Veselam
Ārstēšana

Kāpēc vīrieši biežāk ir atkarīgi no alkohola? Atvadu vēstule atkarībai0

Foto-Shutterstock

Lai gan vīriešu dēvē par stipro dzimumu, viņi neapšaubāmi biežāk cieš no dažādām atkarībām, piemēram, pēc dažiem aprēķiniem, Latvijas vīrieši ar alkoholismu slimo pat piecas reizes biežāk nekā sievietes. Kāpēc tā?

“Pirmkārt, tiek uzskatīts, ka vīrietis ir stiprāks, izturīgāks attiecībā pret alkoholiskajiem dzērieniem. Izveidojušās arī zināmas tradīcijas, īpaši pusaudžu vecumā iedzerot  apliecināt savu vīrišķību. Otrkārt, daļai vīriešu ir psiholoģiskas problēmas veidot attiecības ar pretējā dzimuma pārstāvēm, bet reibumā viņi atraisās, uzlabojas komunikācijas spējas. Treškārt, grupas ietekme. Ja puišu kompānijā ir negatīvais līderis ar noslieci uz alkohola vai narkotiku lietošanu, sākas tā sauktā ķēdes reakcija, jo pārējie grupas locekļi vēlas viņam līdzināties,” skaidro narkologs Jānis Strazdiņš.

ALKOHOLS, NARKOTIKAS UN AZARTSPĒLES
Vīriešiem Latvijā ir trīs galvenās atkarības. Visizplatītākā no tām – alkohola atkarība. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, mūsu valstī ir 172 000 alkoholiķu, no tiem vairāk nekā divas trešdaļas – vīrieši.

“Pie tā, ka vīrieši dzer, jau esam pieraduši. Ja piedzēries vīrietis kaut kur guļ, neviens viņam klāt nepieies un palīdzību nesniegs, kaut gan viņam var būt smaga trauma, viņš var apsaldē- ties, nosalt. Šajā ziņā sabiedrība pret viņiem izturas ļoti nežēlīgi, uzskatot dzeršanu par izlaidību, nevis slimību,” domā narkologs. Otra izplatītākā atkarība ir no zālītes jeb marihuānas. “Lietojot šo narkotiku, pakāpeniski sākas personības izmaiņas, parādās amotivācijas sindroms, kas izpaužas ar apātiju, nevēlēšanos kaut ko darīt, dzīves mērķu zudumu. Ir grūtības koncentrēties, fokusēt uzmanību uz kādu konkrētu lietu vai darbu, nomākts garastāvoklis, vienaldzība pret apkārt notiekošo. Puiši pārstāj mācīties, pamet studijas, kļūst atkarīgi no ģimenes, jo nav spējīgi strādāt un nopelnīt sev iztiku. Visas domas vērstas tikai uz to, kur ņemt naudu kārtējai narkotiku devai. Bieži vien viņi pāriet uz citu, smagāku narkotiku lietošanu, piemēram, heroīnu, amfetamīniem, liela daļa pārdozē un aiziet bojā. Ļoti liela problēma ir infekcijas, piemēram, HIV vai C vīrushepatīts, jo šie narkotiskie līdzekļi tiek ievadīti intravenozi,”stāsta narkologs.

Trešā atkarība – azartspēles. Nekad Latvijā, it īpaši Rīgā, nav bijis tik liels skaits dažādu laimētavu, kuras apmeklē lielākoties vīrieši. Atkarību no azartspēlēm nosacīti var iedalīt trīs fāzēs. Pirmā – laimīgais uzvarētājs, kad spēlmanim veicas, viņš laimē un jūtas pacilāts. Pakāpeniski viņš nonāk otrajā – neveiksmīgā spēlētāja fāzē, kad veiksme viņu pametusi un viņš grib saķert to aiz astes, ieguldot spēlē arvien vairāk, bet atgūstot arvien mazāk. Trešā fāze – izmisušais spēlmanis, kuru nemitīgi vajā lielā laimesta vīzija. Beidzamajā fāzē spēlmanis slīgst dziļā depresijā, var pievērsties pastiprinātai atkarību raisošo vielu lietošanai, rodas domas par pašnāvību.

“Svarīgi nenonākt līdz izmisuma fāzei, tādēļ ļoti būtisks ir gan tuvinieku atbalsts, gan paša apziņa, ka vajag atbrīvoties no savas atkarības,” uzsver narkologs.

Vīrieši bieži vien nonāk bezdarbnieku statusā, kļūst atkarīgi no mātes vai sievas, no tā, cik viņas spējīgas glābt un atbalstīt savus vīriešus. To nav tik viegli izdarīt, tādēļ bieži vien viņi paliek vieni.

Atkarīgo vidū ir ļoti izplatītas pašnāvības. Diemžēl to līmenis Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Mūs pārspēj tikai ungāri un igauņi.

KAS NOTIEK SMADZENĒS?
Visas atkarības savā ziņā ir līdzīgas cita citai. Piemēram, alkohola atkarībai ir trīs fāzes: tieksme, tolerance un abstinence. Tieksme ir tad, kas cilvēks visu laiku patur prātā, ka derētu ieraut vienu mēriņu, tolerance – lai sasniegtu iekšējo komfortu, viņam jāpatērē arvien vairāk alkohola, bet, iestājoties abstinencei, alkohola lietotājs jūtas slikti, kad pārtrauc dzert. Līdzīgi jūtas arī cilvēks, kas atkarīgs no narkotikām vai azartspēlēm.

Pretestību alkohola un citu vielu atkarībai nodrošina tā sauktā smadzeņu kateholamīnu (tās ir ķīmiskas vielas, kas pārnes nervu impulsus) atalgojuma sistēma, kuru veido smadzeņu struktūras un šūnas, kas sintezē dopamīnu. Dopamīns savukārt piedalās cilvēka emocionālā stāvokļa uzturēšanā, tajā skaitā labsajūtas radīšanā. Ne jau velti dopamīnu dēvē arī par laimes hormonu. Gandrīz visas narkotiskās vielas, arī alkohols spēj mainīt šīs sistēmas darbību, izjaucot kateholamīnu vielmaiņu un apturot to dabīgo veidošanos. Izņēmums ir dopamīns, kura daudzums, dzerot vai lietojot narkotikas, pieaug. Narkologs Jānis Strazdiņš skaidro: pārmērīga alkohola lietošana vispirms izraisa pastiprinātu dopamīna izdalīšanos, kas savienojumā ar vienu no alkohola sadalīšanās produktiem – acetaldehīdu – veido morfijam līdzīgu vielu, kas pārplūdina endorfīnu receptorus, bloķējot to dabīgo izdalīšanos (endorfīni rodas neironos, piemēram, fizisku aktivitāšu vai seksa laikā).

“Te slēpjas galvenā problēma, kāpēc daudzi sāk dzert. Šī viela uzlabo labsajūtu, izraisa eiforiju, pacēlumu. Šajā stāvoklī pieaug arī seksualitāte, īpaši sākuma stadijā. Tas alkohola lietotājam rada daudzus patīkamus pārdzīvojumus un sajūtas.

Ir arī otra forma – dzeršana aiz bēdām. Tā rīkojas vīrieši, kas zaudējuši kaut ko dārgu, piemēram, mīļoto sievieti, sievu, bērnus, palikuši bez darba, nonākuši kreditoru atkarībā,” saka speciālists. Dabīgo endorfīnu trūkums izraisa tieksmi un atkarību. Alkohola radītā mākslīgā labsajūta ātri zūd, tādēļ atkarīgais spiests uzņemt arvien jaunas alkohola devas, lai to atjaunotu.

Mākslīgā laimes hormona ietekme – superjutība pret alkoholu vai narkotikām – atkarīgā smadzeņu neironu receptoros saglabājas visu mūžu, tādēļ pat pēc ilgāka laika, iedzerot vienu glāzīti vai tikai pamēģinot narkotikas, patoloģiskā reakcija atkārtojas.

Lai arī atkarības rašanos ietekmē gan sociālie, gan psiholoģiskie, gan bioloģiskie faktori, to īpaši iespaido iedzimtība. Zināms, ka alkoholiķu bērniem ir četras reizes lielāka varbūtība saslimt nekā bērniem, kuru vecāki nedzer. “Daļai vīriešu jau kopš dzimšanas nav mēra izjūtas, un viņi piedzeras katrā alkohola lietošanas reizē. Savā mūžā esmu ārstējis vienas ģimenes vairāku paaudžu vīriešus. Katrā nākamajā paaudzē alkoholisma vai citas atkarības norise ir smagāka,” atzīst narkologs. Tādēļ, ja ģimenē šī problēma bijusi, jau no agras bērnības bērni jāaudzina kā atturībnieki.

ATVADU VĒSTULE ATKARĪBAI
Sākumā alkohola, narkotiku vai azartspēļu atkarības izraisītās problēmas ir nelielas, bet prieks un bauda, ko tie sagādā, – liela. Kamēr klājas labi, neviens atkarīgais nedomā par atmešanu, jo uzskata, ka visu kontrolē. Cer, ka pats atmetīs, kad pienāks laiks, vai iemācīsies atkarību raisošo vielu lietot mēreni. Māna paši sevi, savus tuviniekus, darba devējus. “Tur slēpjas alkohola un narkotiku viltīgums. Nekad savā mūžā vēl neesmu redzējis atkarīgo, kuram atgriezusies mēra izjūta,” atzīst Jānis Strazdiņš.

Lai izvairītos no grimšanas dziļāk bedrē, nepieciešams, lai atkarīgais pats vēlētos atteikties no dzeršanas vai narkotiku lietošanas, uzticot savu ārstēšanu pieredzējušam speciālistam. Jārēķinās ar to, ka būs vajadzīga arī ilgstoša medikamentu lietošana, kas novērš tieksmi un kuri diemžēl nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Var iesaistīties arī Minesotas programmā, kas ilgst 28 dienas, pēc tam sasniegto nostiprinot atkarīgo pašpalīdzības grupā.

Jānis Strazdiņš uzskata, ka metodes, kas balstās uz iebiedēšanu, piemēram, kodēšana vai tā sauktā torpēda, nav efektīvas, jo neatbrīvo no atkarības sindroma un, pat pilnībā atsakoties no alkoholiskajiem dzērieniem, mokošā tieksme pēc tā saglabājas. Patlaban terapijā uzsvars tiek likts uz vienaldzības radīšanu pret atkarību raisošo vielu, lai ārstētu slimīgās izmaiņas smadzeņu bioķīmiskajos procesos un, izmantojot dažādas psihoterapijas metodes, piemēram, pašiedvesmu, izveidotu noturīgu motivāciju.

Saistītie raksti

“Ja vīrietis pieņem jauno dzīvesveidu bez atkarību raisošām vielām, viņam sākas viegla dzīve ar nosacījumu, ka viņš nekad mūžā tām vairs nepieskarsies,” saka narkologs.

Saviem pacientiem ārsts lūdz uzrakstīt atvadu vēstuli alkoholam vai narkotikām, kurā jāapraksta viss negatīvais, kas radies to lietošanas dēļ, nobeigumā apsolot pielikt tam punktu un apliecinot apņemšanos ar savu parakstu. Lai arī vēstule, kas tiek saglabāta kā svarīgs dokuments, jāraksta pašam, paraugam var izmantot amerikāņu lidotāja Toma vēstuli, kurš atkarības dēļ zaudēja gan ģimeni, gan draugus, gan militāro karjeru. Tajā ir šādi vārdi: “Ar šo vēstuli es atvados no tevis, mans vecais draugs. Tu man labi kalpoji sākumā, taču vēlāk lomas mainījās, un es nokļuvu tavā verdzībā. Es nevēlos vairs tev vergot. Vēlos kalpot tikai pats sev un būt, kas esmu. Es zinu, ka tu nevēlies atteikties no savas varas, tāpēc ardievu, vecais draugs! Tev tā bija rotaļa, man – cietums!”

 

Raksts no tematiskā izdevuma “Vīrieša veselības ceļvedis”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
16 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 5
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
11 stundas