Veselam
Bērni

Kā palīdzēt bērnam un zīdainim, ja viņš aizrijies 0

Foto no tematiskās avīzes “Bērns – vesels un drošībā”

Vai zini, ko norija?

Konsultē Haralds Lučkovskis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais speciālists.

Mazi bērni nereti cenšas dažādus priekšmetus iebāzt mutē un var tos norīt. Maza podziņa vai kas tamlīdzīgs nonāks kuņģī un pēc tam arī podiņā. Taču, ja norītais priekšmets ir lielāks vai bīstamāks, piemēram, baterija, tas var iesprūst barības vadā vai kuņģī. Par barības vada nosprostošanos liecina pastiprināta siekalošanās, rīšanas grūtības, var būt sāpes aiz krūšu kaula. Īpaši bīstamas mazuļiem ir baterijas un magnēti.

Ja nav zināms, kāds priekšmets norīts, nekavējoties jādodas uz slimnīcu vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Baterijas ātri sadalās un jau divu stundu laikā spēj izraisīt neatgriezeniskus bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpceļos un asinsritē. Ja bojājums skar arī citas organisma sistēmas, 80–90% gadījumu tas beidzas letāli.

Pēc nonākšanas gremošanas traktā baterija izdala ļoti kodīgu sārmu, kas izraisa apkārtējo audu un gļotādas bojājumus. Vietā, kur tā pieskaras barības vadam vai kuņģim, ļoti ātri veidojas dziļš apdegums. Savukārt elpceļos nonākušais priekšmets, kas visbiežāk notiek ēdot, var izraisīt smakšanu, par ko liecina spēcīgs klepus, zilgana ādas krāsa un elpas trūkums.

Ja svešķermenis netiek atklepots, iespējams, tas ieķēries vai iekļuvis dziļāk elpošanas ceļos un ne-pieciešams sazināties ar ārstu.

Ja aizrijies zīdainis

✔ Uzguldiet mazuli uz rokas un izdariet viņam piecus sitienus starp lāpstiņām virzienā uz galvas pusi.

✔ Ja šādi neizdodas palīdzēt, novietojiet mazuli guļus uz otras rokas un ar trim pirkstiem spiediet uz krūškurvja vidu, radot elpceļos gaisa plūsmu.

✔ Ja zīdainis ir bezsamaņā, neelpo un mutē nav redzams svešķermenis, veiciet atdzīvināšanas pasākumus.

Ja aizrijies bērns

✔ Pielieciet bērnu uz priekšu gandrīz 90º leņķī un klepus brīdī izdariet piecus diezgan spēcīgus sitienus starp lāpstiņām virzienā uz galvu.

Ja viņš vienalga neatklepo, nostājieties aiz bērna un mēģiniet viņam palīdzēt, spiežot ar dūri piecas reizes uz saules pinuma.

✔ Kamēr viņš nav atklepojis, turpiniet izdarīt pārmaiņus piecus sitienus un piecus grūdienus.

✔ Ja apstājusies elpošana un mutē nav redzams svešķermenis, veiciet atdzīvināšanas pasākumus. Var darīt arī tā Bērnu paņem aiz kājām, turot ar galvu uz leju, krata, svešķermeni izpurinot no elpceļiem. Jācenšas purināšanu izdarīt klepus brīdī. Darot to ar zīdaini, viņam noteikti jāpietur galviņa, jo mazulim vēl nav attīstījusies kakla muskulatūra.

 

Raksts no tematiskās avīzes “Bērns – vesels un drošībā”

LA.lv