Veselam
Psiholoģija

Kāpēc mums nevajag justies vainīgiem, kad esam atvaļinājumā0

Foto – Pexels

Atvaļinājums ir laba lieta. Tas sniedz mums laiku atpūtai un līdzsvara atjaunošanai. Neviens par to nav jāpārliecina.

Bet dažkārt, ja mēs esam tie, kas palikuši birojā, īpaši skolēnu vasaras brīvlaikā, kad daudzi cilvēki pazūd no savām darbavietām, varam justies aizkaitināti. Nav neviena, pie kā vērsties pēc palīdzības. Mēs nevaram pavirzīt projektus uz priekšu. Mums jāuzņemas papildus uzdevumi, lai darbi turpinātu ritēt ierastajā gaitā, kamēr kolēģi sauļojas zviļņos pie baseina.

Taču ārpus biroja pavadīts laiks ir labvēlīgs biznesam, jo laimīgi strādājošie ir produktīvāki. Pieredze rāda, ka darba devēji, kuri piedāvā labu darba un personiskās dzīves līdzsvaru, tiek atalgoti ar lielāku darbinieku lojalitāti, ražīgumu un motivāciju.

Brīvdienas ir svarīga sastāvdaļa, kad runa ir par darba un personiskās dzīves līdzsvaru. Tu vari arī nebraukt ceļojumā – vienkārša atrašanās ārpus biroja un ikdienišķās rutīnas nāk par labu tavai sirdij un dvēselei.

Brīvdienas ir arī ļoti svarīgas, lai izvairītos no izdegšanas sindroma, garīgā izsīkuma stāvokļa, ko izraisa stress darbā, ģimenes pienākumi un citi ikdienas izaicinājumi.

Skotijā veikts pētījums liecina, ka teju trešdaļa (32%) strādājošo vecāku jūtas izdeguši “dažkārt” vai “visu laiku”. Izvairīšanās no izdegšanas būtiski samazina iespēju, ka būsi spiests neierasties darbā slimības dēļ. Šis ir vēl viens labs iemesls, lai priekšnieks apstiprinātu tavu iesniegumu par atvaļinājumu.

Atvaļinājums dod mums laiku atpūtai, laika pavadīšanai kopā ar ģimeni un draugiem, iemīļoto hobiju baudīšanai, kā arī sniedz garīgu telpu, lai pārdomātu dzīvi un apsvērtu izmaiņas, kuras mēs varētu veikt, lai kļūtu laimīgāki un veselīgāki. Brīvdienas var būt laiks, kad izlemjam sākt veselīgāku dzīvesveidu, apmeklēt profesionālas apmācības vakaros, uzņemties lielāku atbildību darbā vai pat mainīt darba modeli.

Lai kā arī mēs pavadītu ikgadējo atvaļinājumu, atgriezīsimies darbā vairāk atpūtušies un mērķtiecīgāki. Un strādāsim labāk.

Daži progresīvi uzņēmumi piedāvā neierobežotu ikgadējo atvaļinājumu savam personālam. Darbiniekiem uzdod strādāt sadarbībā ar kolēģiem un ņemt tik garas brīvdienas, cik viņi vēlas, ja vien spēj savlaicīgi izpildīt uzdevumus un projektus.

Citi uzņēmumi piedāvā līgumus tikai uz laiku, lai vecāki varētu būt kopā ar saviem bērniem, kad viņi ir mājās. Iespējams, tas ne vienmēr ir aizraujošākais veids, kā pavadīt brīvdienas, bet šāda izvēle nozīmē, ka darbinieki iegūst lielāku kontroli pār savu dzīvi – tas veicina apmierinātību un samazina izdegšanas risku.

Nesen Skotijā veiktā aptauja parādīja, ka katrs desmitais (12%) strādājošais vecāks vēlētos noslēgt līgumus tikai uz laiku, un tas pierāda, ka ir pieprasījums pēc šāda veida elastīga darba, kas labāk savienojams ar dzīvi ārpus biroja.

Pareizais darba un personiskās dzīves līdzsvars dažādiem cilvēkiem var nozīmēt dažādas lietas. Tas var būt lūgums mainīt darba laiku, darba dienas sākumu un beigas vai darbavietas atrašanos. Vai arī tas var būt tik vienkārši kā iespēja izmantot gadskārtējo atvaļinājumu.

Neapšaubāmi, brīvdienas ir noderīgas tev un tavam darba devējam. Tātad – neatkarīgi no taviem atvaļinājuma plāniem šovasar, nejūties vainīgs, ka esi prom no biroja.

(Pēc ārzemju preses materiāliem)

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PL
Praktiskais Latvietis
Veselam
Pētnieki atklāj, kāpēc smarža izraisa atmiņas
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Apčī! Atkal šī alerģija…Lietot medikamentus vai dabas līdzekļus? Tereško un citu speciālistu padomi
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Tas apdraudēs dzīvības! Ārsti pauž bažas par Veselības ministrijas plāniem
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Kazinovski uzslavēja un piemānīja. “Saskaņa” ņem palīgā Staļinu. “LA” nedēļas apskats.
1 stunda
ML
Māra Libeka
Latvijā
Tūkstoši Kremļa ruporiem un konkursa noteikumu apiešana – mediji cīnās par valsts naudu
38 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule lutinās. Cik silts būs pirmdien?
10 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1920. gada 1. jūnijā. Maizes trūkums un mahinācijas
29 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
FOTO. Šausmas, ko atklāj fotogrāfi. Kādas izskatās protestu un grautiņu plosītās ASV pilsētas 2
11 stundas