Veselam
Ārstēšana

Kas redz manus e-veselības datus? 0

Foto – Shutterstock

“Mani nodarbina jautājums, cik daudzi un kurš redz manu veselības karti e-veselības sistēmā. Vai jebkurš ģimenes ārsts var apskatīt manu kartīti?”

 

E-veselības palīdzības dienesta pārstāvis Mārtiņš Traubergs skaidro, ka e-veselības sistēmā personas datu apstrāde tiek veikta saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu un citiem Latvijas Republikā spēkā esošiem normatīviem:

“Lai nodrošinātu veselības aprūpes organizēšanu, atvieglotu veselības pakalpojumu sniegšanu, kā arī uzkrātu veselības nozares datus, kopš 2016. gada 8. jūlija e-veselības portālā veiktā personu datu apstrāde ir reģistrēta Latvijas Republikas Valsts datu inspekcijā.

Autorizēšanās e-veselības portālā iespējama tikai ar drošas piekļuves līdzekļiem: internetbankas piekļuves datiem, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID).

Fizisko personu datu aizsardzības likums paredz, ka ikvienam ir tiesības uz savu personas datu aizsardzību. Tāpēc pacienta medicīnisko informāciju e-veselības sistēmā drīkst apskatīt tikai pacients un ārstējošie ārsti, autorizējoties e-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv vai izmantojot informācijas sistēmu, kas pielāgota darbam ar e-veselību.

E-veselības portālā ikkatrs var noskaidrot, kurš un kad skatījies viņa datus, kā arī noteikt, vai liegt pieeju saviem medicīnas datiem. Jāņem vērā, ka, liedzot ārstniecības personām pieeju saviem medicīniskajiem datiem, pacientam jāapzinās risks, ko informācijas neesamība var radīt ārstniecības procesam. Ārstu piekļuvi saviem veselības datiem e-veselības portālā var atjaunot jebkurā laikā.

Saskaņā ar Ārstniecības likumu un Pacientu tiesību likumu fiziskas personas veselības datus ārstniecības personas var izmantot tikai ārstniecībai jeb veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai.

Atbilstīgi likumdošanā esošajiem normatīvajiem aktiem Nacionālais veselības dienests (NVD) e-veselības sistēmā nodrošina apritē esošās informācijas konfidencialitāti, tajā skaitā informācijas nodošanu tikai tām personām, kuras ir pilnvarotas to saņemt un lietot. NVD par sistēmā esošajiem datiem var sniegt informāciju pēc pašas personas pieprasījuma vai trešo personu pieprasījuma, ja to paredz normatīvie akti.

E-veselības sistēmā ikvienai personai ir iespēja aplūkot sistēmā uzkrātos personīgos datus. Tāpat sadaļā Auditācijas pieraksti pieejama pilnīga informācija par to, kas un kad ir apstrādājis, kā arī aplūkojis sistēmā personas datus.

Ja ir aizdomas, ka jūsu dati e-veselības sistēmā tiek apstrādāti nelikumīgi, ir tiesības vērsties ar iesniegumu Datu valsts inspekcijā, kur tas tiks izvērtēts. Ja iesniegums būs pamatots, nelikumīgā datu apstrāde tiks pārtraukta, savukārt datu apstrādes sistēmas pārzinis var tikt administratīvi sodīts.

Gadījumā, ja konstatē, ka e-veselības sistēmā personas dati ir nepilnīgi, novecojuši, nepatiesi vai pretlikumīgi iegūti, ir tiesības pieprasīt, lai tie tiek papildināti, precizēti vai dzēsti.

E-veselības sistēmas drošības pārbaudes tiek veiktas regulāri. Turklāt Pasaules Veselības organizācija norādījusi, ka e-veselības sistēma ir droša un satraukumam par iespējamām problēmām ar datu aizsardzību nav pamata.

Vienlaikus atgādinām, ka Nacionālais veselības dienests aizsargā sistēmas informācijas un tehniskos resursus, izvērtē un nosaka sistēmas drošības apdraudējumu risku, kā arī atjauno drošu sistēmas darbību, gadījumā ja radies sistēmas apdraudējums.”

 

LA.lv
IO
Indra Ozoliņa
Veselam
Tamponu, paketi vai piltuvi? Laikus nenomainīts tampons var izraisīt toksisko šoku
7 stundas
DE
DELFI
Veselam
Veiksmīgai sarunai: Sešas frāzes, ar kurām labāk nesākt teikumu
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Es nemīlu savu bērnu. Vai esmu slikta māte?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Bordāns runājis ar Vējoni: Manis iecerētā valdība vairs nav iespējama
28 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Banka noslēgusi pastāvīgu darba līgumu ar Saeimas “izsvilpto” Kušneru
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Arī ceturtdien vietām gaidāmi saulaini mirkļi
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atlaistā Jelgavas ziedu veikala pārdevēja no firmas vēlas piedzīt 5201 eiro
1 stunda