Veselam
Ārstēšana

Precēties ar iedzērāju un cerēt, ka pēc kāzām viņu izdosies mainīt…0

Foto – Shutterstock

Vai sieviete, apprecot vīrieti, kuru ļoti mīl, bet kuram patīk iedzert, varēs viņu mainīt uz labo pusi? Olga Rēzeknes novadā

 

Rīgas Sociālā dienesta atkarību profilakses speciāliste, Līdzatkarīgo atbalsta grupas vadītāja Tatjana Grigorjeva: “Reizēm sievietes domā, ka apprecēsies, piedzims bērniņš un vīrietis pārtrauks dzert, nesaprotot, ka alkohola atkarība ir slimība un ka vīrs nav slikts, ļauns vai spītīgs, bet nevar pārtraukt dzert šīs slimības dēļ. Bieži vien alkoholiķu tuvinieki – mātes, sievas – vēlas, lai tām dod gatavu recepti, kas jādara, lai vīrs vai dēls pārstātu dzert. Viņas domā, ja atkarīgais tuvinieks ies ārstēties, situācija uzreiz mainīsies. Taču jāmaina arī pašai sava uzvedība, reakcija, jāsāk strādāt ar sajūtām, jo, dzīvojot kopā ar atkarīgo, sieviete arī pati ir mainījusies, kļuvusi līdzatkarīga.

Līdzatkarība rodas tad, kad sieviete kļūst emocionāli atkarīga no alkoholiķa uzvedības, reakcijas, kad viņa sāk aizmirst par sevi, par savu dzīvi, savu izskatu, bet ir pārņemta tikai ar domām par atkarīgo. Līdzatkarīgajam raksturīga tieksme zaudēt savu identitāti attiecībās, jo viņš nespēj novilkt robežu, kur sākas viņa personīgā, kur – atkarīgā dzīve, uzupurēties un palīdzēt arī tad, ja partneris to nav lūdzis, zems pašvērtējums, pārmērīgas prasības pret sevi, savu emociju apspiešana, partnera atkarības noliegšana un slēpšana, vainas izjūta, bailes par sevi, savu un ģimenes nākotni. Līdzatkarīgais automātiski nonāk tā sauktajā Karpmana drāmas trijstūrī, kurā viņam atvēlētas trīs lomas – glābēja, kontrolētāja un upura. Cenšoties glābt atkarīgo, sieviete maldīgi domā, ka dara viņam labu, bet kontrolējot provocē uz alkohola lietošanas recidīvu.

Slims cilvēks nevar palīdzēt slimam cilvēkam, tas nozīmē, ka līdzatkarīga sieviete nevar palīdzēt atkarīgajam, jo viņai nav ne spēka, ne prasmes. Vispirms jāsāk pašai ar sevi, mainot savu skatu uz dzīvi, vērtību sistēmu, lai pēc tam, kad atkarīgajam vajadzēs palīdzību, kad viņš pats to palūgs, varētu to viņam sniegt. Kā panākt, lai atkarīgais gribētu mainīties? Pirmkārt, jāmaina pašam sava uzvedība. Līdzko viens sāk, tas provocē mainīties arī otru, kamēr mainās abi divi. Bet tas ir ļoti ilgs process.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
1 stunda