Veselam
Ārstēšana

Kāpēc pavasarī saasinās kuņģa slimības? Ko darīt, iesaka Anatolijs Danilāns 0


Anatolijs Danilāns
Anatolijs Danilāns
Foto – Anda Krauze

Zinātnieki līdz galam vēl nav izpētījuši, kāpēc pavasarī biežāk nekā parasti paasinās kuņģa čūlas, čūlainie kolīti, Krona slimība un dažādi funkcionālie traucējumi. Iespējams, mūsu organisms nespēj pielāgoties gadalaiku maiņai…

Tik, cik vajag

Lai pavasarī izvairītos no kuņģa un zarnu trakta problēmām, gastroenterologam, Rīgas Stradiņa universitātes profesoram Anatolijam Danilānam ir vienkārša recepte: pilnvērtīgs uzturs, saules gaisma, kas palīdz tikt pie D vitamīna, arī fiziskās aktivitātes, labs garastāvoklis un sirsnīgs smaids.

– Ja ir depresija, kuņģis un zarnas sāk strādāt aplami, – profesors piebilst.

Tomēr ārsti vēl un vēl atgriežas pie probiotiķiem – labajām baktērijām, kas apdzīvo kuņģi un zarnu traktu un kuras palīdz un noder cilvēka veselības uzturēšanai.

Ir arī prebiotiķi – gardas ēdamvielas, no kurām pārtiek probiotiskās baktērijas.

Savukārt produktus vai preparātus, kuros ir gan probiotiķi, gan prebiotiķi, sauc par simbiotiķiem.

Probiotikas ir vajadzīgas, lietojot antibiotikas, kas iznīcina ne tikai nelabvēlīgās, bet arī labvēlīgās baktērijas cilvēka organismā.

Probiotikas noder arī akūtas vīrusu izraisītas un tā sauktās ceļotāju caurejas laikā.

– Ja cilvēks aizbrauc uz Tanzāniju, ir liela varbūtība, ka tur viņam būs caureja. Un ne jau tāpēc, ka ēd nemazgātus augļus! Tur ir cita apkārtējā vide, tur baktērijas ir pavisam savādākas nekā Latvijā. Tās nonāk organismā, lai kā mazgātu augļus, – skaidro A. Danilāns.

Tomēr ceļotāju caureju var saķert arī Latvijā. Tā, piemēram, ir situācijā, kad bērns sāk iet bērnudārzā, un tur baktēriju sastāvs ir citādāks nekā mājās. Tādos gadījumos var lietot probiotikas, kamēr imūnsistēma iestrādājas un iemācās cīnīties ar nelabvēlīgajām baktērijām.

Ja nav smagu slimību, probiotikas var lietot ilgstoši. Tomēr ir situācijas, kad tās spēj kļūt bīstamas. Hronisku veselības traucējumu gadījumos A. Danilāns iesaka 2 – 3 mēnešu kursu, ko var atkārtot pēc neliela laika. Jārēķinās, ka kuņģis un zarnu trakts cītīgi gādā par savu saturu – ja labo baktēriju par daudz, zarnu trakts no tām nesaudzīgi atbrīvojas – ar vienām pēc nedēļas, ar citām pat pēc dažām dienām. Vairāk saglabājas tikai pēc slimošanas un antibiotiku kursa.

A. Danilāns noliedz, ka trīs vai četras dažādas labās baktērijas vienmēr ir labāk nekā viena:

– Nav tā, ka var paņemt laktobaktērijas vai saharomices, visu mūžu lietot un tā nodrošināties pret antibiotiku izraisītiem bojājumiem, vīrusu radītām caurejām un līdzīgām problēmām. Pagaidām šādā veidā stiprināt imūnsistēmu nav iespējams…

Uzpūsta problēma

– Vienā starptautiskā konferencē zinātnieki stāstīja, ka esot pārbaudījuši, vai dažādu preparātu sastāvā ir solītās dzīvās baktērijas. Izrādās – 80 % gadījumu baktēriju nav! Vienīgi BioGaia nemānījās, – atklāj profesors A. Danilāns.

Kuņģa un zarnu trakts ir stiprs, bet nelāgas sajūtas gadījumā cēloni neviļus meklējam ēdienā. Ja pirms dažām dienām ir apēsta pica un tagad, lūk, sākušās visādas problēmas, acīmredzot tā ir vainīga! Šādu secinājumu A. Danilāns vairumā gadījumu uzskata par kļūdainu.

Gluži tāpat, labu gribot, cilvēki lieto daudz skābpiena produktu. Dakteri taču saka – tajos ir organismam vajadzīgās labās baktērijas! Bet daļai tie rada nepatīkamu blakus efektu – vēdera pūšanos un gāzes, reizēm nelaikā un nevietā.

Tomēr baktērijas nav vainīgas! A. Danilāns kā biežāko uzpūšanās iemeslu min pienu – tajā esošo cukuru jeb laktozi. Dažkārt tāds efekts ir arī pēc augļu (fruktozes dēļ) un pākšaugu ēšanas. Vairāk nekā pusē gadījumu vainīgi ir cukura aizvietotāji!

Ir cilvēki, kuru organisms nešķeļ sēņu cukuru jeb trehalozi, un viņiem pēc sēņu ēšanas piepūšas vēders.

Zinot nelāgās sajūtas izraisītāju, problēmas novēršana ir vienkārša – izvairīties vai ierobežot šādu produktu lietošanu.

Diemžēl visbiežāk vēders uzpūšas, ja ir funkcionāli kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi. Viss it kā ir kārtībā, bet dzīves apstākļu, kādu savu iedomu vai zarnu pārmērīgas jutības dēļ tās nestrādā, kā vajag.

Zīdaiņiem vēdera problēma ir arī motorās darbības traucējumu dēļ un tālab, ka mazuļu organisms vēl nav iemācījies sagremot augļu (fruktozi) vai piena cukuru (laktozi). Viņiem vēl trūkst enzīmu, kas šos cukurus sagremo, tāpēc vēders uzpūšas. Palīdzēt var uztura maiņa vai probiotikas.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Brīnumlīdzekļi pret saaukstēšanos? Ir deguna pilieni, kas var veicināt gļotādas atrofiju
13 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai ārkārtas neatliekamās medicīniskās palīdzības stāvoklis palīdzēs?
13 stundas
LE
LETA/LA.lv
Veselam
NMPD vadītāja: Brīvdienās jaunus atlūgumus neesam saņēmuši 2
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Tiešām ir tik slikti? LA pārbauda jauno televīziju piedāvājumu
3 stundas
LE
LETA
Sports
KHL atsākas aizraujoši: Daugaviņam 1+2, divi “hat trick”, SKA ieiet vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
5 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai Dziesmu un deju svētku biļetes būtu jāsadala izlozē?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Ceļā pēc dzimšanas dienas kūkas traģiski iet bojā pāris. Meita nespēj noticēt policistu sacītajam
1 stunda