Veselam
Ārstēšana

Lai paspētu palīdzēt. Piecas situācijas un pirmā neatliekamā palīdzība0

Foto-LETA

Ašķirt steidzamību var būt grūti

Brīdī, kad gadās kāda veselības ķibele – ģimenes loceklim mājās, kolēģim darbavietā vai svešam līdzbraucējam autobusā – bieži vien apjūkam. Ķeramies pie telefona, bet vājinieks nereti sāk protestēt: nesauciet ātros, gan jau pāries… Taču ir gadījumi, kad jārīkojas izlēmīgi, jo notikušais var būt bīstams veselībai un pat dzīvībai.

“Cilvēkam bez medicīniskās izglītības nav viegli izšķirt, kurā gadījumā saukt pēc steidzama glābiņa, bet kad var nogaidīt. Tāpēc vispirms situācija jāizklāsta ģimenes ārstam vai kādam citam dakterim, jākonsultējas neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā,” iesaka ģimenes ārsts Andris Lasmanis.

Ja jūsu ģimenes daktera darba laiks beidzies un ar viņu nav iespējams sazināties, jāzvana konsultatīvajam tālrunim – 66016001. Tas strādā darbdienās no pieciem pēcpusdienā līdz astoņiem rītā, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.

Pieredzējuši ģimenes ārsti un ārstu palīgi sniegs konsultāciju par veselības problēmu, kuras risināšanai nav nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība. Tas nav paaugstinātas maksas tālrunis – jāmaksā atbilstoši sava operatora noteiktajam tarifam par zvanu uz fiksēto Rīgas diapazona numuru.

* Neatliekamās medicīniskās palīdzības uzdevums ir glābt dzīvību. Uz ātrās palīdzības tālruni 113 jāzvana vien tad, ja veselībai un dzīvībai draud briesmas. Tomēr nevajag bažīties, ka piezvanīsiet lieki. Šī dienesta ārsti uzsver: cietušajam vai viņa tuviniekam nav jāuzņemas atbildība, pieņemot lēmumu par veselības vai dzīvības apdraudējumu un palīdzības saņemšanas steidzamību.

Nav šaubu, ka ātrā palīdzība jāsauc ekstrēmos brīžos – ja ir plašs apdegums, saindēšanās, elektrotrauma vai noticis cits bīstams negadījums. Taču reizēm ir nelāgi simptomi, kuru iemeslu īsti nezinām, tādēļ nesaprotam, cik situācija bīstama.

Kad vajag palīdzību nekavējoties. Augsta temperatūra

* Noteikti jāaicina ārsts, ja temperatūra paaugstināta virs 38 grādiem bērnam līdz gada vecumam. Ja nav iespējams saņemt ģimenes ārsta konsultāciju, jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība!

* Ja pieaugušajam ir augsta temperatūra kopā ar citiem simptomiem – vemšanu, galvassāpēm, ģīboni, kad zūd samaņa, jākonsultējas ar ģimenes ārstu un kopīgi jāizlemj, vai aicināt ātro palīdzību. Šādi mēdz izpausties bīstamas kaites, piemēram, meningīts.

* Saaukstēšanās vīrusu sezonā augstas temperatūras dēļ, iespējams, uztraukumam nav pamata. Sazvaniet ģimenes ārstu, kurš izvērtēs slimības nopietnību. Temperatūru katrs uztver subjektīvi, viens uztraucas, ja ir nedaudz pāri 37 grādiem, cits jūtas ciešami pat tad, ja uzkāpuši 39 grādi.

Sāpes

* Akūtas un ļoti stipras sāpes vēderā pats sasirgušais mēdz raksturot kā naža dūrienu vēderā. Ja tās vairs nenorimst, cilvēks guļ sarāvies, grūti kustēties, steidzami vajadzīga ārsta palīdzība! Ja stundas laikā ģimenes ārsts nav pieejams, noteikti sauciet ātros. Šādi var izpausties kuņģa čūlas plīsums vai kāda cita nopietna vaina.

Ļoti stipras sāpes mēdz būt arī žultsakmeņu un it īpaši nierakmeņu lēkmes laikā. Ciešanas spēj mazināt tūlītēja injekcija. Ja nepieciešams, sasirgušo nogādās slimnīcā. Taču, ja, piemēram, žultsakmeņu lēkme gadās atkārtoti, cietējs visbiežāk zina, kā tikt galā. Tad varētu iztikt bez steidzama izsaukuma.

* Bīstams simptoms ir žņaudzošas sāpes krūtīs, īpaši, ja tās izstaro uz kreiso roku vai uz žokļa pusi. Smeldz un nepāriet pat tad, ja atguļas un mēģina atpūsties. Klāt vēl vispārējs nespēks. Var būt elpas trūkums, pelēcīgi bāla āda un zilganas lūpas, stipra svīšana, mēdz uznākt ģībonis. Šīs pazīmes var liecināt par infarktu.

Palīdziet slimniekam ieņemt ērtu pozu, piemēram, pussēdus stāvokli, atbalstiet galvu, plecus un saliektas kājas, teiksim, ar spilveniem. Sauciet ātro palīdzību!

* Reizēm sāpes līdzinās sirdskaites izraisītajām, taču izstaro, piemēram, no muguras nerva saknītēm. Tādas raksturīgas radikulītam. Ja miera stāvoklī krūšu apvidū gandrīz vairs nesāp, bet kustoties, piemēram, cilājot roku, sāpes pastiprinās, drīzāk tām ir neiralģiska izcelsme. Jo par sirds problēmu parasti liecina stipra un pastāvīga sāpēšana, kas, arī mierīgi guļot, ir tikpat spēcīga.

Tomēr pašam vai tuviniekiem ir grūti noteikt sāpju iemeslu. Ja māc šaubas – vai tik nav sirds? – sauciet ātros, viņi veiks kardiogrammu.

* Nopietns simptoms ir spējas sāpes rokā vai kājā. Loceklis kļūst bāls, auksts, pēc dažām minūtēm notirpst, ir mazāk jutīgs. Tā var būt asinsvadu, lielās artērijas nosprostošanās. Ja tuvāko stundu laikā nesaņem medicīnisko palīdzību, var atmirt audi, sākties gangrēna.

Insults

Ja akūti, spēji kļūst vāja vai mazkustīga kāda ķermeņa daļa, ekstremitāte, iespējams, ka piemeklējis insults, kā tautā dēvē – trieka. Mēdz nošķiebties viens vaigs vai mutes kaktiņš. Var būt pēkšņas, spēcīgas galvassāpes. Galva sareibst, iestājas tāds kā apdullums. Reizēm ir apgrūtināta runāšana vai rīšana. Pēkšņi vai pakāpeniski var zust samaņa.

Insulta gadījumā ir svarīgi ātri saņemt mediķu palīdzību! Ievadot zāles, iespējams mazināt smadzeņu audu bojājuma plašumu, turklāt ir būtiski tās saņemt maksimāli ātri.

Kamēr ierodas ātrā palīdzība, palīdziet sasirgušajam atgulties – viegli piepaceliet un atbalstiet galvu un plecu daļu. Nolieciet galvu uz triekas skarto pusi, jo var pastiprināti tecēt siekalas. Nevajadzētu mēģināt dot dzert, jo var būt grūti norīt.

Ja mediķi apstiprina vai pieļauj insulta diagnozi, ļoti svarīgi slimnieku nogādāt ārstniecības iestādē, kurā ir specializētā insulta vienība.

Asiņošana

* Ja notikusi kāda trauma un bojāta artērija, iespējama ļoti spēcīga asiņošana, jo asinis pēc katra sirdspuksta izšļācas ar strūklu. Tās ir gaiši sarkanas (vēnu bojājuma gadījumā – tumši sarkanas). Stipra asiņošana no brūces var būt bīstama, iespējama samaņas zaudēšana un šoks. Ja ir aizdomas par lūzumu, rīkojieties uzmanīgi. Ja nespējat apturēt asiņošanu no traumas, nepieciešama tūlītēja mediķu palīdzība.

* Bīstami, ja pēkšņi sāk atvemt asinis – iemesls var būt kuņģa asiņošana. Nevar paredzēt, cik stipra un ilga būs šī asiņošana, tā var izraisīt šoku, dzīvībai bīstamu situāciju. Tas ir iemesls pacienta steidzīgai nogādāšanai slimnīcā.

* Deguna asiņošana – ja vien tā nav ļoti spēcīga un ilgstoša, neturpinās ilgāk par pusstundu – nav bīstama.

Ass elpas trūkums

* Ja elpa aptrūkstas pēkšņi un cilvēks kļūst zilgans, iemesls var būt plaušu artērijas embolija jeb aizsprostojums. Visbiežāk gan tas notiek smagas slimības gadījumā, pēc operācijas. Tādā reizē noteikti jāsauc ātrie.

* Līdzīgi izpaužas arī astmas lēkme. Visbiežāk gan astmas slimnieks prot pats sev ātri palīdzēt, izmantojot inhalatoru ar iedarbīgu medikamentu.

Ģībonis

* Samaņas zuduma dēļ cilvēks saļimst, kļūst bāls, āda paliek auksta. Tas tādēļ, ka īslaicīgi, uz brīdi traucēta asiņu piegāde smadzenēm. Ja noģībst psihoemocionālu iemeslu dēļ, no pārpūles, strauji mainot ķermeņa pozu pēc ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas, tas nav pārāk bīstami.

* Arī epilepsijas lēkmes laikā ir pēkšņa bezsamaņa. Var gadīties, ka esat līdzās, kad tā notiek svešam cilvēkam uz ielas vai citā sabiedriskā vietā. Pieturiet, lai krītot nesasitas. Nebāziet neko mutē, neturiet ar spēku, tas var radīt vēl lielākus sarežģījumus. Noteikti izsauciet ātro palīdzību! Pat ja lēkme pāriet un cilvēks it kā varētu turpināt savas gaitas, vēlams viņu nogādāt ārstu aprūpē.

Ja zvanāt 113

* Mēģiniet saglabāt mieru, lai varētu sniegt nepieciešamo informāciju.

* Precīzi nosauciet adresi, kur atrodas slimnieks.

* Raksturojiet veselības stāvokli, izstāstiet, kas notika, kādi ir simptomi. Runājiet īsi, bet precīzi.

* Par izsaukumu, ja tam bijis pamats, nav jāmaksā.

* Ja dispečers uzskata, ka ātrās palīdzības brigādi nosūtīt nav nepieciešams, viņa uzdevums ir sniegt informāciju, kur iespējams saņemt vajadzīgo palīdzību. Jautājiet to!

* Nepārtrauciet sarunu, pirms to nav izdarījis neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dispečers.

 

LA.lv