Veselam
Ārstēšana

Mediķu trūkuma un ģimenes ārstu streika dēļ vadzis lūzīs arī NMP dienestā0

Foto-LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā saasinājusies situācija un radušās bažas, ka, ģimenes ārstiem sākot streiku, var būt tādas situācijas, kad nebūs iespējams aizbraukt visos izsaukumos. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka dienestā trūkst mediķu, bet Saeima, pagājušajā nedēļā pieņemot grozījumus Ārstniecības likumā, nevis panākusi, ka mediķu finansiālais nodrošinājums pieaugs, bet gluži otrādi – tas samazināsies.

“Saņemot grozījumus Ārstniecības likumā, tos cītīgi izlasīja gan mediķi, gan arī mūsu iestādes juristi, un mums nav skaidra grozījumu pamatbūtība,” sacīja ārsta palīgs Rafaels Ciekurs. Viņš skaidroja, ja, sākot no jūlija, nedēļā varēs strādāt 55 stundas 60 stundu vietā (viena slodze ir 40 stundas nedēļā), tad deputāti ir nolēmuši ieviest pārejas periodu un par piecām pārstrādātajām stundām piemērot koeficientu1,1. “Veicot aprēķinus par atalgojumu, pārliecinājāmies, ka sertificēts ārsta palīgs, kas iepriekš strādāja 240 stundas, bet no 1. jūlijā strādās 220 (viena slodze mēnesī ir 168 stundas) un kura darbam tiks piemērots koeficientu 1,1, kopumā algas kontā saņems par 82 eiro mazāk nekā līdz šim. Savukārt sertificēta neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsts ārsts zaudēs 126 eiro, bet nesertificēts ārsta palīgs– 64 eiro.

Mediķi uzskata, ka ir jāmaksā lielāka alga, nevis jāievieš kaut kādi mistiski koeficienti. Ja ārsts par stundas darbu patlaban saņem 5,32 eiro, tad mediķi lūdz šo samaksu paaugstināt līdz 6,85 eiro, savukārt sertificētam ārsta palīgam samaksa būtu jāpaaugstina no 3,47 eiro līdz 5 eiro, bet nesertificētam speciālistam – no 2,68 līdz 4,21 eiro.

Rīgas reģionālajā centrā ir jūtams mediķu trūkums, par ko liecina kaut vai fakts, ka speciālistu trūkuma dēļ uz līnijas nevar izbraukt divas brigādes, kas ik dienu katra vidēji varētu doties 13 līdz 15 izsaukumos. Maijā katru dienu sešas brigādes nedevās pie pacientiem, bet jūnijā septiņas brigādes katru dienu stāvēja pie sētas un kadru trūkuma dēļ nevarēja doties izsaukumos.

Foto – Matīss Markovskis

LA.lv