Veselam
Ārstēšana

Kā pārvarēt nedrošību pirms došanās pie ginekologa0

Reklāmas foto

Bailes no vizītes pie ginekologa ir vienas no izplatītākajām, ja runa ir par bailēm no ārstiem. Šī vizīte skar ļoti intīmu sievietes zonu gan emocionālā, gan fiziskā ziņā, tāpēc nelielas bailes vai satraukums ir normāls, tomēr tam nevajadzētu būt tādam, lai tas traucētu reizi gadā veikt šo svarīgo pienākumu pret sevi un savu veselību.

Tomēr joprojām ir daudz sieviešu, kuras neapmeklē ginekologu tieši tāpēc, ka ļoti baidās, nespēj pārvarēt savas barjeras un bailes. Un šāda izvēle kaitē tikai viņām pašām.

Viegli jau pateikt, ka ginekologs ir tāds pats ārsts, kā citi, ka nav iemesla baidīties. Tas problēmu nerisina, jo bieži vien bailēm un nedrošībai ir dziļākas saknes.

Kā atbrīvoties no bailēm? Kā pārvarēt nedrošību un tomēr atvērt ārsta kabineta durvis?

Kāda informācija saņemta no ģimenes sievietēm?

Attieksme pret ginekologu vispirms jāskatās pagātnes kontekstā, izvērtējot, kāda apziņas programma tikusi saņemta no citām dzimtas sievietēm. Ir liela iespējamība, ka bailes un nedrošība jau nodota kā paaudžu mantojums.

Ja meitene dzirdējusi no mammas vai vecmammas kādus šausmu stāstus par ginekologa darbu, kas bieži vien saistāms ar dzemdību pieredzi padomju gados, tad zemapziņā ir uzkrājusies šī informācija, kas kalpo kā pamats bailēm.

Tāpat ir ģimenes, kurās par šo tematu vispār nerunā. Mātes savām meitām nestāsta ne par mēnešreizēm, ne par vajadzību doties pie ginekologa. Tā ir tabu tēma. Un arī tas rada nepareizu priekšstatu, aizdomas un nepamatotas bailes.

Būtiski atcerēties, ka laiki ir mainījušies, medicīna ir pavisam savādāka, arī ārstu darba metodes un komunikācija ar pacientiem ir ieguvusi jaunas kvalitātes, tāpēc nav pamata mammu un vecmāmiņu pieredzi, kas gūta pirms daudziem gadiem, attiecināt uz šodienu. Vajadzētu skaidri nodalīt, kuras ir citu ģimenes sieviešu bailes, kuras ir savējās.

Kāda bijusi pirmā pieredze pie ginekologa?

Tomēr vienmēr pastāv iespēja, ka jauniete vai sieviete pirmajās vizītēs pie ginekologa guvusi traumu un nepatīkamu pieredzi, kas arī rada bailes turpmāk apmeklēt šo tik nozīmīgo ārstu.

Ārstu ir daudz, katram ir savs darba stils. Un ne vienmēr to var saukt par iejūtīgāko un diskrētāko. Un jaunai pacientei, kurai vēl nav bijusi saskare ar ginekologu, tas var būt kritiski, lai tiktu radītas nopietnas bailes no šādas apskates.

Vēl neilgi atpakaļ skolās bija praske visas meitenes kopā vest pārbaudīties pie ginekologa. Ārsts bija tas, kas pieejams, nebija iespējas izvēlēties. Un šī pirmā pieredze bieži vien meitenēm saistās ar kaunu, pazemojumu un sāpēm. Seksuālā joma vienmēr bijis sensitīvs temats, tomēr ir ārsti, kuri joprojām izpauž nosodošu attieksmi, personīgu vērtējumu par sievietes dzīvi un izvēlēm. Tas attur doties pie ārsta, jo kuram gan patīk, ka viņu kaunina un nosoda. It īpaši, ja runa ir par tik delikātu jomu kā ginekoloģija.

Ja traumatiskā pieredze ir nopietns šķērslis, ar ko nevar tik galā pašas spēkiem, tad sievietei ir vērts domāta arī par psihologa palīdzību, lai to atrisinātu, jo vēlāk tas negatīvi var atsaukties uz grūtniecību un dzemdībām,kad bailes un traumas var ņemt virsroku.

Vai ir atrasts īstais ginekologs?

Katra nepatīkama pieredze un bailes vienmēr būs saistītas ar kādu konkrētu ārstu, situāciju un personālu. To nevajadzētu vispārināt. Ginekologi Latvijā ir ļoti viegli pieejami un pietiekamā skaitā, tāpēc labākais risinājums tam, kā samazināt bailes un nedrošību, — pārliecināties, ka esat izvēlējušies vislabāko ārstu.

Katrai sievietei jāatrod savs ginekologs, kuram var uzticēties, ar kuru jūtas komfortabli. Ja kaut kas neapmierina komunikācijā vai attieksmē, tad tas nav jāpacieš, bet gan vienkārši jānomaina ārsts. Tagad, kad ir internets, ir plašas iespējas sameklēt atsauksmes un ieteikumus, atrast iejūtīgu un saprotošu ginekologu, kas palīdzēs izdzēst nepatīkamo pieredzi.

Galvenais ir saņemt drosmi, pieteikt vizīti un ieiet ārsta kabinetā.

Nekautrējies teikt, ka baidies

Un nevajadzētu kautrēties ārstam uzreiz arī pateikt, ka baidāties no vizītes, ka ir bijusi nepatīkama pieredze. Tas palīdzēs ārstam atrast īsto pieeju gan komunikācijā, gan izmeklējumu laikā. Ja tā ir pirmā vizīte pie ginekologa, tad nedrošību mazināt var tas, ja pirms tam noskaidro, kāds ir pats apskates process, kas jādara, kādas manipulācijas ārsts veiks. Bet labs ārsts tāpat pirmajā vizītē to visu vispirms pastāstīs, lai mazinātu pacientes satraukumu.

Ginekologs profilaktiski jāapmeklē reizi gadā, bet, ja ir kādas sūdzības vai neskaidrības, tad jāvēršas pie ārsta uzreiz, jo vesela sieviete ir laimīga sieviete, kura var justies komfortabli gan seksuālajā, gan reproduktīvajā jomā.

LA.lv