Veselam
Dzīvesveids

Kā izvairīties no traumām skrituļojot, braucot ar riteni vai kvadriciklu 0

Foto-Stock.hxcng

Kurš gan ir izaudzis, bērnībā nedabūdams nevienu punu, zilumu vai nobrāzumu? Bet labi, ka tik vien! No nopietnākām traumām ir vērts izvairīties.

Atliek tikai uz mirkli novērst uzmanību, un nelaime ir klāt! Bērni bieži gūst traumas, bez aizsarglīdzekļiem vizinoties ar velosipēdu, skrituļslidām, lēkājot uz batuta, kam nav aizsargtīkla, un šūpolēs. Piemēram, ķivere par 80 % pasargā no galvas traumām, bet to sekas cilvēki reizēm jūt visu mūžu.

Skrituļslidotājiem visbiežāk cieš ceļgali, plaukstu pamatnes, elkoņi, arī galva. Lai izvairītos no traumām, jālieto visi nepieciešamie aizsargi (ceļu, elkoņu, plaukstu) un ķivere. Uzņemot ātrumu vai veicot straujus pagriezienus, nevajadzētu pārvērtēt savas spējas. Krītot bērns instinktīvi mēģina atbalstīties uz rokām, un tas var beigties pat ar delnas locītavas lūzumu. Skrituļošanai nav piemērotas ietves, īpaši tuvu brauktuvei, bet skeitošanai vislabāk izvēlēties tam speciāli paredzētos laukumus.

Iešana kājām vai braukšana ar velosipēdu ir nozīmīga aktīva dzīvesveida sastāvdaļa, kuras pozitīvā ietekme tomēr samazinās izraisīto ceļu satiksmes negadījumu dēļ. Turklāt tie ir pašu izskaužams nāves un traumu iemesls jauniem cilvēkiem un bērniem, kuri galvenokārt cieš kā gājēji vai velosipēdisti.

Riteņbraucēji krītot var gūt dažāda veida savainojumus, turklāt jāņem vērā, ka kļūdīties var arī citi satiksmes dalībnieki. Drošības apsvērumu dēļ obligāti jālieto ķivere.

Riteņbraucējiem ļoti vēlami arī speciālie cimdiņi. Tā ir ērtāk turēties pie stūres, turklāt krītot pasargātas plaukstas.

Tipiska situācija, kad pieaugušo dēļ cieš bērni, ir vizināšana uz velosipēda, neizmantojot speciālu sēdeklīti. Ekonomējot uz pasažieru komforta rēķina, vecākiem nākas atvērt naudasmaku viņu ārstēšanai.

Populāra kļuvusi vizināšanās ar kvadraciklu. Pieaugušajiem jāņem vērā, ka tas nav paredzēts maziem bērniem, un arī pus­audži bez vadītāja apliecības nedrīkst sēsties pie šī transport­līdzekļa stūres. Kvadracikla vadīšanai nepieciešama B1 kategorijas autovadītāja apliecība, ko var iegūt no 16 gadu vecuma.

Lai mazinātu traumatisma risku, spēlējot basketbolu un futbolu, iepriekš noteikti ir jāiesildās. Svarīgi arī apgūt pareizu kritiena tehniku, lai novērstu risku gūt sasitumus, nobrāzumus, sastiepumus, saišu plīsumus un kaulu lūzumus. Volejbolistiem cieš ceļgali un roku pirksti. Bumbošanai piemēroti šiem sporta veidiem paredzētie laukumi.

Ja gadījies sāpīgs kritiens, sasitums vai nopietnāks savainojums, sportiskās aktivitātes vislabāk pārtraukt. Sasistajai vietai jānodrošina vēsums, lai mazinātu tūskas veidošanos, asinsizplūdumu un sāpes. Var izmantot arī speciālus aerosolus un gelus. Sasistajai vietai uzmanīgi jāuzliek spiedošs pārsējs, bet, ja gadījies ko sastiept vai samežģīt, jāizmanto elastīgā saite. Savainoto vietu vēlams pacelt aug­stāk par ķermeni tūskas un asinsizplūduma dēļ. Ja ir aizdomas par nopietnāku savainojumu – saišu plīsumu vai kaulu lūzumu, savainotā vieta uzmanīgi jāfiksē un jādodas pie ārsta.

LA.lv