Veselam
Psiholoģija

Katra krīze nozīmē iespēju augt! Psiholoģe par dzīves grūtību pārvarēšanu0

Publicitātes foto.

Mazus zaudējumus mēs piedzīvojam teju katru dienu, un tie ikdienu pārāk nesašūpo. Taču reti kurš cilvēks darbā, attiecībās vai mīlestībā tiek cauri sveikā bez lielākiem vai mazākiem pārdzīvojumiem – tuvinieka, attiecību, darba, mājvietas zaudējums var mūs pamatīgi iedragāt. Atklāti runājot par šiem izaicinājumiem, tos var vieglāk pārvarēt un mācīties arī no citiem.

Katru zaudējumu cilvēks izdzīvo trīs emocionālajos posmos
Liela zaudējuma gadījumā cilvēks tipiski iziet cauri vairākiem emocionālajiem stāvokļiem – šoks, noliegums un sēras. “Šoks parasti ilgst no dažām sekundēm līdz pat dažām minūtēm. Cilvēks var šķietami nereaģēt uz apkārtējiem, būt pilnībā mierīgs, vienlaikus pieredzot milzīgu iekšējo spriedzi kopā ar sava veida “miglu”, caur kuru nav spējīgs izlauzties,” stāsta psiholoģe Marika Bērtule.

Savukārt noliegums ir pirmā reakcija, kas seko pēc šoka. Bieži vien noliegums nāk kopā ar dusmām, pat agresiju, kad cilvēks var agresīvi sākt izpaust savas emocijas, vainot sāpīgās ziņas nesēju melos vai pat zaudējuma radīšanā. Šajā brīdī cilvēks daļēji sāk aptvert notikušo, tomēr tas ir tik sāpīgi, ka rodas iekšēja vajadzība tverties pat pie visnereālākās domas, lai tikai nepieļautu, ka izdzirdētais ir patiess.

Pēc nolieguma sākas ilgstošs sēru periods, kurā sākotnēji dominē ļoti intensīvas emocijas. Cilvēkam un apkārtējiem var šķist, ka sēras ir pārmērīgas, pārāk ilgas, bet patiesībā jo intensīvāk cilvēks izsēros pirmo sēru periodu, jo vieglāk un ātrāk viņš tiks ārā no šī stāvokļa. Jau pirmās sērošanas nedēļas laikā var parādīties spēja funkcionēt normāli vai pat justies optimistiski. Šos optimisma periodus nepieciešams veicināt, tomēr ļaut cilvēkam aktīvi sērot.

Atlabšanas procesā jārūpējas par visām savām maņām

Psiholoģe stāsta, ka sākotnēji emocionālie „kalni un lejas”, kas izpaužas kā emocionāli izvirdumi, var būt ļoti bieži un izteikti, raudāšanas periodiem krasi pārejot smieklos vai vidēja garastāvokļa periodos. Jo ilgāks laiks no zaudējuma paies, jo retākām un mazāk izteiktām būtu jābūt „lejām”.

Šīs emocionālās svārstības var palīdzēt pārvarēt ar paša vēlmi atlabt un izkļūt no emocionālās krīzes, kā arī ar tuvinieku atbalstu un pozitīvu motivēšanu.

Lai uzlabotu savu pašsajūtu un spertu pirmos soļus pretī emocionālai harmonijai un atlabšanai, katram jāatrod sava motivācija. Kā lielisku terapeitisku līdzekli klīniskā psiholoģe iesaka patīkamu mūziku, aromterapiju, mākslu, gaismas terapiju, masāžu un arī ūdens procedūras.

Psiholoģe uzsver: “Ir svarīgi iesaistīt rehabilitācijas procesā visas piecas maņas – tādā veidā atlabšanas rezultāts būs daudz ātrāks.”

Dalies ar savu stāstu

Saistītie raksti

Novembra beigās uzsākta Huawei zīmola kampaņa “Vissvarīgākais stāsts esi Tu pats”, kuras ietvaros sagatavotas īsfilmas veidā tiks publicēti motivējoši personiski stāsti, lai iedvesmotu cilvēkus nepadoties un tiekties pretī saviem mērķiem.

“Mēs vēlamies mudināt cilvēkus dalīties arī ar saviem stāstiem, atklājot piedzīvoto ceļā uz savu sapņu piepildījumu, lai parādītu, cik daudz neatlaidīgu un spēcīgu cilvēku ir mūsu vidū, un ka mērķu un savu sapņu piepildījumu sasniegšana bieži vien ir smags darbs, gribasspēks un centība,” pauž Huawei CBG mārketinga komunikācijas vadītāja Latvijā Gunta Kursiša. Kampaņas ietvaros šajos stāstos uzsvars tiek likts uz cilvēcīgajām emocijām un grūtībām, kas katram no mums jāpārvar, lai sasniegtu savus izvirzītos sapņus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VE
Veselam.lv
Veselam
Dzīve sākas pēc 50! Padomi senioriem labsajūtas un veselības saglabāšanai
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Kampaņā “Cilvēks, nevis diagnoze!”aicina saskatīt vērtības, kas vieno sabiedrību
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Kāds būtu tavs kūrorta romāns?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 8 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
12 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
18 stundas