Veselam
Dzīvesveids

Izplatīti mīti, kas traucē iegūt sportisku augumu0

Foto – Shutterstock

Autore: Zane Treifelde

Par veselību un savu augumu jādomā ne vien tad, kad tuvojas pludmales sezona, bet arī tad, kad tā, principā, jau aiz muguras. Jāatzīst, ka cilvēki, kuri nevar dižoties ar lielāko apņēmību, bieži vien fiziskajām aktivitātēm ātri vien atmet ar roku, jo neredz kārotos rezultātus, bet tā tas ir arī tādēļ, ka talkā netiek ņemti efektīvākie paņēmieni, ticot iesakņojušiem mītiem. “Fitday” komanda apkopoja piecus populārākos mītus par to, kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, bet mēs vaicājām viedokli “Vingrosev.lv” sertificētajai fizioterapeitei ar specializāciju sporta jomā – Indrai Nadziņai.

Lai iegūtu “sešpaku” uz vēdera, bieži jāveic presīte

Ja tev ap vēderu ir tā sauktais “peldriņķītis”, arī ar ļoti enerģisku presītes vingrojumu veikšanu diemžēl būs krietni par maz, lai tiktu pie kārotās “sešpakas” jeb skaista un stingra vēdera.

Kā teic Nadziņa, tas ir komplekss process: “Lai iegūtu “sešpaku”, nepietiek tikai ar presītes vingrinājumiem. Bieži vien presīte jau ir, bet to nevar saskatīt, jo tā slēpjas zem krietna slānīša vēdera tauku. Tieši tāpēc, lai iegūtu labi trenētu un pamanāmu “sešpaku”, papildus presītēm ir jāveic ilgstošs kardio (aerobs) treniņš, kur tiek dedzinātas kalorijas. Pluss ļoti cītīgi jāseko līdzi uzturam.”

Trenējot konkrētus muskuļus, sadegs arī tauki ap tiem

Ja šķiet, ka viss pārējais vairāk vai mazāk apmierina, tikai, piemēram, gurni ir nedaudz apaļīgi, tad mērķtiecīgi koncentrēties uz konkrētu muskuļu trenēšanu, lai sadegtu tauki tikai ap tiem, nav iespējams. Patiesība ir tāda, ka tu nevari izvēlēties tikai vienu konkrētu ķermeņa zonu, kuru trenēt, lai atbrīvotu to no tauku slāņa un padarītu slaidāku.

“Trenējoties ķermenis neizolē, ap kurām ķermeņa daļām vai muskuļu grupām tiks dedzināti tauki. Lai organisms pirmos dedzinātu taukus, nevis ogļhidrātus, ir nepieciešams veikt zemas un mērenas intensitātes, ilgstošas slodzes treniņu, kurš ilgst vismaz 40 minūtes, piemēram, soļošana, skriešana, riteņbraukšana u.c.,” teic Nadziņa.

Tauki jāpārvērš muskuļos

“Taukus nevar pārvērst muskuļos, tas nav iespējams. Treniņa rezultātā tiek dedzinātas kalorijas, līdz ar to tauku masa samazinās un pēc tam ar spēka treniņu palīdzību tiek “audzēta” muskuļu masa,” atgādina speciāliste.

Pārvērst taukus muskuļos ir iespējams vienīgi pārnestā nozīmē – sportojot tu vari panākt, ka muskuļi nāk tauku vietā, proti, sarūk tauku masa un palielinās muskuļu masa.

Jāatsakās no taukiem uzturā – tie padara mani resnu

Ne visi saprot un zina, cik liela nozīme cilvēka attīstības procesā un organisma pareizā funkcionēšanā ir taukvielām. Cilvēka organisms nespēj patstāvīgi ražot neaizstājamās taukskābes, tāpēc cilvēkam tās ir jāuzņem kopā ar uzturu.

Jāatzīst, ka gan pārāk maz, gan pārāk daudz uzņemto taukvielu negatīvi ietekmē cilvēka organismu. Tātad var teikt, ka mīts ir daļēji patiess, tomēr pilnībā no taukvielām atteikties noteikti nevajadzētu.

“Nē! No taukiem nav jāatsakās, mūsu ķermenim ir nepieciešamas visas uzturvielas, taču sabalansētās devās. Tauki ir ļoti nozīmīgi, jo tie ir neaizstājamo taukskābju avots, enerģijas avots muskuļiem, rada sāta sajūtu, dažādu hormonu substance, šūnu un membrānu sastāvdaļa un tie ir nepieciešami, lai uzsūktos taukos šķīstošie vitamīni – A, D, E, K,” skaidro Nadziņa.

Mazāk tauku un ogļhidrātu, vairāk – olbaltumvielu

Paturpinot iepriekšējo tēmu par taukiem, noteikti jāatzīst – ja vēlies atbrīvoties no liekajiem tauciņiem, ir jābūt līdzsvaram starp visām uzturvielu grupām uzturā.

“Neviens pārtikas produkts nesatur visas cilvēka organismam nepieciešamās uztura sastāvdaļas, tāpēc ieteicams ēdienkarti veidot no dažādiem produktiem un iekļaut visas uzturvielas, tikai pareizās devās,” skaidro Nadziņa.

 

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/

LA.lv