Veselam
Ārstēšana

Skolotājiem un pensionāriem vēnu slimības biežāk. Astoņi jautājumi par vēnu operācijām0


Ivars Prudāns
Ivars Prudāns
Foto no “Veselības centra 4” arhīva

Sākoties vasaras sezonai, “Veselības centrs 4” tradicionāli aicina izglītības darbiniekus un seniorus parūpēties par savu vēnu veselību, piedāvājot īpašas atlaides. Kādēļ skolotāji un pensionāri vairāk pakļauti vēnu slimību riskam un vai vēnu operācija nebūs šķērslis, lai aktīvi izbaudītu vasaru, jautāju Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgam, flebologam Ivaram Prudānam (attēlā).

 

Kādēļ jau vairākus gadus pēc kārtas pievēršat uzmanību tieši šīm pacientu grupām?

Gan skolotājiem, gan pensionāriem vēnu problēmas ir aktuālas. Pensionāriem tāpēc, ka daudzi no viņiem visu mūžu ir strādājuši profesijās, kas saistītas ar ilgstošu stāvēšanu vai sēdēšanu, kas nelabvēlīgi ietekmē kāju vēnu veselības stāvokli. Pēc darba gaitu beigšanas daļa senioru pārāk daudz laika pavada pie televizora Arī skolotāji, darba pienākumus veicot, vai nu sēž, vai stāv klases priekšā. Nereti vēnu problēmas kombinējas ar citām, līdzīgām patoloģijām, tādēļ seniori un izglītības darbinieki ir laipni gaidīti flebologa kabinetā, lai kopā ar speciālistu noskaidrotu, kāds ir diskomforta, smaguma sajūtas, tūskas un citu simptomu patiesais iemesls un ko darīt tālāk.

 

Agrāk uzskatīja, ka vasara nav piemērots gadalaiks vēnu operācijām, jo brūces dzīstot sliktāk, visu vasaru būšot jāstaigā kompresijas zeķēs.

Mūsdienās vēnu operācijas ir ļoti saudzīgas – nav lielu rētu, nav jāliek šuves. Mūsu klīnikAstoā tiek piedāvātas tikai visjaunākās metodes, kuras pasaulē pašreiz izmanto vēnu ārstēšanā: gan lāzerķirurģiju, gan radiofrekvences ķirurģiju, gan vēnu termisko slēgšanu ar tvaika impulsiem, gan vēnu slēgšanu ar bioloģisko līmi. Piemēram, bioloģiskas līmes izmantošanu vēnu ārstēšanā ieviesa samērā nesen, bet mūsu klīnikas ķirurgi šo metodi apguvuši tik labi, ka apmāca citu Eiropas valstu speciālistus. Turklāt, operējot ar šo metodi, anestēzija vispār nav nepieciešama, pacientam nav jāvalkā arī kompresijas zeķes.

Operējot ar citām metodēm, tās kādu brīdi ir jāvalkā, bet ne jau nu visu vasaru. Turklāt šīs zeķes kļuvušas daudz kvalitatīvākas, tādēļ pat karstā laikā tās nesagādā lielas neērtības.

 

Dažreiz seniori domā, ka ir jau par vecu vēnu operācijām. Vai gadi mēdz būt šķērslis?

Nē, nav nekādu vecuma ierobežojumu. Vecākajam pacientam, kuram ar lāzeru operēju vēnas, bija 96 gadi. Viņš dzīvoja viens pats, vēnas bija bojātas, arī venozais spiediens augsts, un naktī tās sāka asiņot. Sirmgalvis nevēlējās, lai asiņošana atkārtotos, nevēlējās palikt uz gultas, tādēļ izlēma veikt operāciju.

 

Cik noturīgs ir operācijas rezultāts? Kas jāievēro pēcoperācijas periodā?

Garantēju, ka pēc mūsu klīnikas asinsvadu ķirurgu veiktās operācijas bojātā vēna ir salabota uz mūžu. Taču kājās ir arī citas vēnas, kurās ar laiku var rasties bojājumi.

Operācija ilgst mazāk par stundu. Pēc tam pacientu pārsien, uzvelk kompresijas zeķes un viņš var doties mājās veseļoties. No lidošanas ar lidmašīnu gan kādu laiku vajadzētu atturēties, jo gaisā ir spiediena starpība, kas var izraisīt trombu veidošanos. Spiediena starpība vispār nelabvēlīgi ietekmē venozo sistēmu. Ir pierādīts, ka katrai otrajai stjuartei, kas nostrādājusi savā profesijā vismaz pusgadu un nav valkājusi kompresijas zeķes, rodas lielākas vai mazākas vēnu problēmas.

 

Kā saprast, vajadzīga operācija vai vēl ne un kura no tām labākā?

Pirmais solis – vizīte pie asinsvadu ķirurga, flebologa. Otrais – veikt kāju vēnu duplekssonogrāfiju, kas ļaus noteikt, vai un cik nopietni bojātas vēnu vārstules, bojāto vēnu posmus, izvērtēt venozo atteci dziļajās un virspusējās vēnas, atklāt trombozi un citas vēnu slimības. Pie viena apskatāmies arī artērijas. Ja ir problēmas ar artērijām, operāciju nedrīkst veikt un jāizmanto citas ārstēšanas metodes.

Gribu uzsvērt, ka vislabāk, ja šo izmeklējumu veic ārsts, kurš pacientu arī operēs. Bieži vien pacienti ierodas ar duplekssonogrāfijas izmeklējumiem, kas veikti citās medicīnas iestādēs, kur nav vēnu speciālistu. Izmeklējums, kura aprakstā teikts tikai tas, ka pacientam ir vēnu varikoze, nav pietiekami informatīvs, izsmeļošs. To pašu var secināt arī pacienta apskates laikā. Pēc tam asinsvadu ķirurgs izvērtē, kuru ārstēšanas metodi labāk izmantot, vai pacientam ir vajadzīga operācija vai pagaidām pietiek ar profilaktiskiem pasākumiem.

 

Valsts apmaksā tikai klasiskās vēnu operācijas. Baltijas vēnu klīnikā šo metodi neizmanto. Kāpēc?

No tās jau sen esam atteikušies. Arī Eiropas valstu flebologu kongresos šādu metodi vairs nepiemin. Šāda operācija ir traumatiskāka, jo bojāto vēnu caur griezumu cirksnī vienkārši izrauj laikā. Daudz lielāka iespēja, ka tās laikā tiks bojāts nervs, kas atrodas tās tuvumā. Tādā gadījumā āda operētajā vieta būs mazāk jutīga, var parādīties tirpšana. Piemēram, lāzeroperācijas laikā ap bojāto vēnu tiek radīts šķidruma aizsargvalnis, kas pasargā nervu no ievainošanas. Arī atveseļošanās periods pēc šādas operācijas ir ilgāks.

 

Vasarā, kad var iztikt bez zeķu valkāšanas, sieviešu kājas, kuras klātas vēnu mezgliem, neizskatās glīti, lai gan nesāp un nerada diskomfortu. Vai tas ir pietiekams pamats operācijai?

Jā, palīdzam risināt arī paplašinātu asinsvadu radītās kosmētiskās problēmas. Pirms tam izvērtējam gan vēnu diametru, gan tīklojumu, gan pacienta vasaras plānus. Ja tuvākajā laikā paredzēts lidojums uz ārzemēm, iesakām atlikt operāciju līdz rudenim.

Dažreiz virspusējo vēnu tīklojuma rašanos uz kājām provocē hormonālo preparātu, piemēram, kontracepcijas lietošana. Tad pareizākais risinājums būtu jāmeklē kopā ar ginekologu. To veicina arī grūtniecība, tādēļ, gaidot bērniņu, noteikti jāvalkā kompresijas zeķes. Šajā laikā sievietes organismā norisinās hormonālas pārmaiņas, pieaug svars, bet pats galvenais – ar laiku auglis kļūst tik liels, ka sāk spiest uz dziļajām vēnām, kas nodrošina lielāko – līdz pat 90% – venozās asinsplūsmas daļu. Ja asinīm nav kur atplūst, tās meklē jaunus ceļus, paplašinot virspusējās vēnas.

 

Dažreiz cilvēki domā, ka tad, ja vēnas nav redzamas, ar tām viss ir kārtībā.

Svarīgi noskaidrot, kādā stāvoklī ir vēnu vārstules, kuras pilda sūkņa funkcijas, pumpējot asinis uz augšu. Jā šīs vārstules ir bojātas, vēnā, tāpat kā caurulē, sakrājas asinis. Ja ir šāda problēma, ļoti slikti ir ilgstoši sēdēt un stāvēt bez kompresijas zeķēm kājās, jo vēnās var veidoties trombi. No virspusējām vēnām tie var nokļūt dziļajās, bet no tām aizceļot uz plaušām, kas ir bīstami dzīvībai.

Ja pacients nevēlas operāciju veikt uzreiz, flebologs var izskaidrot, kā vasaras periodā izvairīties no dažādiem sarežģījumiem, piemēram, lietot medikamentus, valkāt atbilstošas pakāpes kompresijas zeķes.

 

Kompresijas zeķes mūsdienās nopērkamas arī internetā. Varbūt valkāt tās drošības pēc?

Gribu piebilst, ka bez flebologa ieteikuma un iepriekšējas izmeklēšanas vēnu zeķes nevajadzētu iegādāties. Ja pacientam ir slimas artērijas, to valkāšana var izraisīt dažādus sarežģījumus. Arī aptiekās brīvi nopērkamās vēnu ziedes nemaz nav tik nevainīgas. To sastāvā ir mentolam līdzīgas vielas. Pacientam šķiet, ka, tās lietojot, kļūst vieglāk, bet tās var izraisīt alerģisku reakciju, ādas problēmas.

LA.lv