Veselam
Psiholoģija

Man nepatīk tavi draugi… Tomēr viņi nāk “pūrā” 0

Izveidojot nopietnas attiecības un vēlāk apprecoties, pūrā nāk arī partnera draugi. Bet ja nu viņi īsti nav pa prātam?

Iemīlēšanās periodā draugi atvirzās tālākā plānā. Ir sajūta – bez otra nevaru iztikt ne mirkli, neviens cits nav vajadzīgs. Tas ir dabiski. Parasti tuvie cilvēki uz šādu norobežošanos divvientulībā raugās saprotoši, jo paši to piedzīvojuši. Kad mīlas skurbums mazliet noplok – parasti pēc diviem līdz sešiem mēnešiem –, sākam atcerēties draugus. Un tad nereti rodas problēmas.

Ja viņi nav tavā gaumē

Partnera draugi ne vienmēr izrādās tādi, ar kuriem mēs izvēlētos veidot attiecības, ja viņi būtu sveši cilvēki. Tomēr jāpatur prātā, ka dzīvesbiedram viņi ir svarīgi, jo ilgu laiku bijuši daļa no dzīves. Noteikti ir kāds iemesls, kādēļ mīļotais ar katru izveidojis un joprojām uztur draudzīgas attiecības. Saista kopīgi piedzīvojumi, pārdzīvojumi, intereses, vaļasprieki un atmiņas, skaidro psihoterapeite Guntra Zariņa. Pasakot – Man šis cilvēks nepatīk – vai izturoties pret viņu noraidoši, aizvainojam arī partneri. Parasti viņš metas draugu aizstāvēt, bieži vien dusmojas. Tā ir dabiska aizsargreakcija, jo pats jūtas aizskarts.

Vislabāk ir atklāti pastāstīt otrai pusītei par darbību vai uzvedību, kas tās draugā šķiet nepieņemama. Piemēram: Nav patīkami, ka viņš tik vēlu zvana un pamodina.

Ikvienam ir gan labas, gan sliktas īpašības. Nereti uzspiežam cilvēkam zīmogu, spriežot pēc pirmā iespaida, vienas mums nepieņemamas rīcības vai uzzināta fakta. Ja kādā ballītē piedzeras līdz kliņķim un ar kādu saplēšas, tātad – dzērājs un kauslis. Bet varbūt vienreiz desmit gados pazaudējis mēru lielu pārdzīvojumu dēļ? Ja piezvana pusvienos naktī, iztraucējot naktsmieru, tātad – neaudzināts, nekaunīgs, neciena citus. Bet varbūt mīļotajam, dzīvojot vienam, tas šķitis normāli? Vajadzētu painteresēties, kāda ir šī drauga dzīve, ar ko nodarbojas, kādas atmiņas abus saista. Bieži vien, iepazīstot cilvēku tuvāk, atklājas, ka viņš tomēr ir tīri jauks un patīkams.

Vislabāk ir atklāti pastāstīt otrai pusītei par darbību vai uzvedību, kas tās draugā šķiet nepieņemama. Piemēram: Nav patīkami, ka viņš tik vēlu zvana un pamodina.Varbūt varat vienoties, lai pēc deviņiem mājas mieru netraucē? Ja paudīsi nepatiku pret šī drauga atsevišķu rīcību, nevis viņa personību kopumā, partneris nejutīsies aizvainots un, visticamāk, tavu vēlmi respektēs.

Bieži vien partnera draugiem nav nekādas vainas, bet aiz nepatikas pret viņiem slēpjas greizsirdība. Abi daudz strādā, tādēļ pārim atliek pavisam maz laika, ko pavadīt kopā. Ja vīrs vienu no retajām brīvdienām izmanto, lai kopā ar draugiem dotos uz basketbola spēli, sieva var justies aizvainota. Bieži vien pati neapzinās, kas ir sāpīgo izjūtu patiesais cēlonis. Vieglāk ir dusmoties uz mīļotā draugiem, kuri it kā aizvīluši viņu prom, nevis atzīt un sākt risināt problēmas attiecībās. Vajadzētu stāstīt otram, ka viņa pietrūkst. Parasti iespējams rast kompromisu, piemēram, vienīgajā brīvajā dienā sarīkot mājās ballīti, kurā mīļotais var būt kopā gan ar savu otru pusīti, gan saviem draugiem. Tikai rūpīgi jāsaplāno, lai visiem būtu, ko darīt. Arī basketbola spēli var skatīties pa televizoru.

Gadās, ka viens no pāra ir visai noslēgts, tāds kā vientuļais vilks, kurš nekad nav mācējis izveidot emocionāli tuvas attiecības. Otrs gaida, lai abi būtu kā labākie draugi, kas runā par visu, dalās priekos un bēdās. Taču šis cilvēks to nav radis darīt un diez vai jel kad to vēlēsies. Bieži vien pēc dziļākas tuvības alkstošajam rodas nepatika un greizsirdība pret partnera draugiem. Šķiet – ja viņu nebūtu, mīļotais vairāk uzmanības veltītu man, izdotos izveidot dziļākas attiecības. Taču tie ir maldi.

Kādēļ vajadzīgi draugi?

Otra pusīte nevar izpildīt visas mūsu vēlmes un vajadzības. Ja viens no pāra ir radis pļāpāt vienā laidā, bet otrs vairāk – klusētājs, abiem labāk, ja runātīgajam ir draugi, ar kuriem patērzēt. Citādi garas sarunas tiek prasītas no mīļotā, kuram tās netīk, tāpēc nejūtas komfortabli. Ar laiku atšķirīgās vajadzības attiecībās var izraisīt spriedzi un neapmierinātību – viens nav dabūjis gana izrunāties, kamēr otrs no pļāpāšanas jau noguris.

Ne velti mēdz teikt, ka sievietes ir no Veneras, bet vīrieši – no Marsa. Esam atšķirīgi, tādēļ ir lietas, ko vieglāk izrunāt ar sava dzimuma pārstāvi. Ja radusies problēma, vīrietis sarunas gaitā vienmēr cenšas rast risinājumu.

Arī visas intereses un vaļasprieki abiem parasti nav vienādi. Sieva varbūt vēlas iet uz teātri, bet vīrs labprātāk skatītos hokeja maču, iekārtojies ērtā klubkrēslā. Ja vienmēr par visām varītēm dzīvesbiedru spiež darīt to, kas pašam ir tīkams, bet viņam ne īpaši, nesaskaņas ir neizbēgamas. Cik ilgi rīkosies pret savu gribu? Arī, ja atsakies no iecienītās nodarbes, lai izdabātu mīļotajam, tas agri vai vēlu izraisa vilšanos, sajūtu, ka dzīvei trūkst piepildījuma. Tādēļ sievai ir draudzenes, kurām teātris patīk tikpat ļoti, un vīram – draugi, ar kuriem kopā just līdzi mūsu hokejistiem.

Ne velti mēdz teikt, ka sievietes ir no Veneras, bet vīrieši – no Marsa. Esam atšķirīgi, tādēļ ir lietas, ko vieglāk izrunāt ar sava dzimuma pārstāvi. Ja radusies problēma, vīrietis sarunas gaitā vienmēr cenšas rast risinājumu. Citi vīri piedāvā dažādus variantus. Ja atrisinājumu neredz, draudzīgi uzsit uz pleca: Vecīt, ceru, ka tiksi ar to galā! Saruna ir īsa un konstruktīva. Savukārt sievietei būtiskākais ir problēmu pārdzīvot, proti, detalizēti izstāstīt, kas noticis, paust savas izjūtas, saņemt atbalstu, dažkārt arī izraudāties, tikt pažēlotai.

Draudzenes atklāj līdzīgus notikumus savā dzīvē, un izvēršas ilga diskusija. Tā sieviete izreaģē emocijas un nomierinās. Runājot ar mīļoto, ne vienmēr saņemam to, ko esam gaidījuši. Daiļā dzimuma pārstāves nereti sūdzas: Pastāstīju vīram, gribēju, lai viņš pažēlo, pasaka, ka viss būs labi. Bet viņš sāka piedāvāt risinājumus, sacīdams, ka čīkstēt nav jēgas. Savukārt vīrietis pēc sarunas ar dzīvesbiedri var justies vīlies, jo viņa nav ieteikusi, ko darīt. Tādēļ, izrunājoties ar sava dzimuma draugiem, bieži vien kļūst vieglāk, uzlabojas garastāvoklis, nereti kļūst skaidrs, kā rīkoties. Tas ir ieguvums arī otrai pusītei, jo tā atbrīvojies no stresa un pārnāc mājās labākā omā, mierīgāks, pacietīgāks un iejūtīgāks.

Negribas otru dalīt

Sarežģījumi rodas, ja vienam no pāra nav draugu un viņš visu savu vēlmju un vajadzību piepildījumu gaida no otra, grib ik mirkli būt kopā. Piemēram, sieviete iet līdzi vīrietim pat uz garāžu, sēž bezdarbībā un gaida, kamēr viņš remontē automašīnu. Pēc tam gluži kā mazs bērns pauž neapmierinātību, ka bijis garlaicīgi, mīļotais par viņas labsajūtu nav gādājis.

Nereti partnerim izvirza ultimātu: vai nu es, vai tavi draugi! Mīļotais jūtas iedzīts strupceļā – kā lai izšķiras starp divām nesalīdzināmām izvēlēm? Tas ir gluži tāpat kā pieprasīt, lai uz visiem laikiem šķiras vai nu no gaisa, vai ūdens.

Iemesls varētu būt nedrošība un bailes būt pamestam, jo dzīves jēgu un saturu saredz tikai partnerī. Bieži vien tā jūtas, ja iepriekšējais dzīvesbiedrs krāpis. Tādēļ jaunajam visur seko kā ēna, nekur nelaiž vienu ar draugiem, jo neuzticas, vēlas kontrolēt. Tā vietā vērtīgāk būtu saprast, kādēļ agrākajam partnerim sānsoļi bijuši nepieciešami. Pagale nekad nedeg viena, proti, vaina jāmeklē arī sevī.

Nereti partnerim izvirza ultimātu: vai nu es, vai tavi draugi! Mīļotais jūtas iedzīts strupceļā – kā lai izšķiras starp divām nesalīdzināmām izvēlēm? Tas ir gluži tāpat kā pieprasīt, lai uz visiem laikiem šķiras vai nu no gaisa, vai ūdens. Abi ir vienlīdz nepieciešami.

No otra emocionāli atkarīgajam bieži nākas dzirdēt: Atrodi sev draugus, sāc nodarboties ar kādu vaļasprieku. Ja viss būtu tik vienkārši… Lai iegūtu pašpaļāvību, ieteicams apmeklēt psihoterapeitu.

Reizēm no kāda drauga dzirdam: Šis cilvēks tev galīgi nav piemērots! Dažkārt sacītajā ir kāda sāls, bet gadās, ka negatīvais vērtējums izteikts greizsirdības iespaidā. Arī draugam var būt grūti samierināties, ka vairāk laika pavadi ar mīļoto. Īpaši, ja pašam sirdsāķīša nav.

Kad draugi svarīgāki par tevi

Ko darīt, ja otra pusīte biežāk ieklausās draugu, nevis partnera viedoklī? Ja konsultējas par lietām, kurās viņi zinošāki, to var saprast. Bet ja tā ir teju vienmēr?

Ja partneris ir visa pasaule, grūti to dalīt ar citiem.

Tas nebūt nenozīmē, ka neesi partnerim svarīgs, ir pārliecināta psihoterapeite. Iemesls var būt bailes no negatīvas reakcijas. Jo ciešākas ir attiecības un spēcīgākas jūtas, jo tuvā cilvēka kritiku uztveram sāpīgāk. Tādēļ reizēm emocionāli vieglāk ir izrunāties vai lūgt padomu draugiem. Viņu sacītais, lai cik nepatīkams būtu, tik ļoti neievaino. Piemēram, ja vīrs novērtē – Šī kleita tev tik labi nepiestāv! – apvainojamies, nereti pārņem sajūta, ka nepatīkam arī pašas. Bet, ja ko tādu pasaka draudzene, ņemam vērā, pat pasakām paldies par ieteikumu.

Vīrieši bieži vien izvēlas jautāt padomu draugiem, jo mīļotajai grūti atzīt, ka ar kaut ko netiek galā. Gribas taču sievietes acīs būt vislabākajam – varošākajam, gudrākajam…

 

logo-36

LA.lv