Veselam
Uzturs

Mīnus 60 kilogrami! Patiess stāsts par tievēšanu. Komentē speciālisti0

Foto no health.mail.ru

Olga, kura svēra 125 kg, sāka zaudēt svaru 37 gadu vecumā un 2 gadu un 3 mēnešu laikā sasniedza satriecošus rezultātus. Maskaviete Olga atklāti stāsta par to, kā tas bija – zaudēt 60 kg.

Iesākumā bija svars

Mani vecāki ir pilnīga auguma, arī es bērnībā biju apalīte, turklāt ģimenē neievēroja pareizu ēšanas kultūru. Nobaudījusi papildus bulciņu, es vienmēr atradu sev attaisnojumu: dienā sanervozējos, lai vismaz kādā jomā gūstu prieku.

Daudzas reizes es ievēroju diētas vai principu “neēd pēc sešiem”, zaudēju dažus desmitus kilogramu, kas atgriezās ar uzviju. Endokrinologs un ginekologs biedēja, ka nevarēšu dzemdēt, sauca par aptaukojušos. Es nesaprotu, no kurienes mums ir tik nežēlīga attieksme pret cilvēkiem, kāpēc daudzi ārsti uzskata, ka nobiedēt cilvēku – nozīmē viņu motivēt.

Es gāju prom asarās un ēdu, ēdu. Tas ir iemesls, kāpēc nelūdzu palīdzību ārstiem, lai gan pareizi, protams, būtu zaudēt svaru speciālista uzraudzībā.

Man ir divi bērni: 18 gadus vecs dēls un 15 gadus veca meita. Grūtniecību laikā mans svars samazinājās: dēlu devos dzemdēt ar svaru 98 kg, meitu – ar 107 kg. Pirmās grūtniecības laikā man bija augsts asinsspiediens, bērns piedzima astoņos mēnešos ar niecīgu svaru – 1950 g, viņš inkubatorā pavadīja vairākas nedēļas, uzņemot pietiekamu svaru.

Es arī to uzņēmu – nervozēju un ēdu. Tad atguvu vairāk vai mazāk pieņemamu izskatu, bet paliku stāvoklī vēlreiz. Arī meita dzima priekšlaicīgi, es baroju viņu un ņēmu vērā tautas padomus laktācijas uzlabošanai: tēja ar pienu, valrieksti un saldie biezpiena sieriņi… Kalorijas uzņēmu, piena daudzums nepalielinājās…. Vai es zināju, ko daru? Acīmredzot nē.

Kāpēc neizdevās saglabāt rezultātu

Mani ierobežojumi pārtikas produktos vai ēšanas laikā ir ļoti sāpīgi. Nedrīkst saldumus – neciešami gribas kūku, nevar ēst pēc sešiem – 18:15 nepārvarami gribas ko ieēst. Kā visiem.

Man ir mīļš, lai gan nervozs darbs ar milzīgu skaitu klientu, partneru, sanāksmēm; kopā ar grupu brīvprātīgo vairākus gadus palīdzam bērnu namiem. Bērni, daudz draugu un domubiedru, jauni un jauni projekti visiem kopā. Man vienmēr teikuši, ka esmu skaista un efektīva, man nebija liegta vīriešu uzmanība, mani uzaicināja būt par modeli foto projektā, bet…

Man kļuva nepanesami redzēt sevi tādu

Mans svars bija sasniedzis 125 kg ar auguma garumu 165 cm, bet man nebija pat aizdomu par tādu svaru – nosvēros, kad nolēmu zaudēt svaru. Kritiskais brīdis: es vairs nespēju pieņemt un mīlēt sevi. Nevienas citas motivācijas zaudēt svaru nebija.

Vienā no sociālajiem tīkliem es redzēju reklāmu – kaloriju kalkulatoru. Nolēmu to izmēģināt, ja vien tas nebūs vēl viens “naudas pumpis”. Jānorāda savi parametri – augums, svars, vecums, dzimums – un kalkulators aprēķina kilokaloriju, olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu normu dienā.

Mana norma izrādījās negaidīti saudzīga – 1480 kilokalorijas dienā (var salīdzināt ar pazīstamas TV zvaigznes diētu – tajā ir ap 800-1200 kilokaloriju). Ieteikumus par taukiem, olbaltumvielām un ogļhidrātiem es neievēroju: centos, bet tas būtu ļoti grūti. Galvenais, ka jaunā sistēma neietvēra nekādus ierobežojumus, izņemot kalorijas, un šajās robežās es daru praktiski to, ko gribu.

Ja vēlies kaut ko kaitīgu – tas ir iespējams, bet obligāti jāsarēķina, cik no dienas normas paliek. Ir svarīgi piefiksēt visu: rieksti, konfektes, gurķi. Ļoti ātri tas kļūst par ieradumu. Faktiski tā ir pārtikas dienasgrāmata, kādu prasa pierakstīt daudzi dietologi, bet, kad tevi piespiež, atrodas tūkstošiem iemeslu to nedarīt.

Apmāni pats sevi

Es no jauna mācījos ēst un tas bija jautri: jaunie noteikumi mudināja izgudrot kaut ko, lai gūtu prieku, nepārkāpjot tos. Es pati nonācu pie tā, ka nevēlos vakarā būt izsalkusi, jo pusdienās ēdu ceptu cūkgaļu, kurā lielāks skaits kaloriju, cik vienā lielā gabalā vārītas vistas, un pat ar dārzeņiem! Es pārstāju pārliet salātus ar majonēzi – ar jogurtu vai citrona sulu arī garšīgi, bet porcija var būt lielāka un kaloriju – mazāk.

Ja zinu, ka pārnākšu vēlu un būšu izsalkusi, es atstāju kādu kaloriju “rezervi” un varu ēst arī stundu pirms gulētiešanas, nevis četras piecas stundas pirms, kā notika ievērojot “neēd pēc sešiem”. Starp citu, ar laiku, kad jau iegāju ritmā, es iemanījos apmānīt sevi arī te: uz nakti atstāju mazāk kaloriju. Bet tas nāca pats no sevis, nevis ar spiedienu “tā jābūt” vai “tā vajag”. Porcijas samazinājās, bet pasēdēt pie galda ar draugiem vai ģimeni vēlos – tā es sāku ēst lēnām, paildzinot baudu.

Tikai tagad es saprotu, ko nozīmē ēšanas bauda! Agrāk es varēju apēst desmit cepumus un nejust tādu prieku, kā šobrīd no viena! Es iemīlēju pavisam citus ēdienus. Pārvērtēju, tā varētu teikt. Samierinājos, ka visu dzīvi būs jāseko līdzi ēšanas paradumiem: īslaicīga diēta nepalīdzēs. Es atklāju dažus produktus – piemēram, diētiskie eklēri.

Pirmajā mēnesī es zaudēju desmit kilogramus, otrajā sešus. Pirmais mērķis bija: divciparu skaitlis uz svariem un pēc četriem mēnešiem svinēju uzvaru. Tad es gribēju svērt 80 kilogramu kā 20 gados savās kāzās. Tad – 65 kilogramu kā mana meita. Tagad es sveru 65-67 kilogramu.

Atslodzes dienas

Atkārtoju – es ēdu visu, ko gribu. Pārsniedzu normu – rīt vienkārši atskaitīšu no tās dienas normas vakardienas pārmērības. Bet biežāk iekļaujos dienas normā. Starp citu, zaudēt svaru palīdz dienas, kad atļauj sev visu. Tu zini, ka būs diena, kad varēsi apēst kaut ziloni, un tas palīdz noturēties. Sākumā es to darīju reti – reizi mēnesī. Tagad biežāk. Bet zini, zilonis vairs neielīdīs: kuņģis jau pieradis pie citiem apjomiem. Es pamanīju, ka šajās dienās pārsniedzu normu tikai par 300-400 kalorijām. Tas ir sīkums.

Ūdens, uguns un hanteles

Nav obligāti sākt nodarboties ar sportu pirmajā dienā, kad nolem ēst citādāk. Vispirms jānostabilizē režīms. Ja krasi samazini kaloriju daudzumu, un vēl tērē tās sportā, – tas būs ļoti grūti, bet lieks stress samazinās apņemšanos. Es nometu 40 kilogramu, izmainot tikai ēšanas paradumus. Pēc tam sāku intensīvi nodarboties ar sportu – peldēšanu, un trīs reizes nedēļā iet uz kardio un spēka treniņiem. Svarīgi, ka es sāku nodarboties ar treneri, bet grupā, nevis individuāli – tas nav tik dārgi.

Un vēl – es sāku skriet, bet ne uzreiz! Skriet ar lielu lieko svaru ir bīstami locītavām. Agrāk es domāju, ka man nepatīk un neprotu skriet, skolā tiku atbrīvota no skriešanas, bet tagad es varu noskriet 12 kilometru. Tiešām palīdz arī vienkāršas pastaigas. Nevajag braukt 2-3 pieturas ar autobusu vai metro, ja vari iet kājām.

Skalpelis un botokss: jā, man bija plastiskā operācija

Vai man bija grūti? Ēst jaunā veidā nav tik grūti, kā pieņemt pārmaiņas sevī. Svars zuda, bet es sev nepatiku. Apģērbs vienalga izskatījās ne tā, āda nokarājās un uz vēderu un krūtīm es vienkārši nevarēju skatīties. Es izmēģināju visus veidus, lai nostiprinātu ādu bez ķirurģiskas iejaukšanās: peldēšana, trenažieru zāle, Šarko duša, masāžas, ietīšanas, maskas, saunas utt. Man teica: “Paskaties, kādi uzlabojumi pēc mūsu kursa! Būs nepieciešams to atkārtot”, bet es redzēju – efekts ir apaļa nulle. Vēlāk jautāju paziņām ārstiem: “Ja es nodarbotos ar sportu no pirmās dienas, viss būtu citādi?” Atbilde bija nepārprotama: nē, pie tāda svara zuduma visi šie ādas maisi ir garantēti.

Es nolēmu veikt plastisko operāciju un neko nenožēloju. Divus gadus pēc diētas sākuma man veica trīs operācijas: krūtīm – divas un vēderam – vienu. Krūtis vienkārši bija ļoti neglītas, bet vēders bez operācijas nevarēja iztikt – sākās problēmas ar vēdera muskuļiem. Uz krūtīm savilka ādu un ievietoja implantu – ārsts teica, ka man no dabas ir ļoti mazas krūtis – tas nu gan ir kaut kas! Nevaru nevienam ieteikt operāciju, bet man tā bija nepieciešama. Tas nav lēti un dažas dienas viss ellīgi sāp.

Trešajā vai ceturtajā dienā pēc operācijas es devos atpakaļ uz darbu. Rehabilitācija noritēja labi. Galvenais – atrast savu ārstu. Pēc trīs mēnešiem jau var sākt pamazām nodarboties ar sportu. Bet dzemdēt vienu gadu pēc operācijas nedrīkst. Nē, es neizslēdzu šādu iespēju. “Pēc četrdesmit gadiem dzīve tikai sākas”. Man ir 39 un man vēl nav sākusies!

Seja arī cieta – parādījās grumbas. Es regulāri apmeklēju kosmetologu: maskas, masāžas, pīlingi. Jā, man injicēja botoksu – neredzu tajā neko briesmīgu vai apkaunojošu. Un vēl injicēšu, ja būs nepieciešams. Galvenais – patikt sev.

Mans tētis zaudēja 50 kg

Man saka, ka konsultācijas par to, kā zaudēt svaru, jāsniedz par maksu. Es tā nevaru, esmu gatavs runāt par savu pieredzi, bet dot padomus… Viss ir individuāli. Esmu priecīga, ka varēju palīdzēt tuviniekiem. Mans tētis sver daudz vairāk nekā es un ir zaudējis 50 kg – iedvesmojās no manis un noticēja, ka tas ir iespējams. Viņam vajadzēja operāciju, bet operāciju galds nenoturētu viņa svaru un ārsti nemaz netiktu klāt vajadzīgajiem orgāniem. Ārsti viņam atteica. Pēc notievēšanas iztika ar laparoskopisko, nevis “griešanu”.

Mana māsīca, arī ļoti pilnīga auguma, sekojot manam paraugam nometusi jau 16 kg. Draudzene pēc Jaunā gada brīvdienām teica, ka pirmo reizi devusies uz darbu brīvi uzvelkamās biksēs un nav pieņēmusies svarā ne par gramu.

Cilvēki man nepazīst, un es par to “kaifoju”

Nē, es nejūtu skaudību, draugi, kolēģi un ģimene mani ļoti atbalsta. Tikai vīrieši sociālajos tīklos dažreiz raksta komentāros zem bildes: “Agrāk bija labāk!” Nē. Man nebija labāk. Es jūtos ērti tagad manā jaunajā ķermenī. Pirms gada mani uzaicināja kļūt par modeli dizaineru apģērbu veikalā. Vai es varēju iedomāties, ka gandrīz četrdesmit gados, strādājot apdrošināšanas uzņēmumā, kļūšu par zīmola modeli? Starp citu, es vairs ikdienā nekrāsojos: agrāk centos izcelt acis, bet tagad tās tāpat ir labi redzamas!

Ko mums nolaupa liekie kilogrami? Ne tikai veselību (agrāk lietoju zāles pret augstu asinsspiedienu, tagad esmu par tām aizmirsusi), bet pašapziņu, un, iespējams, karjeru. Cilvēki bieži neatpazīst mani – man tas patīk. Kad cilvēki man jautā, ko man deva novājēšana, es saku: laimi, vienkārši laimi.

Ko saka dietologs?

Tievēšanas pieredzi komentē ārstē-dietoloģe Nurija Dianova.

Vispirms jāatzīmē Olgas izturība un neatlaidība, kas noveda pie izciliem rezultātiem! Olgai bija patoloģiska aptaukošanās un ļoti zema fiziskā aktivitāte. Bāzes kaloriju apmaiņa bija aptuveni 1900 kilokaloriju. Pēc meklējumiem viņa atrada efektīvu, bet diezgan stingru svara zuduma metodi – izmantot kaloriju skaitītāju. Es gribētu atzīmēt, ka straujais svara kritums bija nefizioloģisks!

Pasaules Veselības organizācija iesaka samazināt svaru 2-4 kilogramiem vai līdz 5% no sākotnējās ķermeņa masas mēnesī. Ātrāks process var novest pie hronisku slimību paasinājuma, endokrīnās sistēmas traucējumiem, problēmām ar kuņģa-zarnu traktu, estētiskiem ādas defektiem (āda tik strauji nevar sarauties). Turklāt šādos gadījumos svara zudums rodas arī uz muskuļu masas rēķina.

Garām palaista iespēja: ātrāk uzsākta nodarbošanās ar sportu, kas sniedz tikai priekšrocības, ja vien uzturs ir pareizi sastādīts gaidāmajam enerģijas patēriņam. Tieši fiziskās aktivitātes ļauj pielāgot diētu, aktivizē vielmaiņu kopumā un jo īpaši muskuļos; palielina endorfīnu līmeni; koriģē figūru, savelk ādu. Galvenais ir izvēlēties organismam patīkamu režīmu un slodzi. Un, iespējams, vissvarīgākais: ja aptaukošanās ir patoloģiska, svaru nepieciešams zaudēt speciālista uzraudzībā.

Ko saka plastiskais ķirurgs?

Pieredzi komentē estētiskās plastiskās ķirurģijas ķirurgs Danila Kuzins.

Satriecošs stāsts par savu transformāciju – morālo un fizisko. Es gribu atzīmēt, manuprāt, atslēgas momentus stāstā par Olgu. Motivācija, dažreiz pat pārmērīga, kas pārauga milzīgā interesē par sevi, drosme un pārliecība par savu rīcību ļāva viņai izlemt kardināli mainīt izskatu, sasniegt mērķi, un, pats svarīgākais, gūt no tā prieku.

Par plastiskajām operācijām Olga stāsta it kā garāmejot. Bet operācijas patiesībā ir diezgan nopietnas un ķirurgam situācija nebija viegla. Esmu pārliecināts, ka ļoti pozitīvā un konstruktīvā pacientes pieeja ļāva ārstam tikt galā ar uzdevumu perfekti.

Plastiskā ķirurģija pacientiem pēc milzīgā svara zuduma – tas ir atsevišķs virziens. ASV tas ir ļoti attīstīts. Krievijā, protams, visas procedūras (ķirurģijas un terapijas) pārzina pilnībā, bet, to kuri vēlas un ir gatavi iet tam visam cauri nav tik daudz.

Pēc tik daudzu kilogramu (ātri vai lēni) zuduma āda un audi nespēj pilnībā atjaunoties un sarauties; āda un mīkstie audi (nervi, taukaudi, muskuļi) zaudē savas sākotnējās īpašības.
Bieži vien pēc liela svara zuduma nepieciešama vēdera, muguras un sēžamvietas, augšstilbu pievilšana, krūšu formu un apjoma atjaunošana, plecu pievilkšana, atjaunojošas operācijas uz sejas un kakla u.c. Gandrīz ikvienam, kurš ir ievērojami zaudējis svaru, nepieciešama plastiskā ķirurģija.

Komplikācijas pēc operācijas, protams, var būt, bet ne biežāk kā līdzīgās operācijās cilvēkiem ar stabilu svaru. Olga pelnījusi milzīgu cieņu par noieto ceļu. Es domāju, ka viņa darīja absolūti pareizi, izlemjot par plastisko ķirurģiju.

 

Avots: health.mail.ru

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.