Veselam
Bērni

Bērna muguru saliec skolioze. Kas darāms lietas labā?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Effy11390/SHUTTERSTOCK

Mans dēls, 5. klases skolnieks, šad tad stāsta, ka viņam sāpot mugura. Kā zināt, vai tas tikai no smagās skolas somas nēsāšanas, straujas augšanas vai sliktas stājas? Ģimenes ārste teica, ka varot būt skolioze. Kas tā par slimību? Zigrīda Raunas novadā

 

Mūsdienās daudziem bērniem ir kādas stājas problēmas, jo viņi daudz laika pavada pie datora vai darbojoties ar viedtālruni. Tomēr reizēm izmaiņas var būt skārušas mugurkaulu. Bērnu traumatologs ortopēds Ernests Štekels stāsta – mugurkaula bojājumi iedalās trīs pamatgrupās: stājas problēmas jeb mugurkaula deformācija, sāpes mugurā un mugurkaula traumas.

Skatoties uz mugurkaulu frontālajā plaknē – no priekšpuses jeb aizmugures, tam jābūt taisnam. Ja frontālajā plaknē mugurkauls ir izliekts uz sāniem, tas liecina par skoliozi, kuras cēloņi var slēpties gan pašā mugurkaulā (strukturālā skolioze), gan bērna ikdienas ieradumos (nestrukturālā skolioze) – sliktā stājā, asimetriskās sporta nodarbības, atšķirīgā kāju garumā, piemēram, pēc kājas lūzuma.

Ja viena kāja ir nedaudz īsāka par otru, iegurnis nošķiebjas uz vienu pusi, arī mugurkauls spiests izliekties, lai saglabātu ķermeņa kopējo, vertikālo asi.

Skolioze var būt arī augoša mugurkaula slimība, kuras cēlonis ir gan iedzimtība, gan neiroloģiskas saslimšanas. Visbiežāk tas nav skaidri zināms. Šādos gadījumos mugurkaula deformācija redzama trīs plaknēs.

“Frontālajā plaknē ir izliekums uz sāniem, sagitālajā plaknē jeb skatoties no sāniem – izmaiņas “S” formas mugurkaula izliekumos, taču visbūtiskākās izmaiņas notiek horizontālajā plaknē. Mugurkaula skriemelis rotējot, griežoties ap savu asi, iedarbojas uz ribām, pagriežot krūškurvi. Deformācijas dēļ vienā krūškurvja pusē rodas ribu pacēlums jeb kupris,” stāsta bērnu traumatologs. Lai arī abiem skoliozes veidiem simptomi, piemēram, atšķirīgs plecu augstums, izmaiņas muguras izliekumā, muguras sāpes, var būt līdzīgi, strukturālā skolioze ir daudz smagāka slimība.

Nestrukturālo skoliozi ārstē konservatīvi, novēršot tās cēloni, bet strukturālās skoliozes pacientiem izmanto gan speciālu fizioterapiju, gan koriģējošas korsetes. Ja slimība strauji progresē vai izveidojusies smaga deformācija, var būt nepieciešama operācija. Ar mūsdienu tehnoloģiju starpniecību muguru iespējams iztaisnot.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.