Veselam
Uzturs

Esmu veģetāriete: Ko izmantot želatīna vietā?0

Foto – Shutterstock

Lasītāja jautā: “Esmu veģetāriete, tādēļ nevēlos izmantot pārtikas želatīnu. Vai saldajos ēdienos to veiksmīgi var aizvietot ar agaru?”

Atbild veselības centra Vivendi uztura speciāliste Liene Sondore: “Pārtikas želatīns tiek gatavots no dzīvnieku produktiem – cīpslām, plēvēm un kauliem. Kvalitatīvam želatīnam nav specifiskas garšas un smaržas, tas ir bezkrāsains. Taču, ja želatīns nav tik kvalitatīvs, tas var sabojāt ēdienu ar dzīvnieku valsts produktu piegaršu un smaržu.

Savukārt agars (agaragars) ir alternatīva želatīnam – augu valsts produkts, kas iegūts no sarkanajām jūras aļģēm. Tas ir ļoti sens, japāņi ar to jau pirms daudziem gadsimtiem iebiezināja miso zupu. Vērtīgi arī tas, ka agars sabiezē 35 grādos, tas sāk kust apmēram 85 grādos.

Agaram nav specifiskas garšas un smaržas, tāpēc to var izmantot desertos, pudiņos un citos ēdienos. Noteikti jāizlasa produkta apraksts uz iepakojuma – kā agaru dozēt un recināt, jo tas mēdz atšķirties.

Kā zināms, želatīns nav piemērots skābiem augļiem un ogām, arī jogurta kūkām, jo skāba vide mazina želatīna recējošās īpašības. Var izlīdzēties, liekot vairāk, nekā norādīts receptē. Agars ir noturīgs pret augļu un ogu skābēm, un tā lielāks daudzums nav jāpievieno.”

LA.lv