Veselam
Dzīvesveids

Skaidrojam: Neatliekamā palīdzība citā valstī, ja vēl nav EVAK kartes0

Foto – Pexels

Bijām ar bērniem atpūsties Lietuvā, un meitai gadījās trauma, rezultātā nonācām Viļņas bērnu slimnīcā. Tur mums par pirmās palīdzības sniegšanu (ārstu un manipulāciju) bija jāmaksā, jo nebija EVAK kartes. Vai, atbraucot mājās, varam iesniegt čekus un lūgt valstij mums atmaksāt pirmās palīdzības sniegšanas maksu bērnam tepat kaimiņvalstī? Esam taču Eiropas Savienībā, un viss ir vienots. AINĀRS Rīgā

Ja citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī bijusi nepieciešama valsts apmaksāta neatliekamā medicīniskā palīdzība, atgriežoties Latvijā, iespējams saņemt atlīdzību par ārsta konsultāciju un nepieciešamajām manipulācijām. Tas neattiecas uz plānveida manipulācijām. Turklāt svarīgi, lai palīdzība būtu saņemta ārstniecības iestādē, kura attiecīgajā valstī nodrošina valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Galvenais, lai cilvēks ir Latvijā apdrošināts, jo tikai tad viņam ir tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Nacionālā veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Agnese Jasenoviča skaidroja, ka ar iesniegumu atmaksāt izdevumus var vērsties NVD gada laikā, kopš saņemta veselības aprūpe citā ES dalībvalstī. Nepieciešams iesniegt šādus dokumentus:

* iesniegumu izdevumu apmaksai;

* maksājumu apliecinošus dokumentus;

* medicīniskos dokumentus,kuri saņemti no ārsta, piemēram, izziņa vai slimības vēstures izraksts.

NVD pārbaudīs iesniegtos dokumentus un sazināsies ar attiecīgo valsti. Jāņem vērā, ka process var ieilgt, kamēr NVD saņems informāciju no attiecīgās valsts.

Ja neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai nepieciešama stacionēšana un paredzami lielāki izdevumi, pacients var lūgt, lai ārstniecības iestāde, kurā tiek saņemta veselības aprūpe, sazinās ar vietējo institūciju, kas administrē valsts budžeta līdzekļus veselības aprūpē, un lūdz, lai tā pieprasa no Latvijas EVAK aizvietojošo sertifikātu. Šāds sertifikāts ir ekvivalents Eiropas veselības apdrošināšanas kartei jeb EVAK. Arī pacients personīgi var mūsu valsts NVD pieprasīt EVAK aizvietojošo sertifikātu nosūtīt konkrētajai ārstniecības iestādei.

!!!Lai nerastos situācijas, kad par neatliekamo palīdzību ES dalībvalstī ir jāmaksā, svarīgi pirms ceļojuma visiem ģimenes locekļiem pasūtīt Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK). Tās 1–2 nedēļās atsūta pa pastu bez maksas. Ja nepieciešams ātri, EVAK var izņemt klātienē Nacionālā veselības dienesta centrālajā birojā vai kādā no tā nodaļām. Šādā gadījumā EVAK izgatavošana aizņem vien dažas minūtes.

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Kā izaudzināt ģēniju, nevis kaprīzu “niķu podu”. Psihologu ieteikumi
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Saulesbrilles vasarā: “must have” kā pieaugušajiem, tā bērniem
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tramps asiem vārdiem izsakās par britu tankkuģa sagrābšanu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Noraujot viltus maskas. Jāņa Bruģa proza
19 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Krievijas hokeja zvaigzne Panarins skarbi par Krievijas politiku un Putinu: Vladimir Vladimirovič, pārdod savas slidas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Elizabeti Mileiko
24 minūtes