Veselam
Ārstēšana

Jauns analīžu tests, kas diagnosticē Alcheimera slimību jau pirms simptomu parādīšanās0

Foto – Edijs Pālens/LETA

Jauns asins analīžu tests ar 94% precizitāti var konstatēt Alcheimera slimību vēl pirms simptomu parādīšanās, ņemot vērā cilvēka vecumu un ģenētiskos riska faktorus, vēsta vietne huffingtonpost.co.uk, atsaucoties uz ekspertu pētījumu.

Zinātnieki no Vašingtonas Universitātes Sentluisā norāda, ka viņiem ir izdevies izmērīt Alcheimera olbaltumvielu amiloīdos beta līmeņus asinīs un izmantot šos datus, lai prognozētu, vai tās ir uzkrājušās smadzenēs.

Aptuveni 20 gadus pirms cilvēkiem rodas atmiņas zudums un Alcheimera slimībai raksturīgais apjukums, smadzenēs sāk veidoties kaitīgi olbaltumvielu uzkrājumi, teikts pētījumā.

Rezultāti, kas publicēti medicīnas žurnālā “Neurology”, ir būtisks solis pretī asins analīzei, kas ļauj diagnosticēt slimību vēl pirms simptomu parādīšanās.

Pētījumā piedalījās 158 cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem. Visi dalībnieki, izņemot 10, bija bez kognitīviem traucējumiem, un katrs nodeva vismaz vienu asins paraugu un viņa smadzenēm tika veikta viena pozitronu emisijas tomogrāfija (PET).

Foto-LETA/AFP

Cenšoties uzlabot testa precizitāti, pētnieki iekļāva vairākus galvenos Alcheimera slimības riska faktorus. Vecums ir lielākais zināmais riska faktors; pēc 65 gadu sasniegšanas slimības attīstības iespēja divkāršojas katrus piecus gadus.

Pētnieki cer, ka šī asins analīze pēc pāris gadiem būs pieejama ārstu kabinetos.

Pēc viņu paustā, ieguvumi no tā būs daudz lielāki, ja tiks veiktas procedūras, lai apturētu slimības procesu un novērstu demenci.

Neirologu vidū valda arvien lielāka vienprātība, ka Alcheimera ārstēšanai jāsāk pēc iespējas agrāk, ideālā gadījumā – pirms rodas kādi kognitīvi simptomi.

Saistītie raksti

Ja slimība ir attīstījusies, cilvēka smadzenes jau var būt tik nopietni bojātas, ka, iespējams, nekāda terapija vairs nevar palīdzēt. Alcheimera slimība ir progresējoša centrālās nervu sistēmas deģeneratīva slimība, kuras raksturīgās iezīmes ir prāta spēju pasliktināšanās, atmiņas traucējumi un izmaiņas uzvedībā.

Slimība ir nosaukta vācu psihiatra Aloisa Alcheimera vārdā, kurš 1901. gadā pirmoreiz to aprakstīja. Slimība skar cilvēkus neatkarīgi no tautības un sociālekonomiskā stāvokļa. Tā galvenokārt tiek diagnosticēta cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 65 gadu vecumu.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Sieviešu TESTS: Kāda ir tava seksuālā pievilcība?
2 dienas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Mūsdienīga mīlestības atslēga jeb 4 soļi, kas satuvinās ar partneri
2 dienas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Nedrīkst”, “var” vai “vajag”? Špikeris vecākiem
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Šefs aiziet. Ušakovs zina ko vairāk. Politkaujas tirgus placī. “LA” nedēļas apskats
6 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien Latvijā daudzviet spīdēs saule
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
LDDK: Speciālajā nodokļu režīmā strādājošo plašāka iesaiste veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanā ir apsveicama
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kivlenieks lieliski debitē NHL un kļūst par spēles otro zvaigzni
12 minūtes
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“36. līnija” nepadodas – ver durvis citās telpās
2 stundas