Veselam
Ārstēšana

“Mildronāta” tēvs radījis jaunu līdzekli pret alkoholismu. Ko par to saka narkologi?0

Palīdzīga roka ar alkoholismu sirgstošiem

Ne vien Latvijā, bet daudzviet pasaulē alkoholisms jau ilgstoši ir aktuāla un nopietna problēma. Tieši tās dēļ ne vien tiek zaudēts darbs, izjūk ģimenes, bet arī paši sīvā lietotāji tiek pie dažādām nopietnām veselības kaitēm, tostarp ziemas laikā apsaldē kājas, kas vēlāk jāamputē, iedzīvojas aknu cirozē un citās smagās saslimšanās.

Vēl padomju gados, gan nemākulīgi, tika uzsākta alkoholisma apkarošana. Tikai retajam lietotājam gan izdevās no šīs likstas atbrīvoties. Turklāt nevis uz kādu brīsniņu, bet pilnībā. Mūslaikos tāpat neiztiekam bez pretdarbības alkoholismam, kādu vien vērību tam mākam pievērst.

Pasaulē jau populārā preparāta „Mildronāts” izstrādātāji – Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki profesora Ivara Kalviņa vadībā – nule kā radījuši jaunu dabas vielu līdzekli alkohola tieksmes mazināšanai.
Ivars Kalviņš: Vairs nebūs jāpārvar slikta pašsajūta

Publicitātes foto

„Vēl nesen Latvijā bija ierasts alkohola atkarības pārvarēšanai lietot preparātus, kuri pēcāk, kad tika iedzerta grādīgā dzira, burtiski saindēja organismu, izraisot sliktu dūšu, vemšanu un citas nepatīkamas blaknes,” uzsver Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis Ivars Kalviņš. „Jaunajam preparātam ir cits mērķis – lai, cilvēkam vēloties atbrīvoties no tieksmes pēc alkohola, viņš varētu nevis justies slikti, bet tieši otrādi. Un līdz ar to visu viņam mazinātos vēlme likt pie mutes glāzīti vai pat pudeli ar šādu dzērienu.”

No ierosinātas idejas līdz tās realizēšanai

Uz jautājumu, kā radās ideja par šāda preparāta izgudrošanu, Ivars Kalviņš atbild: „Principā tāda doma man pašam prātā neienāca – pie manis vērsās inovatīvie uzņēmēji, kuri vēlējās lūgt palīdzību šāda pretalkohola preparāta izstrādei. Un mēs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki, nospriedām, ka to varētu izdarīt.”

Profesors Ivars Kalviņš min punktus, kas tika ņemti vērā, izgudrojot šo speciāli izstrādātas formulas augu maisījumu alkohola dziņas mazināšanai.

„Lai ieviestu zāles, ir jāveic klīniskie pētījumi, tāpēc nule kā izgudroto drīzāk varētu saukt par dabiskas izcelsmes zālīšu preparātu,” uzsver profesors. „Parasti tautas medicīnā tiek uzskatīts, ka vienā preparātā, teiksim, asinsspiediena mazināšanai, jāizmanto piecas un pat vairākas sastāvdaļas, kuras tad nu sasummējot, tiek iegūts lielāks efekts. Attiecībā uz dabas vielām šādam apgalvojumam nav īsta pamata. Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki netiecas kaut ko vairāk summēt, bet drīzāk atraduši tādas kompozīcijas, kad dabas vielas viena otras darbību tikai pastiprina.

Otrs princips ir tāds, ka ir nepieciešama vismaz kaut kāda pierādījumu bāze, kas apliecinātu, ka tās zāļu vielas, kas ir konkrētajos augos, tiešām uzsūcas, ja tās tiek lietotas iekšķīgi.

Trešā būtiskā lieta – preparāta izgudrotājiem ir ļoti labi jāorientējas tajos mehānismos, kas nosaka dotās slimības jeb patoloģijas izcelšanos.

Un tajos, kas uztur spēkā šo slimību un neļauj personai atveseļoties. Tālab kompozīciju izveidē ir jābūt zinātniskai pieejai. Un ar to Latvijas Organiskās sintēzes institūts nedaudz atšķiras no tiem izgudrotājiem, kas preparātu vienkārši sajauc un pārdod. Tādējādi vispirms, lai šādu kompozīciju izveidotu, mēs veicām ļoti nopietnas literatūras studijas, lai noskaidrotu, kādi komponenti ir ņemami par pamatu šādai kompozīcijai alkoholisma ārstēšanai. Ievērojot visus tos principus, kurus es minēju iepriekš.”

Pieci stūrakmeņi
Pēc profesora Kalviņa vārdiem, preparātam piemīt piecas būtiskas īpašības:
• Iedzerot alkoholu, parasti rodas sajūta, ka nu ir labi, jauki, krievu tautības cilvēkiem vēl bilstot: jūra līdz ceļiem. Varētu teikt, ka izdalās tāds kā laimes hormons – speciāla viela, kas stimulē šādu sajūtu veidošanos. Lietojot alkoholu, šo laimes hormonu sintēze tiek mākslīgi radīta, un tālab cilvēks nonāk alkohola atkarībā. Tagad nu tieši Latvijas zinātnieku izstrādātajā pretalkohola preparātā esošās dabas augu bioloģiski aktīvās vielas iedarbojas uz smadzenēm, pašas veicinot dabisku laimes hormonu sintēzi.
• No alkohola lietošanas lielā mērā cieš daudzi orgāni. Viena no pozitīvajām jaunā preparāta iezīmēm ir tā, ka preparāts atveseļojoši iedarbojas uz organismā alkohola lietošanas rezultātā bojātajām nervu un gremošanas sistēmām, uz aknām, tāpat tas atjauno organisma imūnsistēmu.
• Tālāk jārunā par tiem momentiem, kas saistīti ar cilvēka pieradumu. Parasti ir tā, ka alkohols, kā jebkura narkotika, izsauc papildu receptoru veidošanos. Un, lai intensīvs alkohola lietotājs sasniegtu “laimes stāvokli”, ar gadiem, bet dažreiz pat jau pēc dažiem mēnešiem viņam vajadzīgas arvien lielākas devas. Nu jaunais preparāts panāk tādu iedarbību, kas neļauj organismam uzsintezēt papildu receptorus, drīzāk to skaitu samazināt.
• Preparāta izgudrotāji ņēma vērā arī faktu, ka alkohols veicina uztraukumu, uzbudinātību, aizkaitināmību, savukārt jaunais preparāts šādu problēmu atvaira.
• Paralēli speciāli izstrādātās formulas augu maisījums nodrošina labu atpūtas režīmu, lai alkoholu mīlošais var naktīs gulēt, nevis skriet meklēt glāzīti, lai varētu iedzert.
Kā uzsver profesors Ivars Kalviņš, vienlaicīgi nodrošinot visas šīs piecas lietas, sagaidāms zināms pozitīvs efekts. Turklāt preparāta izveidē tika izmantoti komponenti ar iespējami mazākām blaknēm.
Pēc preparāta izgudrotāju aplēsēm, narkologu atsauksmes esot gana optimistiskas, jo lietotājiem fiziskā atkarība mazinoties.

Ja pašam nebūs vēlme, arī preparāts nelīdzēs
„Vēlreiz atkārtošos – jaunais preparāts nav kā zāles, bet tas ir palīglīdzeklis alkoholiķim, ja viņš, protams, grib atturēties no alkohola lietošanas,” precizē Ivars Kalviņš. „Taču preparāts nepalīdzēs, ja ir draugu kompānija, kas mudina ieraut. Tam jau zāles nevar pretī stāties, tur vajag būt gribai. Papildus talkā var nākt narkologs un psihoterapeits. Tiklīdz alkoholiķis sāks šo preparātu lietot, viņš pats fiziski jutīs un, iespējams, ieteiks to arī citiem bēdubrāļiem – neviens jau draugam neiesaka neefektīvas zāles.”

Narkologa viedoklis

„Par jauno uztura bagātinātāju „Faccex” narkologi, it īpaši Rīgā un Jelgavā strādājošie, ir informēti, vienīgi varbūt ne tik ļoti plašā lokā, kā mums šobrīd gribētos,” atzīst Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta ambulatorās nodaļas vadītāja ārste Inga Landsmane. „Šoruden zinātniskā konferencē plānota tikšanās ar pašu profesoru Ivaru Kalviņu, lai viņš varētu sniegt šo informāciju narkologu saimes pārstāvjiem. Jāteic gan, ka šī preparāta iedarbība līdz šim vēl nav ar pierādījumiem līdz galam pamatota, tālab šobrīd tas ir reģistrēts kā uztura bagātinātājs. Tomēr mēs, narkologi, varam to rekomendēt pacientiem un pamazām gaidīt no viņiem atsauksmes, proti, par to, kā viņiem mainījusies pašsajūta, ko vispār viņi var liecināt pēc preparāta lietošanas.”

Pēc dakteres Landsmanes vārdiem, viņai pašai līdz šim neesot pieredzes, kad kāds no viņas pacientiem būtu izgājis šī uztura bagātinātāja lietošanas kursu.

Uz jautājumu, kā līdz šim mūsu valstī notiek alkoholiķu ārstēšana, narkoloģe atbild: „Speciāli preparāti, kas izraisa sliktu dūšu vai vemšanas refleksu, pie mums jau labu laiku vairs netiek izmantoti. Narkologi pacientiem gan izraksta kādu no vecās paaudzes preparātiem, kurš tajā gadījumā, ja līdz ar tā uzņemšanu pacients vēl pamanās iedzert alkoholu, var izraisīt nepatīkamas fizioloģiskas reakcijas. Bet pacienti par to tiek brīdināti, un viņi zina: ja preparāta lietošanas laikā nenoturas un tiecas pēc alkohola, viņi reāli kaitē savam organismam. Tas tātad nekādā veidā nenotiek slepus, viņam nezinot. Un tā nav nekāda pretvemšanas terapija, lai izraisītu riebumu pret alkoholu – tāda ārstēšana vairs neeksistē.

Bet ir jau ārstēšanai no alkohola arī sintētiski preparāti smadzeņu receptoru līmenī – medikamenti, kas tiek lietoti, pieejot pacientam ar kontrolētas alkohola lietošanas mērauklu. Tas nozīmē, ka mēs nevirzām pacientu uzreiz dzīvot pilnīgā atturībā, bet ļaujam viņam turpināt alkohola lietošanu vien ar preparāta palīdzību viņš biežumu un izdzertā alkohola daudzumu noteikti samazina. Pat kontrolēti samazina. Un pēc tam pakāpeniski var nonākt pie nākamā mērķa – pilnībā no alkohola atturēties. Alkohola lietotājiem paralēli tiek doti arī antidepresanti un nomierinošie līdzekļi.”

Vēlreiz atgriežoties pie jaunā pretalkohola preparāta, narkoloģe Inga Landsmane uzsver: „Ņemot vērā šo dabiskas izcelsmes augu sastāvu un it kā šīs mērķa šūnas, kur preparāts nonāks smadzenēs receptoru līmenī, mēs, protams, varbūt ilgtermiņā varēsim redzēt arī pozitīvu efektu. Bet par to vismaz šobrīd ir pāragri spriest. Jo mums nav ne tādu klīnisku novērojumu, ne pieredzes, kad kāds no pacientiem būtu ilgstoši lietojis šo konkrēto uztura bagātinātāju, lai mēs par to varētu spriest. Vien katrā ziņā cilvēki paši par to interesējas.

Protams, daudzi alkohola lietotāji sākumā izvairās doties pie speciālista, baidās lietot, teiksim, ķīmiski sintezētus medikamentus. Sliecas gan uz dažādu uztura bagātinātāju izmantošanu. Tad es pieļauju, ka tas varētu būt kā tāds sākumposms tiem pacientiem, kuriem tā alkohola atkarība vēl nav tik smagā formā. Vai arīdzan tiem cilvēkiem, kuri jau ir izvēlējušies atturības ceļu, kuri ar medikamentiem, ar psihoterapijas palīdzību dzīvo atturībā. Tad tiešām kā pluss viņiem profilaktiski izrādītos šie konkrētie augu valsts preparāti.”

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
7 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
9 stundas