Veselam
Uzturs

Kleitai rāvējslēdzējs neiet ciet, bikšu poga trūkst. Bet līdz Jaungada ballei tik maz laika! Kā tievēt!?0

Gata Šļūkas zīmējums

Tuvojoties gadu mijas krāšņajiem pasākumiem, prātojam, kā saposties. Bieži izrādās, ka pagājušajā gadā pirktajai skaistajai balles kleitai vairs neiet ciet rāvējslēdzējs, bet mīļotais vīrietis nevar aizpogāt izejamo bikšu pogu. Un līdz Jaungada ballei palikušas mazāk nekā divas nedēļas! Vai tik īsā laikā var paspēt būtiski samazināt svaru? Vai to vispār drīkst darīt tik strauji, ja negrib iedragāt veselību?

Lai svētki sagādātu prieku

Psiholoģe, psihodinamiskā psihoterapeite Zane Krūmiņa: – Katram no mums līdzās reālistiskajam “es” mīt priekšstati par ideālo “es”. Ideālajā komplektā atrodam mums pievilcīgas rakstura īpašības, ideālos reaģēšanas veidus, arī ideālā vizuālā tēla veidolu. Vēloties tam tuvināties, cenšamies sevi pilnveidot. Kad tad vēl demonstrēt savu ideālo “es”, ja ne svētku reizē! Nevar noliegt, ka saviesīgos pasākumos pavīd konkurences vilinājums. Būt visskaistākajai, saņemt komplimentus, izcelties, patīkami atšķirties, izskatīties nevainojami.

Saposties svētku laikā – tas nozīmē sagatavot sevi kaut kam svinīgam, stimulējot sevī pacilātu noskaņu. Diemžēl ne vienmēr šis uzpošanās laiks sniedz tikai prieku. Tiklīdz parādās neapmierinātība ar sevi, tas var atnest daudz vairāk sarūgtinājuma. Nereti iedomājamies, ka citi mūs pieņems un mīlēs tikai tad, ja būsim tuvu ideālam. Izteikts nemiers par savu ārējo izskatu (un, visticamāk, ne tikai) var likt ķerties pie drastiskām tievēšanas metodēm. Ja nesasniedzam ideālo variantu, varam justies vīlušies, šaustīt sevi un līdz ar to zaudēt prieku par svētkiem. Ja tievēšana, vizuālā tēla spodrināšana izvirzās priekšplānā, var zust iespēja patiesi baudīt svētkus. Tam nepieciešams justies brīvi.

Pirmssvētku apņemšanās – labs sākums

Uztura speciāliste Lizete Puga: – Svētku laiks daudziem rada bažas, jo visu gribas nogaršot un pēc tam vēl ielīst skaistā, iespējams, piegulošā vakartērpā. Taču gan pirmssvētku, gan svētku laikā tāpat kā ikdienā vajadzētu paturēt prātā mērenības principu un izvairīties no lielas našķēšanās.

Lai samazinātu svaru, saviem pacientiem rekomendēju ieviest stingrāku dienas režīmu, kura laikā lielāka uzmanība tiek pievērsta ēdienreizēm. Jāēd mazām porcijām trīs līdz piecas reizes dienā, ik pēc trīs līdz četrām stundām galvenokārt baudot augu valsts produktus – dārzeņus un pilngraudus, divas līdz trīs reizes dienā tos papildinot ar olbaltumvielas saturošiem produktiem – liesu gaļu, nesaldinātiem piena produktiem, pākšaugiem, sēnēm un zivīm. Uzturā jāiekļauj arī sēnes un pākšaugi. Starplaikos jādzer ūdens vai nesaldināta tēja. Ieteicams vairāk baudīt mājās gatavotu ēdienu un izvairīties no sabiedriskās ēdināšanas. Taču, ja gadās piedalīties ballītē, iesaku ievērot viena šķīvja principu – uzlieciet uz tā visu, ko vēlaties, un lēni tukšojiet visa vakara garumā.

Vai svaru ir iespējams samazināt divās nedēļās? Mazāk ēdot un palielinot izdzertā ūdens daudzumu, pašsajūtu divu nedēļu laikā noteikti var uzlabot, nedaudz var izdoties samazināt apkārtmērus. Galvenais ir sākt darīt. Ja vienu dienu neveicas ievērot apņemšanos mainīt ēšanas paradumus, jācenšas tiem sekot nākamajā dienā.

Pirmssvētku laikā nevajadzētu līdz minimumam samazināt apēstā ēdiena daudzumu (badoties), citādi pēc svētkiem svars var strauji nākt atpakaļ. Ja ir nepieciešamas korekcijas, tās ir jāveic ilgtermiņā, palēnām mainot ēšanas paradumus. Ja divas nedēļas pirms svētkiem esat apņēmības pilns darīt visu iespējamo, lai samazinātu apkārtmērus, tas jāturpina arī pēc tam.

Ar uztura bagātinātājiem, kas domāti svara samazināšanai, iesaku neaizrauties, it īpaši ar tiem, kas nav reģistrēti un var apdraudēt lietotāja veselību. Tie var izraisīt no vieglas līdz smagākai caurejai, vēdera pūšanos, atvilni, gremošanas traucējumus utt. Medikamentus svara samazināšanai izvēloties internetā, jābūt ļoti uzmanīgiem, jo, piemēram, uztura bagātinātājs orlistats un rimonabalts var izraisīt pat aknu darbības traucējumus, depresiju u. tml. Problēmas. Lietojot tievēšanai domātos preparātus, jāseko līdzi to mijiedarbībai ar citām ikdienā lietotām zālēm, piemēram, kontracepcijas tabletēm, pretiekaisuma līdzekļiem u. c. Internetā bieži vien atrodamas reklāmas, kurās piedāvā ar uztura bagātinātāju palīdzību strauji zaudēt svaru neilgā laikā, piemēram, desmit kilogramus nomest vienas nedēļas laikā. Šie solījumi visbiežāk ir tikai reklāmas triks. Veselam cilvēkam ar lieko svaru šāds svara zudums ir neiespējams. Reizēm gan var gadīties, ka zaudē diezgan daudz liekā svara īsā laikā, bet visbiežāk tas notiek tūskas dēļ, ko var izraisīt liels sāls patēriņš.

Lai no svara samazināšanai paredzētajiem uztura bagātinātājiem gūtu gaidīto efektu, vienalga jāmaina ēšanas paradumi. Tabletīte viena pati brīnumus nepaveiks. Lai mazinātu apetīti vakara stundās, kad pēc paēšanas gribas vēl našķēties, var izdzert kokteili, kura pamatā ir balastvielas, piemēram, glāze kefīra ar vienu vai divām ēdamkarotēm kliju vai ar ūdeni aplietas linsēklas vai čia sēklas. Taču jāielāgo, ka šādu kokteili drīkst lietot ne biežāk kā reizi dienā un vienlaikus pietiekami daudz jādzer. Arī limfas drenāžas masāža un citas skaistumkopšanas procedūras var veicināt svara zudumu, taču jāielāgo, ka viss jādara kompleksi, vienlaikus mainot ēšanas paradumus un dzīvesveidu, piemēram, jādzer daudz ūdens, pietiekams laiks jāvelta miegam utt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.