Veselam
Bērni

Moderns laikmets un jaunas atkarības, kas skar arī bērnus0

Foto – Shutterstock.com

Rietumu modernā dzīvesveida pārņemšana mūsu valstī ir nesusi līdzi virkni jaunas atkarības, taču lielākajai daļai sabiedrības trūkst zināšanu par tām, pārliecinājusies biedrības “Esi Brīvs!” valdes priekšsēdētāja, psihoterapeite Dace Caica.

Biedrības “Esi Brīvs!” pārstāvji regulāri viesojas dažādās skolās, bērnu namos, bērnu un jauniešu centros, lai stāstītu bērniem un jauniešiem par smēķēšanas, alkohola un narkotiku atkarības bīstamību. Dace Caica uzskata, ka ir pēdējais laiks izglītot sabiedrību, it īpaši vecākus un pedagogus, par tā sauktajām modernajām atkarībām, no kurām biežāk izplatītākās ir atkarība no mobilo ierīču lietošanas, ātro uzkodu ēšanas, kā arī sauļošanās solārijā un saulē.

“Sarunās ar skolēniem atklājas, ka viņi zina, ka smēķēšana, alkohols vai psihotropās vielas izraisa atkarību, taču jauniešiem trūkst zināšanu un izpratnes par to, ka daļa no it kā tik pierastajām aktivitātēm, piemēram, regulāra kāre pēc ātrajām uzkodām, arī ir veselībai bīstama atkarība,” uzsver D. Caica.

Biedrības “Esi Brīvs!” vadītājas pieredze arī liecina, ka par modernajām atkarībām bieži vien nav informēti arī bērnu vecāki: “Tieši otrādi, ir situācijas, kad mammas kopā ar meitām iet kopā uz solāriju, pārlieku ilgi sauļojās saulē, lai gan tam ir līdzīgas sekas, kā pieradinot savu bērnu pie alkohola. Lai samazinātu šo modernā dzīvesveida radīto atkarību risku, vecākiem un pedagogiem aktīvāk jāiesaistās bērnu izglītošanā, bet, lai viņi to varētu darīt, pašiem ir jābūt gana informētiem. Pienākums izglītot sabiedrību būtu jāuzņemas valsts institūcijām un arī atsevišķām nevalstiskajām organizācijām.”

D. Caica arī novērojusi, ka masu medijos regulāri tiek publicēti pētījumu rezultāti, kas parāda, kā palielinājies to cilvēku skaits, kuriem ir palielināts svars un kā audzis ādas vēža pacientu skaits. Sabiedrība par šiem jautājumiem epizodiski diskutē, taču reālu uzlabojumu nav, un viens no iemesliem – netiek runāts par šīm darbībām, kā atkarību izraisošām.

Saistītie raksti

“Vai pēc ziņas, ka aptuveni piektajai daļai pirmklasnieku Latvijā ir liekais svars, kaut kas mainījās? Man radies iespaids, ka neviens pat nav mēģinājis noskaidrot, kāpēc tas tā ir. Pašlaik vienīgais informācijas kanāls, kur mums tiešā veidā pasaka, ka ēdiens var izraisīt atkarību, ir amerikāņu TV raidījums, kurā atainota cilvēku cīņa ar šo problēmu. Tā nav normāla situācija, ja paturam prātā Slimību profilakses un kontroles centra statistiku, ka aptuveni 20 procentiem pirmklasnieku ir palielināts ķermeņa svars un aptaukošanās,” skaidro eksperte, piebilstot, ka līdzīga situācija ir arī ar sauļošanos un pārlieku aizraušanos ar mobilajām tehnoloģijām un sociālajiem tīkliem.

Biedrības “Esi Brīvs!” vadītāja mudina vecākus atrast laiku, lai līdz ar vasaras brīvlaiku izrunātu ar bērniem, cik bīstamas sekas var radīt modernās atkarības un, ja mammai, tētim vai bērna aizbildnim ir nojauta, ka bērns, iespējams, kļūst atkarīgs – neizlikties, ka viss ir kārtībā, bet savlaicīgi meklēt palīdzību. Valsts institūcijas D. Caica aicina atrast līdzekļus savos budžetos, lai par modernā dzīvesveida radītajām atkarībām informētu sabiedrību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 4
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
10 stundas