Veselam
Bērni

Kā pieradināt bērnu nēsāt brillītes. Dakteres padomi un divu mammu pieredze0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Visiem vecākiem ir vēlme, lai viņa bērns būtu ne vien vesels, bet arī pats skaistākais, jo paša atvasīte jau vienmēr ir īpaša. Tāpēc izdzirdot acu ārstu sakām, ka bērnam ir problēmas ar redzi un viņam nāksies valkāt brilles, pirmajā brīdī daudzus vecākus mēdz pārņemt neizpratne un šoks. Kā tad nu tagad būs, ka mana atvasīte kļūs par briļļainīti?!

Bez nepieciešamības neizraksta

„Tas, ka bērnam ir brilles, mūsdienās nav reti sastopama parādība,” uzsver Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas oftalmoloģe Una Epnere. Nevienam bērnam brilles netiek izrakstītas bez nepieciešamība. Ārste min piemēru: nesen pie viņas atvests bērns, kuram vēl nav gads, bet abās actiņās ir plus 6,5 dioptrijas. Pie ārsta vecāki vērsušies pat nenojaušot, ka bērnam varētu būt slikta redze – vien tālab, ka bija ievērojuši, ka mazulis šķielē. Tagad viņam ir izrakstītas brilles, kuras mēģinās nēsāt.

„Protams, to, ka nu bērnam tagad jāstaigā ar brillēm, vecākiem nav viegli pieņemt,” atzīst daktere. „Bieži vien ārsta slēdziens viņiem ir pārsteigums. Tā kā viņi piedalās pārbaudē, tad paši saprot, ka bērns pilnvērtīgi neredz un ka viņam nepieciešama palīdzība.

Agrāk bija viedoklis, ka bērnam brilles – tas ir kas traģisks. Par laimi, mūsdienās šis uzskats ir mainījies, jo vecākiem svarīgi, lai viņu atvasīte labāk justos. Ja ārstam ir laiks un pacietība visu izstāstīt, tad vecāki to pieņem un saprot. Protams, joprojām ir bērni, kuri sākumā atsakās likt brilles – viņiem liekas, ka tā ir kāda slikta lieta. Tāpat kā dažs rauj nost cepuri un met to prom, tā arī brilles. Taču kad sajūt, ka brillītes viņiem kaut kā līdz, jau paši sāk tās likt. Bieži vecāki atzīst: sākumā bija tā, ka bērns ņēma brilles nost, bet tagad viņš pats tās meklē. Vecāki arī jūt, ka bērnam brilles dod kādu labumu. Vislabāk to saprot, ja bērniņš šķielē – uzliekot brilles, vairs to nedara.

Tomēr reizēm mums, acu ārstiem, jādarbojas kā psihologiem – jāmēģina pārliecināt vecākus, ka brilles nepieciešamas. Tālāk vecākiem jāuzņemas izskaidrošanas un pārliecināšanas darbs, lai par labu brillēm noskaņotu savu atvasi. Joprojām ir fakts, ka bērnus apsaukā par briļļainajiem. Domāju, ka tas ir līdzīgi kā ar jebkurām atšķirībā, – viens ir garāks, cits – apaļāks… Tāpēc tas nekad nebeigsies. Galvenais – es cenšos iestāstīt vecākiem, lai viņi saprot, ka brilles bērnam svarīgas. Un ka par tādām lietām nav jāpārdzīvo. Vieglāk taču samainīt bērnudārzu vai skolu, nevis pieļaut to, ka bērnam bojājas redze.”

Drošas un interesantas

Bērniem briļļu lēcas izgatavo tikai no plastikāta materiāla vai polikarbonāta. Ja bērns brilles dauza vai ja tās nokrīt zemē, lēcas var tikt saskrāpētas, bet tās nesaplīst, tādējādi netraumējot bērna acis. Savukārt briļļu ietvari maziem bērniem tiek izgatavoti no silikona – mīksti un lokani rāmīši bez skrūvēm un savienojuma detaļām. Tādas brilles bērni var locīt, ņurcīt, mētāt, pat košļāt – tās tik un tā atgriežas savā sākotnējā formā. Lai brilles turētos uz acīm, iegādājami speciāli aizauši, bet var izmantot arī gumiju. Vasarā peldoties, dauzoties, metot kūleņus, spēlējot bumbu vai kā citādi izklaidējoties, uz konkrēto brīdi bērns brilles var noņemt, bet pēc tam tās atkal jāuzliek.

Patlaban var iegādāties brilles ar dažādu bērnu filmu varoņiem. Ja uz vietas optikas veikalā tādu nav, vajag pašķirstīt tur pieejamos katalogus.

Una Epnere atgādina, ka pie noteiktām indikācijām bērns var saņemt valsts apmaksātu briļļu recepti, vien tiek norādīts, kurp jādodas brilles pasūtīt.

Pieredzes stāsti

Stāsta Ilze, Elzas mamma:

Pirms skolas gaitu uzsākšanas nācās apmeklēt acu ārstu un tad uzzināju, ka meitai Elzai, kurai tobrīd bija 6 gadi, nepieciešamas brilles. Tas man pašai bija diezgan liels šoks, jo pašai redze ir laba, bet pie ārsta pārliecinājos, ka bērns redz ļoti slikti, bet es to ikdienā nebiju pamanījusi. Meitiņa ļoti pārdzīvoja to, ka vajadzīgas brilles. Viņa ir no tām mazajām dāmām, kam jau no mazotnes izskats šķiet ļoti svarīgs. Atceros, ka izgājām no poliklīnikas, sēdējām autobusa pieturā un bērns ilgi histēriski raudāja. Arī mūsdienu sabiedrība pat bērnu vidē tāda diemžēl ir. Bērnudārza grupiņas audzinātāja stāstīja, ka viens puika no meitas grupiņas, uzzinot, ka Elza nēsās brilles, izsaucās: “Tad jau viņa vairs nebūs smuka!”.

Bēdas par to, ka būs jānēsā brilles, kaut cik remdēja ārstes teiktais: ja ievēros režīmu, lietos vitamīnus, nēsās brilles, tad ar laiku tās, iespējams, vairs nevajadzēs. Pateicoties šai cerībai, nevajadzēja arī īpaši pieradināt nēsāt brilles. Meita pati ļoti apzinīgi tās lika, “lai vēlāk brilles nevajadzētu”. Nonāca pat tiktāl, ka uz sporta stundām gāja ar brillēm, vannā gāja ar brillēm. Bez brillēm vairs ne brīdi…

Grūtāk bija panākt, lai izturas pret brillēm saudzīgi. To pat tā arī neizdevās panākt.

Vēlāk nomainījām acu ārsti un jaunā ārste pateica, ka nu jau brilles jānēsā tikai lasot, skatoties TV u.c. brīžos, kad redze tiek piepūlēta. Un patiesībā nu ir grūtāk izsekot, lai brilles tomēr tiktu lietotas. Cik ātri meita pierada brilles nēsāt, tikpat ātri viņa pierada brilles nenēsāt un nu jau man jāuzmana un jāatgādina, ka brilles jāuzliek lasot vai skatoties TV.

Stāsta Vineta, Lienes mamma:

Kad meitai bija kādi pieci gadi, ievēroju, ka, lai redzētu, viņa pārāk bieži pagriež galvu, turklāt skatās šķībi. Pēc profesijas esmu medmāsa, līdz ar to man uzreiz bija skaidrs, ka ar redzi kaut kas nav kārtībā.

Aizgājām pie acu ārstes, kura konstatēja, ka Lienei ir gan astigmātisms, gan stipra tālredzība. Es par to nebrīnījos, jo meitai ir ģenētiska predispozīcija uz astigmātismu, turklāt piedzimstot viņai ap kaklu bija aptinusies nabas saite, kas, kā man teica daktere, varēja traucēt acs tīklenes attīstību. Iespējams, ka redzes problēmas viņai bija jau kopš paša sākuma, vienīgi neviens to netika konstatējis.

Acu ārste izrakstīja brilles. Sākumā tās pirkām paši, bet tad nomainījām dakteri, kas pateica, ka ar konkrēto diagnozi reizi gadā brilles apmaksā valsts. Uz to, ka ir brilles, Liene reaģēja mierīgi.

Sākumā gan bija drusku neierasti, bet, tā kā viņa ar brillēm visu redzēja spilgtāk un skaidrāk, mierīgi lika tās uz acīm. Viņa labi redzēja, turklāt vairs nevajadzēja griezt galvu.

Kādus sešus septiņus gadus Liene ar brillēm staigāja ikdienā, bet tad ārste atļāva tās atstāt tikai darbam – lasīšanai, rakstīšanai. Iespējams, brilles mēs būtu noņēmuši ātrāk, ja nenotiktu negadījums – Liene septiņu gadu vecumā nokrita no ponija. Pirms tam divus gadus bija straujš uzlabojums, bet pēc kritiena, kura laikā viņai bija izkustējies mugurkauls, redze atgriezās iepriekšējā pozīcijā, no kuras bijām sākuši. Ja nebūtu šī kritiena, ar vislielāko varbūtību Liene vispār būtu šķīrusies no brillēm.

 

Visu rakstu lasiet žurnāla “36,6°C” pielikumā “Bērna Attīstības Ceļvedis”!

LA.lv