Veselam
Uzturs

Kaitē piens un gaļa? Viedokļi par to, kas ir veselīgs uzturs, mainās0

Foto – Shutterstock.com

Lasītāja Irēna jautā uztura speciālistei Lindai Federai: “Esmu LLU PTF 2.kursa studente. Man ļoti interesētu jūsu uzskats par veselīgu uzturu? Un kā jūs vērtējat no savas pieredzes, kas notiek mūsdienās? Jo dažiem veselīgs uzturs nozīmē nelietot treknu ēdienu, nelietot pienu vai gaļu u.t.t. Kam ir izdevīgi šie dažādie uzskati? Cik daudz uzskatu ir mūsdienās un kuri ir visaktuālākie? Pie kā noved šie dažādie uzskati?”
Irēna

Atbild uztura speciāliste Linda Federa: “Labdien, Irēna. Paldies par jautājumu. Jautājums ir ļoti plašs. Varbūt prātīgāk būtu kādreiz tikties pie kafijas tases un izrunāt šīs tēmas dzīvē.

Par veselīga uztura principiem jau esmu rakstījusi iepriekšējās atbildēs. Uztura zinātni varētu salīdzināt ar brillēm, kuru mērķis ir koriģēt redzi. Savukārt šie uztura mode (‘trendi”) ir kā skaisti briļļu rāmīši, kuriem ar redzes korekciju bieži nav pilnīgi nekādas saistības. Runājot par uzturu, cilvēkiem ir milzīga vēlme to padarīt par modi ar savām tendencēm. Atteikšanās no gaļas, graudu produktiem vai piena, manuprāt, nav pielīdzināms veselīgam uzturam kopumā. Jāanalizē individuāli, izvērtējot katra konkrētā gadījuma vielmaiņas īpatnības, alerģijas vai atsevišķu uzturproduktu nepanesamību. Māksla nav kāda produkta vai produktu grupas izslēgšanā, bet gan kopējā uztura sabalansētībā. Veģetārisms, vegānisms un ekstrēmākais veids – frutārisms, jau būtu pielīdzināms profesionālajam sportam. Tas var funkcionēt tikai, ja tiek pievērsta milzīga uzmanība tam, lai uzņemtu tiktu visas nepieciešamās uzturvielas. Bet kā jau mēs zinām – bieži profesionālais sports un veselība ir divas dažādas lietas.

Vēl, runājot par šo tēmu, bieži jautāju pacientiem, kāpēc viņi ir izvēlējušies atteikties no gaļas utt. Atbildes bieži vien ir – viņi ir vēlējušies ēst “veselīgi”. Šeit es vēlētos uzsvērt, ka tas uzskats ir aplams, un ka šeit nav liekama vienādības zīme. Vēl jo vairāk, ja to dara “neprofesionāli”, tad var iedzīvoties nopietnos veselības traucējumos. Protams, var būt argumenti reliģiozi uzskati vai kādi personīgi uzskati. Ar to es varu sadzīvot.”

 

Lasiet arī citas uztura speciālistes Lindas Federas atbildes!

LA.lv