Veselam
Bērni

Katram ceturtajam trešklasniekam ir liekais svars0

Foto-Fotolia/kwanchaichaiudom

Bērnu aptaukošanās mazināšanā svarīga loma ir veselīga uztura paradumiem jau kopš dzimšanas, tai skaitā, nodrošinot barošanu ar krūti līdz sešu mēnešu vecumam, šādu viedokli Latvijas pārstāvji paudīs Latvija kārtējā Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmē.

Valdība otrdien pieņēma zināšanai Veselības ministrijas (VM) informatīvo ziņojumu par Latvijas nacionālajām pozīcijām ES Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmei.

Viens no jautājumiem, kas tiks skatīts sanāksmē ir secinājumu projekts par to, kā apturēt bērnu liekā svara un aptaukošanās pieaugumu, kur Latvija izsaka atbalstu vairākiem no secinājumiem. Latvija piekrīt, ka aptaukošanās mazināšanai bērnu vidū nepieciešams veicināt starpsektoru sadarbību, lai nodrošinātu bērniem veselību veicinošu vidi, kā arī veicinātu veselīgus uztura paradumus un fiziskās aktivitātes.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījumā Latvijā 2015./2016.mācību gadā secināts, ka Latvijā ir augsts deviņus gadus vecu trešās klases skolēnu īpatsvars ar lieku ķermeņa masu un aptaukošanos, proti, 25,8%.
VM uzskata, ka liela nozīme ir ģimenes uztura paradumiem, kā arī izglītības iestādei, kurā bērnam būtu jārāda pozitīvs piemērs, veidojot veselību veicinošu vidi. Tāpat Latvija atbalsta, ka veselību veicinošas vides nodrošināšanai, jāstiprina “veselība visās politikās” pieeja, kas ir īpaši nozīmīga arī uztura paradumu un fizisko aktivitāšu veicināšanai, teikts ziņojumā.

Maltas prezidentūra izstrādājusi arī secinājumu projektu par strukturēto sadarbību starp veselības sistēmām, kurā uzsver brīvprātīgas sadarbības nozīmi starp ES dalībvalstīm un veselības sistēmām, lai nodrošinātu sadarbības iniciatīvu nepārtrauktību, ilgtspēju, efektivitāti un ietekmi. Brīvprātīgās sadarbības ietvaros Latvija atbalsta iespēju veselības profesionāļiem dalīties ar uzkrātajām zināšanām, tostarp pēcdiploma izglītībā, vienlaicīgi, paverot plašākas iespējas, Latvijas ārstniecības personām paaugstināt un attīstīt savas profesionālas zināšanas un prasmes citās ES dalībvalstīs, skaidro VM.

ES Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu Ministru padomes sanāksmes, kas notiks piektdien, 16.jūnijā, Latvijas delegācijas sastāvā ir tās vadītājs Latvijas Pastāvīgās pārstāvniecības ES pastāvīgā pārstāvja vietnieks un vēstnieks Juris Štālmeistars, kā arī VM nozares padomniece Latvijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES Karina Zālīte.

LA.lv