Veselam
Ārstēšana

Jauna iespēja prostatas hiperplāzijas pacientiem 0

Foto – Shutterstock

Apvienotās Karalistes Nacionālajā medicīnas un izcilības centrā (NICE) aprīlī apstiprināta jauna veida procedūra – prostatas artēriju embolizācija, vēsta “Graphic News”.

Paredzams, ka drīz vien to akceptēs arī citās Eiropas valstīs. Brazīlijā un ASV šī metode apstiprināta attiecīgi 2016. gadā un šā gada martā. Tajā izmanto mikroskopiskas plastikāta pērlītes, kuras ievada sīkajos prostatas asinsvadiņos. Lodītes daļēji nosprosto asinsvadus, asins plūsma kļūst vājāka, tādēļ priekšdziedzeris samazinās.

Palielināta prostata nospiež urīnpūsli un bloķē urīn­izvadkanālu, liekot vīrietim biežāk urinēt, taču bez iespējas pilnīgi iztukšot urīnpūsli. Prostatas hiperplāzijas pacientiem bieži jāmostas naktī, lai skrietu uz tualeti, taču nereti nespējot izspiest ne piliena par spīti sajūtai, ka ļoti gribas urinēt. Šī pro­blēma, ko medicīnā sauc par labdabīgu prostatas hiperplāziju, skar katru otro vīrieti vecumā virs 50 gadiem, bet pēc 80 gadu vecuma – jau 75% vīriešu. Palielinātu prostatu ārstē ar medikamentiem vai ķirurģiski. Apmēram divas stundas garā embolizācijas procedūra būtu vēl viena alternatīva.

Latvijā prostatas artēriju embolizāciju uroloģijas pacientiem vēl neveic, taču šo metodi izmanto daudzās citās medicīnas jomās – onkoloģijā, ginekoloģijā, arī nieru ārstēšanā un citur, stāsta urologs Edvīns Norvelis. Pamatprincips – bloķēt asinsvadu, lai panāktu, ka kāds orgāns vai tā daļa, vai audzējs vairs nesaņem barības vielas un tāpēc samazinās. Tā kā priekšdziedzera hiperplāzijas pacientiem lielākoties ir arī citas veselības problēmas, dažkārt bijis arī insults vai infarkts, ārstēšanu pielāgo individuāli. Labi, ja līdztekus terapijai ar zālēm vai operācijai ir vēl kāda iespēja, atzīst ārsts.

 

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
9 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
11 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
7 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
10 stundas