Veselam
Bērni

Lūdz palīdzību brāļiem Rihardam un Raivo, kuri sirgst ar autismu0

Foto: no privātā arhīva

Grīnvaldu ģimenē aug divi dēli – Rihards un Raivo. Abi puikas ir ļoti gaidīti un mīlēti, un viņi abi ir autisti. Vecākajam Raivo ir 13 gadi, bet jaunākajam Rihardam nesen palika 6.

Vecāki ilgi nevarēja saņemties otram bērniņam, baidoties, ka nelaime var atkārtoties. Taču viņi ļoti gribēja, lai vecākajam dēlam dzīvē līdzās būtu kāds tuvs cilvēks, kurš varētu viņu aizstāvēt un atbalstīt.

Taču viss izvērtās par dubultu pārbaudījumu. Jaunākajam dēlam traucējumi izrādījās vēl nopietnāki, nekā vecākajam.

Māmiņas dzīve, audzinot bērnu ar autismu, nepavisam nav viegla.

Pastāvīgs stress, bailes, nogurums, spriedze… Ļoti bieži arī bezspēcība. Un turpat arī neaprakstāma mīlestība, pateicoties kurai vecāki spēj to visu izturēt un nenolaist rokas. Tikai mīlestība palīdz vecākiem katru dienu paveikt savu varoņdarbu. Tieši varoņdarbu, jo savādāk to nosaukt nevar.

Brāļu Raivo un Riharda Grīnvaldu atbalstam labdarības fonds “BeOpen” ir atvēris kontu, lai savāktu līdzekļus īpašas terapijas apmaksai. Kontam ir piesaistīts arī programmas “Zaļā lampa” ziedojumu tālrunis 90006384. Maksa par zvanu 1,42 eiro.

Bērni prasa pastāvīgu uzmanību, laika sev mammai pavisam neatliek. Neraugoties uz to, Zane ir ļoti smaidīga, sirsnīga un pozitīva. Tikai retos brīžos, stāstot par bērniem, viņas acīs sariešas asaras.

Foto: no privātā arhīva

Vērsties pēc palīdzības Zane saņēmās tikai šogad, jo vienmēr ir uzskatījusi – lai nopelnītu vairāk bērnu ārstēšanai, ir vairāk jāstrādā. Zane ar vīru nodarbojas ar izbraukuma tirdzniecību, pārdodot suvenīrus un rotas tirdziņos Jūrmalā, Kalnciema kvartālā un citur. Taču šogad Zane padevās, jo saprata, ka, pat strādājot 24 stundas diennaktī, viņi nespēs nodrošināt bērniem nepieciešamo terapiju. Ģimene jau ir pārdevusi visu, ko vien varēja pārdot, bet pret dzīvokļa ķīlu bankā ir paņemts kredīts.

Grīnvaldu ģimene mitinās mazā divistabu dzīvoklītī. Pieci cilvēki – mamma, tētis, divi dēli un mammas vecmāmiņa, kura ir uzaudzinājusi Zani un ļoti viņai palīdz.

Lai apmaksātu vienu ABA terapijas nodarbību un vienu sociālās pediatrijas nodarbību nedēļā katram dēlam, ir nepieciešami 50 eiro.

Uz diviem sanāk 100 eiro. Katru nedēļu, gadu no gada.

Ja tas netiek darīts, nav nekādu izredžu atvieglot bērnu un ģimenes eksistenci un vismaz nedaudz adaptēt zēnus dzīvei. Šī terapija ir nepieciešama, lai pakāpeniski, maziem solīšiem pārvarētu attīstības un uzvedības traucējumus.

Tas nav vienreizējs maksājums, zēniem terapija nepieciešama visu laiku, gadiem ilgi. Valsts atbalsts ir burtiski piliens ģimenes izdevumu jūrā. Ģimenei, kurā aug divi bērni ar attīstības traucējumiem, šāda summa ir nepaceļama nasta. Saprotot, kā tā ir vienīgā reālā iespēja apmaksāt terapiju, Zane pieņēma lēmumu vērsties pēc atbalsta labdarības fondā.

Foto: no privātā arhīva

Divi bērni ar autismu vienā ģimenē ir neiedomājams pārbaudījums. Taču Zane nepieļauj pat domu par to, lai atdotu bērnus uz specializētu iestādi un pārliktu rūpes par viņiem uz valsts pleciem. Viņi ar vīru un vecmāmiņu ļoti mīl savus zēnus un uzskata rūpes par viņiem par galveno savas dzīves uzdevumu. Bet par dzīves jēgu viņi uzskata mīlestību…

Audzinot bērnus ar autismu, ir ļoti grūti visu laiku turēt sevi rokās, savaldīties un nesākt dusmoties. Šādos brīžos Zane atceras daktera Torsunova vārdus: “Vienīgā iespēja palīdzēt cilvēkam ir mīlēt viņu”. Par mīlestību Zane saka tā: “Mīlēt nozīmē saprast un cienīt otru cilvēku, nelikt savas intereses augstāk par visu. Domāt nevis par sevi, bet par to, kā izdarīt labāk tam, kuru mīli.”

“Bērni ir izmainījuši mūsu dzīvi,” atzīst Zane. “Man pat raksturs ir mainījies. Tagad bērnu labā esmu gatava uz visu. Īpašo bērnu vecākiem neklājas viegli. Trūkst sapratnes un atbalsta. Ir rūgti un sāpīgi dzirdēt, kad ārsts kategoriski saka: “Ko jūs gribējāt?

Jums vienalga nekas nesanāks.” Tādos brīžos es varu vienkārši piecelties un aiziet. Par Raivo man kādreiz teica, ka viņš nekad nerunās. Taču pēc vairāku gadu pamatīgām nodarbībām mans dēls komunicē, gūst nelielus panākumus, mainās. Galvenais – nepastāties pusceļā.”

Zane atzīstas, ka vēl līdz šim tic brīnumiem. Taču, lai brīnumi notiktu, ir daudz jāstrādā un pa īstam jātic. Un ļoti spēcīgi jāmīl.

Saistītie raksti

Līdzekļi ir nepieciešami, lai apmaksātu abiem brāļiem ārstu nozīmēto ABA terapijas kursu un sociālpediatrijas kursu. Vienas nodarbības cena ir 25 eiro. Kopā abiem bērniem ir nepieciešams savākt 5000 eiro.

Bankas rekvizīti ziedojumiem:
Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas nr. 50008218201
Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Raivo un Rihardam Grīnvaldiem.

LA.lv
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Kā cīnīties ar nepatīkamu aromātu no plaukstām?
5 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Jaudīgā sārtā oga dzērvene! Tereško par to, kā tā nomāc sēnītes, mikrobus un vīrusus
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu. Būs pieejamāki mūsdienīgi medicīnas pakalpojumi
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Laukos
No grāmatām un preses līdz zivīm un olām. Kam samazināt PVN? 1
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Moneyval” uzlabojusi Latvijas novērtējumu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Šorīt Krāslavas novadā līdz nāvei sabraukta pusaudze 1
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Aparjodam uzvarētāja mentalitāte: Man interesē tikai pjedestāls!
42 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV plāno paplašināt ieceļošanas aizlieguma sarakstu
1 stunda