Veselam
Dzīvesveids

Lai mugura neciestu dārza darbos. Ārsta padomi0

Foto – Shutterstock

Strādāšana dārzā ir gana smaga nodarbe pat tiem, kuriem mugura vesela. Ja tā ir vājā vieta, jāuzmanās īpaši, atsakoties no nodoma visu paveikt iespējami ātrāk. Kā palīdzēt mugurkaulam?

Klīnikas “Orto” mugurkaula speciālists Artis Gulbis iesaka pirms dārza darbu sākšanas veikt profilaktiskus pasākumus. Mazkustīgajiem jau vairākas dienas iepriekš derētu pievērsties fiziskajām aktivitātēm, lai sagatavotu muguru gaidāmajai slodzei.

Nevajadzētu mugurkaulam nodarīt pāri, ravējot stāvus ar 90 grādu leņķī saliektu ķermeni, jo tad jostasvietai slodze palielinās aptuveni 15 reižu. Pareizi to būtu darīt rāpus, tupus vai vienu kāju saliecot uz zemes.

Lai kā gribas daudz paveikt iespējami īsākā laikā, nedrīkst strādāt bez mitas stundu vai divas. Ik pēc 15–20 minūšu intensīva darba nepieciešams muguru atpūtināt. Beidzot darboties, ieteicams izdarīt stiepjošas kustības, lai atbrīvotu locītavas, muskuļus un saites.

Gatavojoties dārza darbu sezonai, vērts nopirkt korseti, ko vilkt uz krekliņa, nevis kailas miesas, lai nenoberž ādu. Labas korsetes nav lētas, tās maksā 70–100 eiro, un no katra rocības atkarīgs, vai profilaktiskiem nolūkiem iegādāties tik dārgu izstrādājumu.

– Cilvēki baidās, ka korsete izraisīs atkarību un muskuļu atrofiju. Tās ir muļķības! Korseti var nēsāt pat dažas dienas pēc intensīvas slodzes, – iesaka dakteris.

Viņš atzīst: ja agrāk pēc dārza darbiem sāpējusi mugura, pretiekaisuma un pretsāpju tableti (ibuprofēnu vai citu) der iedzert aptuveni pusstundu pirms došanās dārzā un vēlams tikpat ilgu laiku pēc ēšanas. Lai izvairītos no problēmām, šīs zāles turpina dzert 2–3 dienas divreiz dienā, ja vien to pieļauj gremošanas trakta veselība. Alternatīva ir pretsāpju plāksteris, kas darbojas 12 stundu, taču galvenokārt tā uzlikšanas vietā. Toties iekšķīgi lietota medikamenta aktīvā viela izdalīsies pa visu ķermeni. Arī pretsāpju ziede nepalīdzēs tik labi kā tablete.

Ja mugura cietusi dārza darbos, nevajadzētu cerēt, ka ārsts problēmu ātri atrisinās, veicot blokādi. Tā nekad nav pirmās izvēles metode muguras sāpju gadījumā. Blokādi var salīdzināt ar dopingu muskuļiem, saitēm, nerviem, smadzenēm un asinsritei, ko izmanto tikai tad, ja citādi nav iespējams palīdzēt.

Aplami būtu ar samocītu muguru karsēties pirtī, un arī masāža šajā gadījumā ne vienmēr būs labākais palīgs.

– Pirms dobju rakšanas jāizvērtē, vai mugura ir pietiekami vesela, lai veiktu tik smagu darbu, – iesaka Mugurkaula veselības centra fizioterapeite Laimdota Karpinska. – Rokot zemi, jāieliecas gūžās un ceļos, nevis viduklī. Lāpsta jātur cieši pie ķermeņa un, ceļot tās smagumu, pilnībā jāizmanto kājas. Svarīgi saglabāt taisnu ķermeņa stāvokli pret lāpstu un izvairīties no griešanās kustībām viduklī. Tas pats jāievēro, arī strādājot ar zāles pļāvēju.

Speciāliste atzīst, ka, sākoties muguras sāpēm, jāmeklē atpūtai piemērots stāvoklis, piemēram, derētu iztaisnoties un pastiepties vai ar izstieptām kājām pagulēt uz cieta pamata.

Saistītie raksti

Guļot gūžas un ceļus var saliekt 90 grādu leņķī, novietojot apakšstilbus uz polsterēta ķeblīša, lai nenospiestu asinsvadus, un pagulēt, lai atbrīvotos muguras muskuļi.

Atslābināties palīdzēs arī atgulšanās gultā uz sāniem, starp saliektām kājām ievietojot lielu spilvenu, lai celis atrastos vienā augstumā ar gurnu.

LA.lv