Veselam
Ārstēšana

Kādus izmeklējumus veic un kā ārstē angioķirurgs 0

Foto – Shutterstock

Konsultē DAINIS KRIEVIŅŠ, asinsvadu ķirurgs, flebologs; Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Asinsvadu ķirurgu asociācijas prezidents,Latvijas Flebologu biedrības viceprezidents, Eiropas Asinsvadu ķirurgu asociācijas biedrs.

*Angioķirurgs – ārsts, kas pārzina artēriju un vēnu slimību diagnostiku (atpazīšanu), ārstēšanu un profilaksi; spēj ārstēt pacientus gan ar konservatīvām (medikamenti, dzīvesveids u. c.), gan ķirurģiskām metodēm.

* Datortomogrāfijas angiogrāfija/ magnētiskās rezonanses angiogrāfija – papildu radioloģijas izmeklējumi, kurus ārsts ordinē, ja dupleksdoplerogrāfijas rezultāts nav pietiekams, lai noteiktu pilnīgu diagnozi vai ārstēšanas taktiku. Ar šīm metodēm precīzi var noteikt asinsvadu stāvokli. Lai skaidrāk redzētu asinsvadus, radioloģiskās izmeklēšanas laikā rokas vēnā ievada kontrastvielu.

* Artēriju ķirurģija – ķirurģiska ārstēšanas metode. Operācijas laikā sašaurinātais asinsvads tiek attīrīts no nosprostojošās plātnītes vai arī bojāto asinsvadu aizstāj ar paša slimnieka vēnu vai sintētisko protēzi.

* Mazinvazīvā asinsvadu ķirurģija – mazāk invazīva nekā artēriju ķirurģija. Manipulācijas laikā sašaurinātais asinsvads tiek atvērts no asinsvada iekšpuses. Parasti bojātam asinsvadam piekļūst ar speciālām ierīcēm caur ādas dūrienu cirkšņa apvidū. Ja nepieciešams, artērijā ievieto speciālas ierīces, kas nodrošina asins caurplūdi artērijai.

* Artēriju slimību riska faktori – dzīves stāvokļi, kas nozīmīgi palielina artēriju slimību attīstības risku. Galvenie nelabvēlīgie faktori ir smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts, nepareizs holesterīna sadalījums asinīs, aptaukošanās, mazkustīgums.
Papildu slimības risks ir arī, ja ar kādu no šīm slimībām sirgst vecāki vai citi pirmās pakāpes radinieki. Parasti artēriju slimību biežums pieaug līdz ar vecumu.

Ko dara angioķirurgs

Asinsvadu ķirurgs ievāc anamnēzi un parasti izmeklē pacientu, veicot dupleksdoplerogrāfiju. Vizītes laikā informējiet ārstu par visām savām veselības problēmām un detalizēti aprakstiet simptomus, ieskaitot arī tos, kas, jūsuprāt, nav saistīti ar asinsvadu ķirurga apmeklējumu. Lai ārsta konsultācija būtu lietderīgāka, apdomājiet jautājumus, kurus vēlaties uzdot savam ārstam. Piemēram: kas izraisīja manus simptomus? Kādi izmeklējumi un ārstēšana man nepieciešama? Kas dzīves ritmā un sadzīvē man jāmaina? Uz papīra lapiņas uzrakstiet visus medikamentus, kurus pašlaik lietojat.

Ja esat agrāk ārstējies, paņemiet līdzi iepriekš veikto izmeklējumu rezultātus vai izrakstus no ārstniecības iestādēm. Ja tas būs vajadzīgs, angioķirurgs nosūtīs uz papildizmeklējumiem vai pie citiem speciālistiem. Kad noskaidrota diagnoze, ķirurgs iesaka iespējamās  ārstēšanas metodes un kopā ar pacientu izvēlas tālāko terapijas taktiku, nepieciešamības gadījumā plānojot operāciju vai mazinvazīvu manipulāciju. Ja tiek rekomendēta konservatīvā terapija, ārsts nosaka turpmāko apmeklējumu biežumu.

Kas jāzina par izmeklējumu gaitu

1. Dupleksdoplerogrāfija/potītes brahiālais indekss ir nesāpīga visvienkāršākā izmeklēšanas metode, kas dod pamatpriekšstatu par artērijām, ļauj noteikt asinsvadu stāvokli un iespējamos sašaurinājumus. Ja ir sūdzības par sāpēm vai čūlām kājās, tas ir viens
no svarīgākajiem izmeklējumiem, ar ko asinsvadu ķirurgs var precīzi noteikt asinsspiedienu ekstremitātēs. Diemžēl cilvēka konstitūcijas dēļ dažkārt duplekssonogrāfijas laikā iegūtā informācija nav pietiekama un nepieciešams veikt papildizmeklējumus.

2. Lai vieglāk varētu uztvert asinsplūsmu asinsvados, veicot duplekssonogrāfiju, uz ādas tiks uzklāts gels.

3. Dupleksdoplerogrāfijas izmeklējuma rezultāta pareizība ir atkarīga ne tikai no aparatūras, bet arī no speciālista kvalifikācijas. Tāpēc, pirms dodaties uz izmeklējumu, pārliecinieties, ka ārstam ir sertifikāts šā izmeklējuma veikšanai.

4. Veicot datortomogrāfijas izmeklējumu ar kontrastvielu, svarīgi pirms tam izvērtēt nieru funkciju. Tāpēc, ierodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem nieru funkcijas izmeklējums asinīs – UREA vai kreatinīna rādītājs.

5. Ja slimojat ar cukura diabētu un lietojat medikamentus tā ārstēšanai, tad pirms procedūras konsultējieties ar ģimenes ārstu vai speciālistu par to lietošanu izmeklējuma dienā.

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādītāja Ilze Apine

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
12 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 1
30 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Avārijā uz Ventspils šosejas gājis bojā autovadītājs
2 stundas
LE
LETA
Sports
Kitijai Laksai līdzīga trauma kā Porziņģim – sezona noslēgusies
30 minūtes