Veselam
Ārstēšana

Veidos dzimumšūnu donoru datu bāzi0

Šodien, 17.jūlijā, Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas (VM) sagatavotais noteikumu projekts, kas paredz izveidot dzimumšūnu donoru datubāzi un noteikt kārtību, kādā tiek nodrošināta informācijas apmaiņa par dzimumšūnu donora dzimumšūnu izmantošanu, informē Veselības ministrija.

Plānots, ka vienotā veselības nozares elektroniskā informācijas sistēmā jeb E-veselībā tiks nodrošināta centralizēta personas veselības datu apstrāde par dzimumšūnu ziedošanu, kā arī Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikto donora dzimumšūnu izmantošanas ierobežojumu ievērošanu, proti, lai medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena dzimumšūnu donora dzimušo bērnu skaits valsts nebūtu lielāks par trim (izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus).

Paredzēts, ka no 2019.gada 1.jūlija E-veselībā tiks nodrošināta centralizēta datu apstrāde, kas nepieciešama medicīniskās apaugļošanas pakalpojumus sniedzošām ārstniecības iestādēm. Šādai informācijai var piekļūt tikai ārstniecības iestādes, kas sniedz medicīniskās apaugļošanas pakalpojumus. Plānots arī, ka šādas ārstniecības iestādes E-veselībā ievadīs datus par dzimumšūnu ziedošanu un to izmantošanas rezultātu. Personas datu apstrādes mērķis ir apkopot informāciju, kas nepieciešama izmantošanai ārstniecībā, lai varētu veikt kvalitatīvu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu.

LA.lv