabletes jālieto vienreiz dienā, kontraceptīvais plāksteris jālīmē vienreiz nedēļā, kontracepcijas riņķītis jāievieto vienreiz mēnesī, bet implants pretapaugļošanās efektu nodrošina trīs gadus, hormonālā spirāle – piecus gadus.

Ginekoloģe Dace Matule uzsver, ka kontraceptīvais implants ir piemērots gan jaunai, ziedošai un savu dzīvi plānojošai sievietei, gan tādai, kura dažādu veselības sarežģījumu dēļ nedrīkst lietot kombinētās kontraceptīvās tabletes. Turklāt implants piemērots sievietēm jau kopš 18 gadu vecuma un arī jaunajām māmiņām bērna zīdīšanas laikā.

Saistītie raksti

Kontracepcijas implants ir neliels, elastīgs polimēra stienītis, ko ievieto augšdelmā zem ādas. Procedūru veic ginekologs, izmantojot atsāpināšanu. Implantu zem ādas iespējams arī sataustīt. Pēc tā ievietošanas nevajag uzlikt šuves, jo tas ir neliels.

Metodes darbības princips – hormona progestīna izdalīšanās, kas, nonākot asinīs, nodrošina ilgstošu un iedarbīgu kontracepciju. Kontraceptīvais efekts ilgst trīs gadus, bet, plānojot grūtniecību, to var izņemt ātrāk. Kad implants ir izņemts, arī apaugļošanās iespēja atjaunojas.

LA.lv