Veselam
Bērni

Ja bērns mīl vienu no vecākiem vairāk. Kā rīkoties “atgrūstajam”?0

Foto – Fotolia/ave_mario

Kad apģērbt var tikai tētis…

Autore ģimeņu terapeite Nikole Švarca.

“Nē! Es gribu, lai to izdara tētis!”.

Jūsu trīsgadnieks iestājies starp gultu un skapi, un spītīgi rāda, ka nevienam citam sevi apģērbt neļaus.

“Tētiņš tagad ir darbā. Te esmu es, mamma, es tev palīdzēšu.”

Kad mazajam mamma sāk iet tuvāk, viņš ar visu spēku viņu atgrūž savām mazajām rociņām.

Aizvainojums aug. “Kas tēti padara tik īpašu? Es te ar tevi esmu visu dienu. Un tas ir paldies, ko es saņemu?” – mamma nodomā pie sevis.

Ko darīt?

Nebūt ne tik reti bērni priekšroku dod vienam no vecākiem. Reizēm tad, kad mainās kāda vecāka loma – kad ģimene pārceļas, mamma atsāk strādāt, kad kāds slimo vai ir uz laiku aizbraucis, kad mainās vecāku pienākumi un kāds sāk gatavot brokastis, vest bērnus uz bērnudārzu un likt gulēt – to dara vecāks, kurš agrāk to nav darījis.

Reizēm tas notiek pēc jaunākā bērna ienākšanas ģimenē. Viens no vecākiem vairāk pievēršas zīdainītim, kamēr ar vecāko (-ajiem) vairāk laika pavada otrs.

Bet reizēm tas notiek vienkārši tāpēc, ka, piemēram, ar tēti ir jautrāk mazgāties. Bet mamma interesantāk stāsta vakara pasaciņu.

Neatkarīgi no iemesliem, kāpēc bērns kādu no vecākiem atgrūž, tas sāp. Paldies Dievam, ir veidi, kā tikt galā ar to un pārdzīvot grūto periodu.

Padomi “atgrūstajam” vecākam

Mācieties pārvaldīt savas emocijas

Ir normāli izjust visdažādākās emocijas, kad bērns jūs atgrūž. Ir normāli arī bērnam par savām jūtām stāstīt, piemēram, “Man ir skumīgi, kad tu bļauj uz mani – ej prom!””. Taču asaras, dusmu pilnas domas un sāpīgās jūtas labāk daliet ar kādu pieaugušo, nevis bērnu.

Pilnveidojiet saikni starp sevi un bērnu

Ja attiecības starp jums kļuvušas nospriegotas, ieteicams veltīt laiku jūsu savstarpējās saiknes stiprināšanai. Ik dienu kvalitatīvi veltiet laiku viens otram. Piedalieties nodarbēs, kas patīk bērnam vai izdomājiet “speciālas” aktivitātes, kas jūs abus priecēs un būs tikai jūsu abu.

Esiet iejūtīgi grūtos brīžos

Būs brīži, kad otrs vecāks nebūs līdzās un viņš nevarēs steigties palīgā bērnam. Tādos brīžos palīdziet atvasītei pārdzīvot dažādās jūtas, pēc tam mierīgi nosakiet robežas. “Es zinu, ka tu gribētu, lai tētis tev palīdzētu apģērbties. Grūti, kad viņš ir darbā un tēta vietā tev palīdz apģērbties mammīte.”

Pašpikojiet no otra vecāka

To var būt grūti pieņemt, taču nereti no otra vecāka, kuram bērns dod priekšroku, ir, ko pamācīties. Iespējams, dziesmiņas, kuras tētis dzied peldināšanas laikā un kas palīdz tikt galā ar nepatīkamo matu mazgāšanu. Vai smieklīgu spēli, kuru no rītiem mamma spēlē ar bērnu un kas viņu pozitīvi uzlādē. Saglabājiet savu es un tajā pašā laikā paanalizējiet – varbūt kaut ko jūs varat aizņemties no vīra (vai sievas), kādus vecāku ieradumus…

Attiecaties pret sevi labestīgi

Ir viegli sākt īdēt vai sākt šaubīties par to, cik jūs esat laba mamma (tētis), kad jūsu bērns dod priekšroku otram vecākam. Atgādiniet sev, ka tas ir tāds dzīves periods. Ka tieši jūs esat tas vecāks, kurš vajadzīgs jūsu bērnam. Un ka jūsu vērtība nemainās no tā, cik pozitīvi pret jums attiecas bērns. Ja netiekat galā ar negatīvajām jūtām patstāvīgi, pameklējiet speciālista atbalstu.

Ko darīt vecākam, kuru “mīl vairāk”?

Ir grūti būt vecākam, kuru atgrūž, bet vēl sarežģītāk var izrādīties būt tam, kuru “mīl vairāk”. Jums var būt bezpalīdzības sajūta, samulsums un sajūta, it kā jūs rauj uz abām pusēm divi jums mīļi cilvēki.

Lūk, daži padomi jums.

Atbalstiet atgrūsto vecāku

Ir viegli justies zirgā, kad bērns vēršas pēc palīdzības pie jums. Tā vietā, lai piespēlētu viņa noskaņojumam, maziniet viņa atkarību no sevis. Atgādiniet bērnam, ka viņu mīl ļoti daudzi cilvēki, tostarp vecāks, kuru bērns vēlas turēt lielākā distancē.

Parunājiet ar bērnu par kopīgo un īpašo abos vecākos

Palieciet vienatnē ar bērnu bez otra vecāka un sarunā uzsveriet, kas padara otru vecāku īpašu un neatkārtojamu. Pievērsiet uzmanību viņa stiprajām pusēm. Pastāstiet par lietām, kuras jūs abi darāt labi. Vai paprasiet savam bērnam aprakstīt to, kas viņam patīk abos vecākos.

Esiet iejūtīgi pret otra vecāka jūtām

Atcerieties, ka otrs vecāks var ciest no tā, ka jums ir tik ciešas attiecības ar bērnu. Pat ja bērna īpašā attieksme pret jums raisa siltas jūtas, otrā vecākā var krāties skaudība, greizsirdība, frustrācija un sāpes. Nolieciet malā savu lepnumu un dodiet viņiem abiem laiku un vietu, lai viņi atklāti runātu par savām jūtām. Un atcerieties, ka situācija var pavērsties otrādi un atgrūstā vecāka vietā variet attapties jūs pats!

Nobeiguma vietā…

Paldies Dievam, bērni aug. Ar laiku viņu priekšroka kādam vecākam paliks pagātnē un viņi apzināsies, ka var mīlēt katru vecāku savā veidā. Līdz tam, kamēr tas nav noticis, elpojiet dziļi. Atrodiet iekšējos spēka resursus sevī, tā, it kā kāds tuvais un mīļais jums dāvinātu daudz apskāvienu un skūpstu. Un klusiņām pasmaidiet, kad bērns paaicina mīļo tētuku nomainīt netīrās autiņbiksītes.

 

Avots: imperfectfamilies.com

LA.lv