Veselam
Bērni

Lai pazudušie ātrāk atrastos! Aproces bērnu un slimnieku drošībai0

Nomaldīties var gan bērns, gan sirmgalvis, gan hroniski slims cilvēks. Bieži vien viņš ir apjucis, pārāk mazs vai slims, lai palūgtu palīdzību apkārtējiem vai nosauktu savu vārdu, dzīvesvietu vai tālruņa numuru. Atrast un identificēt pazudušo, kā arī sazināties ar viņa tuviniekiem var palīdzēt gan identifikācijas aproces, gan mobilās aplikācijas, gan dažādas ierīces, kas nosaka cilvēka atrašanās vietu.

Ko iesaka valsts policija
“Maziem bērniem, veciem cilvēkiem un cilvēki ar noteiktiem veselības traucējumiem, piemēram, demenci vai Alcheimera slimību, kuri bieži vien aizmaldās, apjūk un neatceras vai nevar pateikt, kas viņi ir un kur dzīvo, noteikti līdzi vajadzētu būt kādām personu identificējošām lietām, piemēram, vizītkartei vai aprocei ar nepieciešamo informāciju. Bērniem kaklā var uzkārt medaljonu, kurā ievietota zīmīte ar vecāku tālruņa numuru. Informāciju var iegravēt pulksteņa siksniņā. Ja līdzi ir mobilais tālrunis, tajā noteikti jābūt norādītām ziņām gan par pašu tālruņa īpašnieku, gan viņa kontaktpersonām.

Šādām lietām noteikti jābūt līdzi bērniem, kopā ar vecākiem apmeklējot pludmali, lielveikalu vai pasākumus, kur pulcējas daudz cilvēku, piemēram, tādus festivālus kā nupat notikušais “Positivus”. Tas atvieglos gan viņu pašu, gan viņu vecāku meklēšanu,” saka Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava. Viņa aicina arī apkārtējos nebūt vienaldzīgiem un, redzot apjukušu sirmgalvi vai bērnu staigājam vienu pašu, pieiet klāt un pajautāt, vai viss ir kārtībā un vai nav vajadzīga palīdzība. Ja izsaukta policija, kas nogādās viņu mājās, noteikti sagaidīt tās ierašanos un tikai tad doties savās gaitās.

Silikona aproces bērniem, senioriem un cilvēkiem ar veselības problēmām (grūtniecēm, cilvēkiem pēc insulta vai infarkta, epilepsijas, šizofrēnijas vai citu slimību pacientiem), kurām uz metāla plāksnītes iegravēta svarīga personas informācija – vārds, uzvārds, tuvinieku kontakttālrunis, adrese, medicīniskie dati – piedāvā organizācija “Bezvests.lv”, kas nodarbojas ar pazudušu personu meklēšanu.


ID aproces un pulksteņi

Aproci var nēsāt ikdienā, tā neierobežo kustības, netraucē nodoties sporta aktivitātēm un neizraisa alerģiju. Piemēram, šā gada sākumā 45 šādas SOS ID mehāniskās rokassprādzes ar bērna vārdu, vecāku un “Bezvests.lv” organizācijas kontaktiem tika nodotas Latvijas Autisma apvienībai, jo tieši bērni ar autiskā spektra traucējumiem visbiežāk pazūd no vecāku redzesloka. Aproces cena ir nepilni 20 eiro.

Interneta veikals www.safetystuff.org piedāvā spilgtas silikona aproces bērniem, kurās norādīta svarīga informācija, bērna vārds, vecāku telefona numurs, saslimšana, par ko apkārtējiem būtu jāzina, piemēram, alerģija vai diabēts. Uz aproces var izvietot jebkuru informāciju jebkurā valodā, tikai jāiekļaujas 30 simbolos, ieskaitot atstarpes. Tādas aproces tiek izgatavotas Rīgā, cena ar piegādi ir 12 eiro.

Interneta veikals LynxGear.lv piedāvā lētāku variantu – vienkāršu “LittleLife” bērnu identifikācijas aproci par 6,95 eiro. Bet vietnē Labocenuveikals.lv var nopirkt bērnu pretpazušanas aproci, kura signalizē, ja mazulis attālinās tālāk par 15 metriem. Cena 35 eiro.

Tiem, kam naudas vairāk, savu bērnu vai slimo vai veco tuvinieku drošībai var iegādāties pulksteni GPS izsekošanai. Ievietojot pulkstenī SIM karti un savienojot to ar vecāku tālruni, iespējams attālināti sekot savas atvases ikdienas gaitām Cena interneta veikalos, sākot no 25 eiro.

Interneta vietne Izsekot.lv piedāvā GPS sekotājus gan pulksteņa formā (cena 79 eiro), gan pavisam niecīgas, vien 24 gramus smagas ierīces, ko var ielikt kabatā (cena 130 eiro).

Aproces pacientu drošībai

Šādas aproces tiek izmantotas Rīgas Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un Vidzemes slimnīcā. Tās paredzētas gan diennakts un dienas stacionāra, gan neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļas pacientiem.

Uz plānās plastikāta lentes uzdrukāts pacienta vārds, uzvārds un slimības vēstures numurs, brīdinājums par alerģisku reakciju, ja tāda ir. Jaundzimušajiem – mātes vārds, uzvārds, slimības vēstures numurs un dzimums, bet dvīņu gadījumā – arī bērnu secība. Nereti slimnīcā tiek ievesti un ārstējas pacienti, kuri paši nespēj nosaukt savu vārdu. Tad par papildu identifikācijas avotu kalpos aproce, lai līdz pat izrakstīšanās brīdim pacients saņemtu tieši viņam paredzēto ārstēšanu un medikamentus.

Sekošanas aplikācijas viedtālrunī
Sigita Pildava norāda – tuvojoties sēņu un ogu laikam, pieaug mežos un purvos nomaldījušos dabas velšu meklētāju skaits. Te nenovērtējams palīgs ir viedtālrunis ar aktivizētu GPS (globālās pozicionēšanas sistēmas) funkciju. Ja vēl tuviniekiem mobilais tālrunis aprīkots ar GPS uztvērēju, pazudušo cilvēku atrast nav grūti.

“Ejot sēņot vai ogot, līdzi noteikti jābūt uzlādētam mobilajam tālrunim, kurā ir valsts policijas izstrādātā aplikācija “Mana drošība”, kas ļauj nosūtīt operatīvajiem dienestiem savas koordinātas situācijās, kad cilvēks pats nespēj sniegt skaidras norādes par to, kur atrodas. Ja cilvēks nelieto mobilo tālruni, mājās jāatstāj zīmīte ar norādi, kurp plānojis doties, vai jāpastāsta par saviem nodomiem kaimiņiem,” iesaka policijas pārstāve.

Mobilā aplikācija “Mana drošība” būtiski atvieglo operatīvo dienestu darbu nomaldījušos cilvēku meklēšanā, jo nosūta precīzas atrašanās vietas koordinātas situācijās, kad apmaldījies pats tās nespēj sniegt. Ja cilvēks, kura mobilajā tālrunī ir šāda aplikācija, zvana jebkuram glābšanas dienestam, informācija par viņa atrašanās vietu tiek nosūtīta automātiski. Ja pazudušais jau sazinājies ar glābšanas dienestu un atrodas kustībā, tad, nospiežot aplikācijā pogu “Nosūtīt manas koordinātas glābšanas dienestam”, ziņas par savu atrašanos var atsvaidzināt. Lai noteiktu precīzu atrašanās vietu viedtālrunī jābūt aktivizētai GPS funkcijai. Ja cilvēks būs par to aizmirsis, aplikācija par to atgādinās. Aplikāciju “Mana drošība” savā viedtālrunī iespējams lejupielādēt “GooglePlay” un “AppStore” veikalos.

Arī interneta vietne “Kurtuesi.lv” piedāvā objektu izsekošanas un uzraudzības sistēmas, kuru pamatā pasaulē plaši izmantotās GNSS (Globālās navigācijas satelītu sistēma) tehnoloģijas mijiedarbībā ar GSM/GPRS datu pārraides tehnoloģijām, kas ļauj ātri reaģēt uz nelaimi, kurā nonācis tuvs cilvēks, ja vien viņam līdzi ir mobilais tālrunis ar GPS uztvērēju vai personālais GPS uztvērējs (aprīkots ar iespēju nodrošināt GPRS datu pārraidi). “Kurtuesi.lv” pakalpojumi pieejami visiem jaunākās paaudzes mobilo telefonu īpašniekiem. Lai sāktu lietot šo pakalpojumu, vajag lejupielādēt programmu, kas jāuzstāda mobilajā tālrunī.

LA.lv