Veselam
Ārstēšana

Ko īsti silda mauči?0

Lasītāja jautā: “Pēdējā laikā modē nācis apģērba aksesuārs, ko dēvē par maučiem – pērļoti uzrocīši uz roku apakšdelmiem pie plaukstas. Nereti tos dēvē par pulsa sildītājiem. Esmu dzirdējusi, ka tad siltums tiek gan plaukstām, gan visam ķermenim. Kāpēc pulss jāsilda?”

Šo apģērba detaļu dēvē par uzmaučiem, maučiem, dūrgaļiem, apročiem, maustiņiem, arī par pulsa sildītājiem. Maučus var uzskatīt par latviešu tautastērpa sastāvdaļu, agrāk tos vilka uz lina krekla piedurknēm, kam nebija aproču, lai piedurkņu gali cieši piekļautos rokai. Kurzemē mauči bija īpaši koši. Mūsdienās ar pērlītēm izrotātus maučus nereti izmanto kā greznu aksesuāru.

Meistare Solvita Zarupska no Ventspils stāsta, ka maučus nēsāja arī vīrieši, piemēram, mednieki vai zvejnieki, lai rokām būtu silti, jo ne vienmēr iespējams darboties cimdos. Zvejniekiem strādājot cimdi kļuva slapji, tāpēc siltumu deva mauči. Meistare zina, ka maučus iecienījušas grāmatvedes un citu profesiju pārstāves, kam ilgs laiks jāpavada vēsās telpās pie datora.

“Vai uzmaucis var sasildīt visu ķermeni? Pulsa vietas, protams, ir svarīgas, taču, sildot tikai dažas vietas ķermenī, diez vai iespējams sasildīties pašam,” uzskata neirologs Leonīds Viškers. Ārsts uzsver, ka aukstā ziemas salā nedrīkstētu paļauties uz maučiem vien. Ķermenī visas vietas ir svarīgas, tāpēc viscaur jāģērbjas silti, neaizmirstot arī par cepuri un siltām zeķēm.

 

 

LA.lv
SK
Skaties.lv
Veselam
Iedzīvotāji sniedz viedokli, kur meklēt papildu 60 miljonus mediķu algām 1
14 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Vai ar tavu vairogdziedzeri viss kārtībā?
15 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām
42 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Kariņš secinājis, ka pēdējā laika notikumi liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju
3 stundas
MM
Mečislavs Maculēvičs
Ekonomika
Mečislavs Maculēvičs: Darba tirgus potenciāls – darbinieki 50+
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Šteinbors rāda meistarklasi “Arka” vārtos
53 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 stunda