Veselam
Ārstēšana

Limfomas pacientiem parāda garu degunu0

Foto – Shutterstock

Pretēji cerētajam no šā gada 1. jūlija limfomas pacientiem valsts tomēr vēl neapmaksās izmeklējumus ar pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET), kaut gan šī veida diagnostika ļauj ļaundabīgās slimības ārstēšanu padarīt efektīvāku un lētāku.

Pasākumā, kas bija veltīts privāta uzņēmuma finansētās limfomas pacientu ārstēšanas programmas “Dzīvo tālāk” gada bilancei, par to šodien informēja Veselības ministrijas pārstāvis Ēriks Miķītis. PET izmeklējumi par budžeta līdzekļiem tiks apmaksāti citu diagnožu pacientiem (krūts un plaušu vēža), taču ne limfomas gadījumā. Šī vēsts izraisīja sašutumu klātesošajos veselības aprūpes speciālistos, ņemot vērā, ka iepriekšējie runātāji bija pārliecinoši pierādījuši, cik svarīgi šie izmeklējumi ir tieši Hodžkina un ne-Hodžkina limfomas slimniekiem. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja Sandra Lejniece pastāstīja, ka ar PET iespējams precīzi noteikt limfomas stadiju, pielāgojot vispiemērotākās intensitātes terapiju un vēlāk uzraugot atlabšanas procesu. Tā kā ķīmijterapijas efekts, ārstējot ļaundabīgo slimību, ir toksisks un tam var būt tālejošas sekas, jo īpaši, ja pacienti ir bērni, ir ļoti būtiski, lai ārstēšana tiktu mērķēta pēc iespējas precīzāk, akcentēja arī Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas hematoonkoloģe Žanna Kovaļova. Pašlaik valsts apmaksātajā shēmā izmeklējumus veic ar datortomogrāfiju un kaulu smadzeņu histoloģiskiem izmeklējumiem, kas ir lētāki nekā PET. Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane informēja par aprēķiniem, kas pierāda: pašreizējā shēma kopumā tomēr nav izmaksu efektīva un PET ietveršana valsts apmaksāto izmeklējumu sarakstā ļautu ievērojami ietaupīt: 10 pacientu ārstēšana, izmeklējot ar pozitronu emisiju, gada laikā ļautu ietaupīt tuvu 200 000 eiro. “Un mēs vēl apgalvojam, ka mums ir pierādījumos balstīta medicīna!” sašutumu par Veselības ministrijas lēmumu neslēpa D. Behmane.

Vēl pirms gada izmeklējumi ar PET limfomas pacientiem bija pieejami vienīgi par personīgiem līdzekļiem. Tie ir dārgi – 1400-1600 eiro par reizi. Pēc S. Lejnieces teiktā, to, ka šāda summa nav problēma, varējuši pavēstīt vien pāris pacienti. Ar holdinga “Repharm” 350 000 eiro lielu finansiālu atbalstu pirms gada tika uzsākta programma “dzīvo tālāk!”, limfomas pacientiem sniedzot iespēju šos izmeklējumus saņemt par velti. Mērķis ir attaisnojis līdzekļus – par ziedojumu līdz šim izmeklēti 120 cilvēki, viņu vidū arī bērni, un 68% no viņiem pēc pārbaudēm precizēta ārstēšanas taktika, ļaujot ātrāk un medicīniski pamatotāk izlemt par tādu dārgu ārstēšanas metožu kā augstu devu ķīmijterapija vai cilmes šūnu transplantācija lietošanu.

LA.lv