Veselam
Dzīvesveids

Kad smaržo ceriņi, laiks mīlestības pirtij1

Ceriņu laiks atgādina, ka daba ir Dieva redzamā, skaistākā daļa, bet Dievs ir Mīlestība. Gribas mīlēt un būt mīlētam. Lai šo sajūtu vēl dziļāk apzinātos un ielaistu sirdī, prātā un dvēselē, var kurināt rituālo mīlestības jeb ceriņu pirti.

Ceriņš, kas pirms gadiem divsimt pie mums atklīdis no Āzijas, Transilvānijas Alpiem, Balkāniem un Karpatu zemēm, pieder olīvu dzimtei. Grieķi tā izcelsmei veltījuši skumjo stāstu par mežu un pļavu valdnieka Pāna, neglīteņa ar āža kāju, brutāli pausto mīlestību pret daiļo nimfu Sīringu, kurai tāds jūtu izrādīšanas veids nebija pa prātam. Bēgdama no iekarsušā pielūdzēja, viņa vērsās pēc palīdzības pie dieviem. Tie pārvērta nimfu par krūmu ar brīnišķīgi smaržojošiem ziediem. Atraidītais Pāns nu varēja zem tā zariem kārtīgi izraudāties un savas pārdomas paust sērā stabules dziesmā – syringos nozīmē stabule, caurule. Klausoties tās sapņainajā melodijā, gan jau viņš saprata, ka mīlestība nav iegūstama ar varu – tā ir divas sirdis vienojošs maigums, ilgas un vēlme darīt otru laimīgu. Jūtas, kas jākopj un jālolo.

Lai to labāk apjaustu arī mēs, vērts izbaudīt mīlestības pirti, ko ceriņu un kastaņu ziedēšanas laikā kurina par godu un iepriecinājumu diviem mīlošiem cilvēkiem.

Šādas pirts burvība saistās ar sentradīcijās ieliktu enerģētisko vēstījumu, gan ar aicinājumu apzināties, cik daudz radošuma katrs varam ielikt savstarpējo attiecību stiprināšanā. Tā rodama rotaļās ar priekšstatiem un mītiem. Piemēram, par romantiķu pieņēmumu, ka baltie ceriņi simbolizē nevainību, zilie – nevainīgu pirmo mīlestību. Vai par šādu sapņu tulkojumu: ja redzēsi ziedošus ceriņus – tuvojas liela mīlestība.

Ceriņu laiks ir ļoti īss, bet tie nebūt nav vienīgie ziedi, ar kuriem aktivizēt mīlestību. Tūlīt plauks jasmīni, kas piemēroti tādiem pašiem rituāliem. Un cik vairs tālu Zāļu diena, kad dabas aktivizējošais plauksmes spēks ir pilnīgi visā, kas zied un zaļo.

Būs tev ceriņziedu palags

Mīlestības pirts tiek kurta pārim, kuru vieno patiesas jūtas. Šo rituālu vīrs var veltīt sievai un otrādi, lai atsvaidzinātu varbūt jau rutīnu ieguvušas attiecības. To var izbaudīt arī tikko kā viens otru atradušie.

Bet īpaši skaisti, ka mīlestības pirts kļūst par jautras, bet paseklas vecmeitu un vecpuišu ballītes aizvietotāju tiem, kuri cieši nolēmuši turpmāko dzīves ceļu iet kopā.

❁ Rituālā pirts atšķiras no parastās ar to, ka tai rūpīgi jāgatavojas. Jāsarūpē pietiekams daudzums ceriņu ziedvālīšu – tā, lai neviens krūms tālab netiktu nopostīts, bet nākamajā gadā kuplotu vēl raženāk. Un arī ziedošas kastaņsveces vīrieša pēršanai, jo zirgkastaņa ir vīrišķo enerģiju simbolizējošs koks.

❁ Mīlestības pirts enerģētiskajā attīrīšanā vairāk jācentrējas uz meditatīvas noskaņas radīšanu – vai nu ar pašgatavotiem attīrošo augu (vērmele, raudene, vībotne, kadiķis) cigāriņiem, vai, vēl labāk, – ar dzintara smaržkociņiem. Tiem dūmojot, izdalās aromāts, kas veicina mazliet izmainītu apziņas stāvokli – šādā reizēs tas ir ļoti vēlams.

❁ Pēršanās allaž ir īsti pilnvērtīga vien tad, ja sākumā tiek izmantotas attīrošās slotiņas – apse, kadiķis vai vībotne, tad karsējošās – sievietēm liepa, vīriešiem ozols, abiem bērzs, bet enerģētiskajai aizsardzībai – pīlādzis. Taču mīlestības pirtī uzreiz pēc karsējošā pēriena izbaudīšanas seko nopēršana ar īpašajām rituāla slotiņām. Vislabāk, ja vīrietis savu mīļoto sievieti per ar divām ceriņu slotiņām, savukārt sieviete vīrieti – ar ziedošu kastaņu zariem. To augšup vērstās vālītes rada nepārprotamas asociācijas ar fallisko simboliku.

Ja kastaņu nav, abiem nākas izlīdzēties ar ceriņiem. Tā parasti notiek arī tad, ja rituālu veic nevis mīlnieki paši, bet pirtnieks.

❁ Gan sildīšanās, gan pēršanās laikā telpu bagātīgi izrotā ar ceriņiem, bet lāvu noteikti klāj ceriņziedu paladziņš.

❁ Kad pēc lielā enerģētiskā pēriena, noteikti pabāžot zem ūdens arī galvu, notiek iegremdēšanās ledainā baseinā vai brīvdabas ūdens tilpnē, vēlams to enerģētiski uzlādēt. Ja rituāls notiek pirtnieka vadībā, vajadzīgos vārdus ceriņu pušķītī, ko ielaiž ūdenī, var ierunāt viņš. Ja to dara paši mīlētāji, sacītais ir viņu ziņā. Jāatceras vien, ka ūdens un uguns klātbūtne vārdus dara ļoti stiprus, tāpēc tā nav tikai vārdiska rotaļa. Un notiks pēc tavas ticības – tas attiecināms arī uz patiesu vēlēšanos mācīties mīlēt un ļauties būt mīlētam.

❁ Pirms došanās pirtī vērts pameklēt ceriņos laimes pieclapīšus. Atpūšoties pēc katras rituāla daļas tos labi novietot uz čakrām: uz pirmās – dzimumorgānu zonā, uz otrās – divus pirkstus zem nabas, uz trešās – saules pinuma rajonā, uz ceturtās – virs sirds, uz piektās – kakla bedrītē, uz sestās – starp uzacīm, uz septītās – ar ceriņziedu vainadziņu nosedzot galvvidu.

❁ Lai stiprinātu iedarbību, pēc pirts procedūrām var veikt mazo uguns rituālu – uz metāla vai akmens paaugstinājuma sakur nelielu uguntiņu un, veroties liesmās, sadedzina tajās visu lieko, bet paņem to, kas vajadzīgas jaunam, mīlestības pilnam dzīves skatījumam.

Par daudz romantikas? Lai runā siringīds!

Ceriņu izmantošanai pirtsrituālā nav tikai poētiskā nozīme, kas padevīgi ļaujas romantiski noskaņotu ļaužu interpretācijai. Visās šī auga sastāvdaļās, bet jo īpaši ziedos, atrodams arī rūgtais glikozīds siringīds. Tam ir dziednieciska iedarbība – veicina svīšanu un mazina sāpes. Ziemas mazkustīgumā organismā sakrājas gan psiholoģiski, gan materiālas dabas sārņi. Tiekot no tiem vaļā, atbrīvojas vieta labsajūtai, patīkamām emocijām, dzīvessparam – mīlestībai. Tas, kurš pilns ar rūgtumu un aizvainojumiem, nespēj otru mīlēt.

Tāpēc ceriņu slotas noder ne tikai rituālajām pirtīm smaržīgajā ziedoņlaikā, bet cauru gadu. Kamēr lapas svaigas, tās ir izcils līdzeklis pret galvassāpēm un migrēnu.

Ja šāda problēma ir aktuāla peramajam, viņam zem galvas var palikt svaigu ceriņlapu paklājiņu. Taču šāda organisma uzvedība var nebūt sveša arī pērējam. Tad lapas vērts ievīstīt lina audumā vai marlītē, ielikt šo pušķi cepurē vai citādi uzmeistarot uz galvas. Galvassāpju novērsējs gatavs! Pirtniekiem šāda vajadzība rodas diezgan bieži, jo darba specifika pastāvīgi liek pārkāpt pirmo pirts baudīšanas zelta likumu: galva vēsumā, kājas karstumā. Viņam iznāk otrādi.

Ceriņu lapu slotas, kam vislabāk noder jaunie dzinumi, var gatavot arī ziemai. Gan spilvenam galvassāpju novēršanai, gan kāju, īpaši lielu izpēršanai, jo šis augs ļoti labvēlīgi ietekmē vēnas.

Ziedu vālītes saglabāt ziemai tikpat kā nav iespējams – pat saldējot ne.

 

Bez mīlestības viss ir mazs

Lai cik lietišķiem mums gribētos būt, uzsverot piederību racionālās domas gadsimtam, ik pa brīdim tomēr vajadzētu atcerēties, ka vajadzība pēc mīlestības katrā ielikta jau kopš dzimšanas. Un šai programmai ik pa laikam nepieciešama profilaktiska aprūpe.

Es taču tev pirms divdesmit gadiem jau pateicu, ka mī-
lu – ko vēl gribi? Gribam tomēr, lai to atgādina biežāk. Ja ne katru dienu, tad vismaz laikā, kad gandrīz pie katras mājas kā laukos, tā pilsētās zied ceriņi.

Dostojevskis savos Brāļos Karamazovos tika uzdevis jautājumu, kas ir elle. Un atbilde bija: nespēja mīlēt.

Saistītie raksti

Daudzi jūtas nelaimīgi, ka nespēj šīs jūtas parādīt, izpaust – ieslēguši sevī. Vajag dot tām brīvību! Atgādināt sev un cilvēkam līdzās, ka mīlestībai ir ne tikai runāšana, bet arī prakse. Lai dzimst bērni. Lai nezūd šķelmīgums attiecībās. Lai sapņos biežāk redz ziedošus ceriņus.

 

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
6 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 10 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
9 stundas