Veselam
Ārstēšana

Kāpēc, atmetot smēķēšanu, pieaug svars?0

Foto – Shutterstock

Iepriekš biju dzirdējusi – atmetot smēķēšanu, cilvēks nereti uzbarojas. Tagad par to pārliecinājos praksē. Mans draugs pirms pusgada pārtrauca smēķēt, un nu viņam ir manāmi nācis klāt tauku slānis, kaut gan viņš neēd vairāk un ir fiziski tikpat aktīvs kā līdz šim. Vai kāds varētu izskaidrot, kāpēc, pārtraucot smēķēt, pieaug svars? Vai tas ir tāds īslaicīgs posms un svars pēc laika nostabilizēsies? Ja ne, tad kā no tā izvairīties? Vai jāēd mazāk un jāsporto vairāk? Ilze Rīgā

 

“Smēķēšanas pārtraukšana noteikti ir apsveicama rīcība, jo nāk par labu veselībai. Tomēr, pārtraucot smēķēšanu, organismā ir daudz pārmaiņu,” atbild narkoloģe Ilze Maksima. “Uzlabojas maņas – oža un garša, kā arī pieaug apetīte. Mainās vielmaiņas procesi – organismam pieplūst vairāk skābekļa, vielmaiņa sāk darboties cītīgāk.

Smēķēšana izraisa organismam stresu, jo jātiek galā ar uzņemtajām kaitīgajām vielām. Ilgstoši esot šādā stresa stāvoklī un pēc tam atmetot smēķēšanu, organisms uzkrāj rezerves (ja nu atkal jāatgriežas stresa stāvoklī). Pēc smēķēšanas atmešanas, aktīvi atpūšoties un trenējoties, vielmaiņai vajadzētu nostabilizēties un liekajam svaram jāzūd.

Tā kā smēķēšana ir kaitīga, nevar izslēgt kādas citas pavadošas slimības attīstību, kas sakrīt ar smēķēšanas atmešanu. Ja ir aizdomas, ka smēķēšanas dēļ radušās problēmas ar vairogdziedzera darbību, jāvēršas pie endokrinologa. Smēķēšanas laikā iegūtie riski mazinās pakāpeniski gadu gaitā.

Jāatceras, ka smēķēšana ir kā ieradums, rituāls, tādēļ atmetot kaut kas ir jāliek vietā. Mainās brīvā laika pavadīšanas iespējas vai īso darba paužu ieradumi. Iespējams, iepriekšējā ieraduma vietā tagad nemanāmi mutē ieslīd kāda konfektīte vai cepumiņš. Nevajadzētu meklēt kaitīgo nesmēķēšanā, bet vēlreiz izvērtēt ikdienas ieradumus.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
16 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
6 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 10 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
9 stundas