Veselam
Ārstēšana

Ja katra kāja savā garumā, situāciju var uzlabot!0

Foto-Stock.xchng

“Ja kāju garums ir atšķirīgs tikai par dažiem milimetriem, tas izjauc iegurņa un mugurkaula simetriju, bet tas savukārt ietekmē gan stāju, gan muskuļu noslodzi un izraisa dažādas veselības problēmas, arī sāpes mugurā,” skaidro fizioterapeite Liene Glāzere.

Tam, ka viena kāja ir garāka par otru, var būt dažādi iemesli, piemēram, cilvēks var jau piedzimt ar dažāda garuma kājām. Kāju asimetriju var radīt arī nevienāds kaulu garums, piemēram, pēc operācijas, vai kaulu un locītavu slimības dēļ. Visbiežāk tomēr tā cēlonis meklējams izmaiņās mīkstajos audos, jo vienā ķermeņa pusē muskuļi ir kļuvuši īsāki. To veicina ilgstoša sēdēšana nepareizā pozā, stājas izmaiņas, traumas. Saīsinātie muskuļi var radīt gan muguras sāpes, gan kustību apjomu ierobežojumus, piemēram, vienai kājai arvien grūtāk apgriezt nagus vai uzvilkt zeķi.

Uz to, ka kāju garums atšķiras, norāda arī tas, ka vienas garo bikšu staras gals vienmēr ir vairāk nodilis nekā otrs un kurpes no viena pāra novalkājas atšķirīgi. Lai par to pārliecinātos, vispareizāk būtu doties pie ortopēda, rehabilitācijas ārsta vai fizioterapeita un kāju garumu vienkārši izmērīt.

“Parasti pacientu nostādu pie spoguļa, jo atspulgā labi manāmas atšķirības kāju garumā. Stāvot taisni ar iztaisnotām kājām, pacients visu ķermeņa svaru cenšas balstīt uz īsāko kāju, kamēr garākā it kā nevilšus tiek saliekta ceļgalā,” stāsta fizioterapeite.

Par izmaiņu iemeslu ļauj spriest šķietamā un īstā kāju garuma noteikšana, kas notiek, pacientam atrodoties guļus stāvoklī. Īsto kāju garumu mēra no zarnu kaula augšējā punkta līdz iekšējai jeb mediālajai potītei. Mērījuma rezultāti liecina par kaulu garumu. Kāju garumu guļus stāvoklī var salīdzināt, arī saliecot kājas ceļos. Ja ir kaulu garuma atšķirības, viens ceļgals atrodas zemākā līmenī par otru. Šādos gadījumos nepieciešama traumatologa ortopēda konsultācija un, iespējams, ortopēdisko apavu valkāšana. Savukārt šķietamo kāju garumu mēra no nabas līdz iekšējai potītei. Tā atšķirības liecina, ka vienu kāju saīsinājušas izmaiņas mīkstajos audos. Papildus šiem mērījumiem veic arī muskuļa garuma un spēka testus, lai noskaidrotu, kuri muskuļi kļuvuši īsāki, bet kuri vājāki.


Kā mazināt kāju garuma atšķirības, kura iemesls ir saīsinātie muskuļi


* Ar dažādiem vingrinājumiem, tostarp stiepšanos. Visbiežāk saīsinās augšstilba aizmugurējie muskuļi. To, kuri muskuļi jādarbina pastiprināti, nosaka katram pacientam individuāli, izvērtējot stāju un gaitu, kā arī veicot muskuļu spēka un garuma testus, tādēļ vingrinājumu komplekss katram cilvēkam ir atšķirīgs. Pats galvenais ir panākt, lai kāju un muguras muskuļi abās ķermeņa pusēs strādātu vienādi.

* Muskuļus var stiept gan fizioterapeits, gan pats pacients ar speciālu vingrojumu palīdzību. Tie jādara ļoti lēnām un saudzīgi, jo stiepšanas laikā pacients nedrīkst just sāpes. Efekts tiek panākts ļoti ātri, jo muskulis padodas un kustību var veikt lielākā apjomā. Vienlaikus stiepšanos svarīgi kombinēt ar spēku uzlabojošiem vingrinājumiem.

* Lai panāktu noturīgu efektu, sākumā fizioterapeita vadībā jāvingro vismaz divas reizes nedēļā. Kad pacients visus vingrojumus iemācījies veikt pilnīgi pareizi, muskuļu stiepšanu un stiprināšanu var turpināt arī mājās. Ja to nedara, izstieptie muskuļi ļoti ātri atkal saraujas, kāju garuma atšķirības palielinās un muguras sāpes atgriežas.

Saistītie raksti

* Jāmaina arī ikdienas ieradumi, piemēram, darba vieta jāiekārto tā, lai nerastos pārslodze mugurai. Soma pārmaiņus jānēsā uz abiem pleciem, nevis tikai uz viena no tiem.

* Jāizvēlas gulēšanai piemērots matracis, kas nebūtu ne pārāk mīksts, ne pārāk ciets, bet pielāgotos mugurkaula formai.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
16 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
7 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 11 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
10 stundas